امروز : چهارشنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/03/29 - 21:49 ذخیره فایل ارسال به دوستان

زنگنه: احتمال تمدید توافق کاهش تولید نفت بالاست

وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: به احتمال زیاد، توافق جهانی برای کاهش تولید نفت (بین کشورهای عضو و غیرعضو سازمان تولیدکنندگان نفت- اوپک) تمدید می شود.

به گزارش بابل نوین، بیژن زنگنه که همراه با رییس جمهوری اسلامی ایران به مسکو رفته است، در جمع خبرنگاران گفت: احتمال تمدید توافق جهانی برای کاهش تولید نفت بالاست اما باید نخست درباره این مساله به طور کامل مذاکره شود.
وی افزود: به نظر می رسد بیشتر کشورهای عضو و غیرعضو اوپک توافق را تمدید می کنند اما برای ارزیابی شرایط و دیدارهای مستقیم و بحث با دیگران، زمان لازم است.
اوپک در نشست رسمی سی ام نوامبر ۲۰۱۶ میلادی (دهم آذر ۱۳۹۵) در وین برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کم کردن از مازاد عرضه نفت در بازارها به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.
جمهوری اسلامی ایران تا رسیدن سطح تولید به میزان پیش از تحریم، از اجرای این توافق مستثنا شد. براساس این توافق اوپک یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز از سطح تولید خود می کاهد.
اوپک همچنین موفق شد دهم دسامبر ۲۰۱۶ میلادی (بیستم آذر ۱۳۹۵)، تولید کنندگان نفت غیر اوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، سودان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد.
این تولیدکنندگان نیز درمجموع با کاهش ۶۰۰ هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند. این نخستین توافق کشورهای عضو اوپک و غیراوپک از سال ۲۰۰۱ میلادی تاکنون به شمار می رود.

** تولید روزانه سه میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه نفت در ایران
وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به پرسشی درباره آمادگی ایران برای کاهش تولید خود در چارچوب تمدید احتمالی توافق گفت: فکر می‎کنم همه طرف‎ها باید به تعهدهای خود پایبند باشند.
به گفته زنگنه، تولید کنونی نفت ایران نزدیک به سه میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه در روز است.
به گزارش ایرنا، رییس جمهوری اسلامی ایران دوشنبه راهی مسکو شد تا برای نهمین بار با همتای روسی خود دیدار کند.
شماری از وزیران، مقام ها و رییسان دستگاه ها، رییس جمهوری را در سفر به روسیه همراهی می کردند.
در حاشیه دیدار سران، ۱۴ سند همکاری در زمینه های کنسولی، گردشگری، اقتصادی، ارتباطات، حقوقی و قضایی در کاخ کرملین امضا شد.
از جمله این سندها، یادداشت تفاهم همکاری میان شرکت ملی نفت ایران و هلدینگ زمین شناسی روسیه (روس گیالوگیا) و یادداشت تفاهم همکاری میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم روسیه در زمینه گاز بود. /ص

ایرنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين