امروز : جمعه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/03/24 - 12:04 ذخیره فایل ارسال به دوستان

هشدار پلیس فتا مازندران درباره تله گذاری مجرمان در اینترنت‌های رایگان اماکن عمومی

پلیس فتا مازندران درباره تله گذاری مجرمان در اینترنت‌های رایگان اماکن عمومی به مسافران و گردشگران نوروزی هشدار داد.

به گزارش بابل نوین، این روزها به محض ورود به مکان‌های عمومی مثل هتل‌ها، مسافرخانه‌ها، فرودگاه‌ها، کافی‌شاپ‌ها و اولین چیزی که جلب توجه می‌کند ارائه اینترنت رایگان به مشتریان می‌باشد، موضوعی که با استقبال عمومی‌ هموطنان روبرو می‌شود که هموطنان در استفاده از این خدمات باید نکاتی را لحاظ کنند.

سرهنگ حسن محمدنژاد رئیس پلیس فتا استان مازندران در گفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری ،گفت: طبیعی است در ایام نوروز و به علت استفاده مسافران نوروزی از مکان‌های عمومی همچون هتل‌ها، مسافرخانه‌ها و فرودگاه‌ها استفاده از اینترنت‌های باز و رایگان ارائه شده توسط این مکان‌ها افزایش پیدا خواهد کرد.

وی افزود: ارائه این خدمات در حالت کلی بسیار خوب و مفید است اما به شرطی که برخی از نکات امنیتی و ایمنی توسط ارائه دهندگان و همچنین کاربران رعایت شود.

رئیس پلیس فتا استان مازندران گفت: برخی از ارائه دهندگان خدمات وب، اینترنت‌های باز و رایگان را بدون انجام برخی از تنظیمات ایمنی، در اختیار کاربران قرار می‌دهند، در واقع هر فردی که وارد این مکان‌ها شود می‌تواند بدون پرداخت هزینه و وارد کردن رمز عبور، از اینترنت استفاده کنند.

سرهنگ محمدنژاد در توصیه به کاربران افزود: کاربران دقت داشته باشند همانطور که شما می‌توانید از اینترنت رایگان و باز استفاده کنید، دیگران نیز می‌توانند از همان اینترنت استفاده کنند، پس تضمینی برای حفاظت از اطلاعات شما در برابر این افراد وجود ندارد.

وی گفت: این نوع از اینترنت را می‌توان به هانی‌پات تشبیه کرد که روز به روز شاهد افزایش ارائه اینترنت هانی‌پات ، باز و رایگان در فروشگاه‌ها، کافی‌شاپ‌ها، هتل‌ها، فرودگاه‌ها و سایر مکان‌های عمومی می‌باشیم. قابلیتی که برای جذب مشتری عموماً برای انجام کارهای ضروری کاربرد دارد.

رئیس پلیس فتا مازندران افزود : بنابراین هموطنان و به خصوص مسافران نوروزی دقت داشته باشند با توجه به اینکه اتصال به برخی از اینترنت‌های باز و رایگان عموماً بدون رمز عبور صورت می‌گیرد، شما به راحتی در معرض دید سایرین قرار دارید.

سرهنگ محمدنژاد افزود: لازم و ضروری است کارهای مهم و حساس خود مثل بانکداری الکترونیک، و چک کردن ایمیل را از طریق اینترنت‌های باز انجام ندهید.

وی گفت: ارائه دهنگان این‌گونه خدمات باید به این نکته توجه داشته باشند که به دلیل مجهول‌الهویه بودن کاربران در این بسترها، زمینه مناسبی برای ارتکاب جرم در اختیار مجرمین قرار خواهد گرفت، که این امر در صورت عدم شناسایی مجرمین، منجر به ایجاد مسئولیت مدنی و کیفری برای ارائه دهندگان این‌گونه خدمات خواهد شد.

رئیس پلیس فتا مازندران افزود: اگر جرمی در این حوزه و در این فضا صورت بگیرد، مسئول ارائه دهنگان این‌گونه خدمات باید در برابر مقام قضایی پاسخگو باشد.

سرهنگ محمدنژاد تاکیدکرد: مسئول ارائه دهنگان این‌گونه خدمات می‌توانند با انتخاب رمزهای عبور مجزا برای هر فرد، تا حدودی دست مجرمان سایبری را در دسترسی به اطلاعات کاربران کوتاه کنند.

وی گفت: هموطنان باید دقت داشته باشند اطلاعات مهم و خصوصی خود را در تجهیزاتی که به اینترنت متصل می‌شوند ذخیره نکنند.

وی افزود: از آنجایی که گوشی‌های تلفن همراه گنجینه‌هایی بزرگ و با ارزش از اطلاعات مهم و خصوصی هستند، پس اینترنت‌های باز و اتصال این گوشی‌ها، امکان سوءاستفاده به سودجویان سایبری را فراهم می‌آورد.

رئیس پلیس فتا مازندران از مسافران نوروزی خواست در صورت نیاز به اینترنت در طول مسافرت سعی کنند از مودم‌های جیبی و قابل حمل و یا از بسته‌های اینترنتی ارائه شده از سوی اپراتورها استفاده کنند تا ضریب امنیت خود را افزایش دهند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين