امروز : یکشنبه, ۴ آبان , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/05/17 - 23:37 ذخیره فایل ارسال به دوستان

مراسم ششمین سالگرد درگذشت آیت الله العظمی بهجت (ره) در مسجد اعظم قم برگزار شد

آیت الله بهجت

آیت الله بهجت

به گزارش بابل نومه به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ؛ در این مراسم که حضرات آیات نوری همدانی، جوادی آملی، علوی گرگانی، نمایندگان بیوت مراجع، رئیس مجلس شورای اسلامی، برخی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و مجلس خبرگان ، نمایندگان قم در مجلس شورای اسلامی ، علما، فضلا، طلاب و قشرهای مختلف مردم حضور داشتند، آیت الله محفوظی از استادان حوزه، جهاد با نفس و خودسازی را از ویژگی های عمده آیت الله العظمی بهجت عنوان کرد.

وی افزود: این عالم عابد با تهذیب نفس به زاهدی پارسا و عارفی مشهور شد.

محفوظی خاطر نشان کرد: مرحوم آیت الله بهجت در عمل به علم، الگویی مناسب برای جامعه بویژه طلاب جوان حوزه های علمیه است.

آیت الله العظمی حاج شیخ محمد تقی بهجت فومنی در اواخر سال ۱۲۹۴ در شهر فومن به دنیا آمد.

تحصیلات ابتدایی حوزه را در مکتب خانه فومن به پایان رساند و پس از تحصیلات ادبیات عرب هنگامی که ۱۴ سال از عمر شریفش می گذشت، برای تکمیل دروس حوزوی عازم عراق شد و حدود چهار سال در کربلا اقامت کرد و علاوه بر تحصیل علوم رسمی از محضر استادان بزرگ آن سامان از جمله مرحوم حاج شیخ ابوالقاسم خویی بهره برد و در سال ۱۳۵۲ ه. ق برای ادامه تحصیل رهسپار نجف اشرف شد و سطح عالی علوم و حوزه را در محضر آیات عظام حاج آقای ضیاء عراقی و میرزای نائینی در حوزه درسی آیت الله حاج شیخ محمدحسین غروی اصفهانی وارد شد.

از این استاد بزرگ عرفان و اخلاق تالیفاتی همچون یک دوره کامل اصول، حاشیه بر مکاسب شیخ انصاری (ره) و تکمیل آن تا آخر مباحث مربوط به مکاسب و متاجر، دوره کامل طهارت، دوره کامل کتاب صلاه، دوره کامل کتاب زکات، دوره کامل کتاب خمس و حج، حاشیه بر کتاب ذخیره العباد و تقریباً یک دوره فقه فارسی به یادگار مانده است.

آیت الله العظمی بهجت ۲۷ اردیبهشت سال ۸۸ بر اثر ایست قلبی دارفانی را وداع گفت و در جوار حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) در شهر مقدس قم به خاک سپرده شد.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين