امروز : دوشنبه, ۳۰ فروردین , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/03/25 - 14:51 ذخیره فایل ارسال به دوستان

تعداد خانوارهای کشور ۲٫۵ برابر شده است

مرکز آمار ایران اعلام کرد،طی 30سال گذشته تعداد خانوارهای کشور 2.5برابر شده است و از 9میلیون و 673هزار و 931خانوار به 24میلیون و 196هزار و 35خانوار رسیده است.

به گزارش بابل نوین، بر اساس نتایج اولیه سرشماری ۹۵ که در روزهای پایانی اسفنده ماه سال گذشته اعلام شد، اندازه متوسط خانوار در سال ۱۳۶۵ برابر بود با ۵٫۱ نفر که با کاهش رشد جمعیت این اندازه به ۳٫۳ نفر تقلیل یافت.
اندازه متوسط خانوار بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ در مناطق شهری ۳٫۳ و در مناطق روستایی ۳٫۴درصد گزارش شده است.سال ۱۳۶۵ اندازه متوسط خانوار در مناطق شهری و روستایی به ترتیب چهار و ۵٫۵نفر بود.
همچنین این نتایج نشان می دهد حدود ۷۵درصد خانوارها در مناطق شهری کشور و ۲۵درصد در مناطق روستایی زندگی می کنند.در سال ۱۳۶۵ معادل ۴۸٫۷درصد از خانوارهای کشور در مناطق شهری زندگی می کردند و ۵۱٫۳درصد در مناطق روستایی اقامت داشتند.
با گذشت بیش از ۳۰سال جمعیت روستایی به طور وسیعی به مناطق شهری مهاجرت کرده اند و این نسبت به به شکل فزاینده ای تغییر داده شده است به طوری که حدود یک سوم خانوارهای کشور در مناطق روستایی و دو سوم دیگر در مناطق شهری اقامت دارند.
تغییرات سریع این چنینی حاکی از آن است نه تنها بسیاری از مناطق روستایی تبدیل به منطقه شهری شده اند بلکه به دلیل نبود فرصت های شغلی بسیاری از خانوارهای روستایی به مناطق شهری مهاجرت کرده اند.
از سوی دیگر رشد جمعیت در سال های نخست انقلاب که موجب افزایش جمعیت شد به دلیل اینکه اقتصاد کشاورزی در روستاها به تنهایی جوابگوی نیازهای معیشتی خانوارهای روستایی نبود آنها مهاجرت را در پیش گرفتند.به همراه افزایش جمعیت، محدود بودن زمین و منابع آبی عاملی برای ترک روستاها شد.
تردیدی نیست، در صورتی که برنامه ریزان اهمیت به اشتغال مناطق روستایی می دادند امروز با چنین نسبتی مواجه نبودیم و نه تنها رونق بخش کشاورزی حفظ می شد بلکه صنایع تبدیلی در روستاها رشد می یافت و جمعیت در روستاها می ماند .
جمعیت کشور طی ۳۰سال گذشته(۹۵-۱۳۶۵)حدود ۳۰میلیون نفر افزایش یافته است و از ۴۹میلیون و ۴۴۵هزار و ۱۰ نفر به ۷۹میلیون و ۹۲۶هزار و ۲۷۰نفر رسیده است.
سیاست های جمعیتی باید مبتنی بر برنامه ریزی و سیاستگذاری های کارشناسی باشد. در صورتی که برای افزایش جمعیت اندیشه نکنیم مانند امروز که اشتغال جوانان مهمترین دغدغه برنامه ریزان و مسئولان است در سال های آتی باز هم با مشکلات عدیده ای مواجه خواهیم بود./ص

ایرنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين