امروز : چهارشنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/03/31 - 11:18 ذخیره فایل ارسال به دوستان

راه اندازی پویش آیین سخن/ وقتی که دی ماه، «ماه پاسداشت زبان فارسی» اعلام می‌شود

به گزارش بابل نوین، از اولین اتفاقات حوزه ادبیات در دی ۹۵ انتخاب این ماه به عنوان «ماه پاسداشت زبان فارسی» از سوی رادیو ایران بود که با راه اندازی پویشی به نام «آیین سخن» در نظر گرفت توجه فارسی ‌زبانان را به کاربرد صحیح زبان و خط فارسی جلب کند. از جمله برنامه ها و طرح هایی که به منظور پاسداشت زبان فارسی در طول برگزاری این پویش در نظر گرفته شده، مشارکت علاقه‌مندان، اهل فن و متخصصان در واژه گزینی و معادل یابی برای واژه های بیگانه است.

همچنین در این ماه جلسه امضای تفاهم نامه معاونت امور فرهنگی و اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران با موضوع مقابله با جریان تکثیر و عرضه غیر قانونی آثار پدیدآورندگان و ناشران به روش‌های چاپی، الکترونیکی، صوتی و… در فضای حقیقی و مجازی برگزار شد.
سید عباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه با تاکید بر جلوگیری از انتشار غیرقانونی کتاب به روش‌های مختلف گفت: موضوع مبارزه با قاچاق کتاب یکی از مسائل اصلی در حوزه نشر است و در صورت تداوم این کار ضربه های مُهلکی بر پیکر صنعت نشر وارد خواهد شد. از این رو برای جلوگیری از متضرر شدن ناشران و مولفان و به طور کلی  چرخه نشر، مقابله با این موضوع یکی از اولویت‌های مهم معاونت امور فرهنگی بوده است.
اما از دیگر برنامه های ادبی دی ماه می توان به نشست خبری سومین همایش موسسات فعال در زمینه گسترش زبان فارسی در بنیاد سعدی، برگزاری آیین پایانی دومین کنگره ملی شعر عفاف و حجاب (مستور)، بازدید سید عباس صالحی از بخش های مختلف نمایشگاه کالاهای فرهنگی و فروشگاه شهر کتاب، اولین گردهمایی مدیران گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور، مراسم افتتاحیه عرس بیدل دهلوی در تالار وزارت کشور، انتشار فراخوان جشنواره شعر فجر و پاسداشت گلعلی بابایی و حمیدرضا شکارسری توسط سازمان هنری رسانه ای اوج اشاره کرد.
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين