امروز : شنبه, ۳ آبان , ۱۳۹۹
تاریخ : 2014/12/27 - 18:55 ذخیره فایل ارسال به دوستان

حوزه های علمیه قرن 21

به خبر روابط عمومی مسجد در مصاحبه با تولیت مسجد اظهار داشت: مدرسه علمیه خواهران مسجد محدثین با 25 طلبه در این نیمسال با دو مدیر و معاون با مسئولیت حجت الاسلام عسکر نصیرایی تولیت محتوم مسجد فعالیت خود را آغاز کرد و مورد استقبال و تعریف و تمجید خواص و عوام قرار گرفت و در این مورد مصاحبه با مسئول  مدرسه و پرسش و پاسخ مطروحه به شرح ذیل اعلام می شود:

س:  با آنکه الان هم مدرس حوزه های علمیه هستید، خودتان بهتر می دانید که شهر بابل دارای سه حوزه علمیه برادران و دو حوزه علمیه خواهران می باشد، آیا نیاز بود شما هم اقدام به این کار کنید؟هدف تاسیس این مدرسه برایتان چه بود؟

پاسخ مسئول مدرسه علمیه: در گذشته یعنی زمان مرحوم علامه ملانصیرا و شیخ کبیر این مکان مقدس حوزه علمیه برادران بود و حجره هایی داشت  و طلابی به تحصیل علوم دینی اشتغال داشتند و بعد از شیخ کبیر کسی مسولیت آن را به عهده نگرفت و  آن حجره ها به انبار تبدیل شد و در تعریض مسجد پس از انقلاب حدود سال 72 توسط هیأت امنای وقت تخریب شد. یکی از آرزوهایم در توسعه فرهنگی به احیای حوزه اقدام کنم و این میراث باقی بماند و به جهت عدم نیاز حوزه برادران و منطقه شهری قدمی برنداشتم  هر چند دوستان روحانی و طلاب و دیگران این پیشنهاد را مکرر به من می دادند تا آنکه برای برادران پیشکسوت مدرسه  علوم دینی غیر رسمی و مردمی تشکیل شد و تعدادی از خواهران پیشکسوت هم متقاضی بودند و تشکیل ان را در مسجد محدثین مطلوب دیدند و این مسئولیت را بر عهده ما گذاشتند و با تایید امام جمعه محترم و مدیر حوزه های علمیه شهرستان و تبلیغات عمومی این کار نیک به عنایت خداوند سبحان اجرایی شد.

ش: چه تفاوتی این مدرسه با مدارس دیگر دارد؟

پ: در آن مدارس شرایط سنی و تحصیلی دارد ولی این مدرسه حضرت نرگس (س) شرایط سنی ندارد و از مقطع راهنمایی پذیرش می شوند تا امکان تحصیل علوم دینی و حوزوی برای عموم مادران و خواهران  فراهم باشد تا در آینده نزدیک این خواهران می توانند به عنوان افراد تاثیر گذار در خانواده و  محله و منطقه و مراکز مذهبی و محافل دینی و مراکز آموزشی نقش شایسته ای ایفا نمایند.

س: نکان شما برای این کار مقدس تناسب دارد؟

فعلا برای شروع کار و ارزیابی از استقبال در زینبیه مسجد کلاس تشکیل می شود . برای اینده یکی از منازل مسجد را می توانیم به مدرسه اختصاص دهیم خصوصا اگر از سوی حوزه علمیه قم رسمیت پیدا کند در توسعه آن نگرانی نداریم یا مردم نیکوکار ما را در توسعه این کار نیک یاری کنند.

س: اساتید حوزه چگونه انتخاب می شوند؟

پ: تاکید ما اساتید خواهر و مجرب می باشد که الحمدلله نصیبمان شد و آنان مدرس حوزه های علمیه این استان و شهرستان می باشتد.

س: هزینه ها چگونه تامین می شود؟

پ: بخشی از هزینه های اساتید و کادر مدیریتی را طلاب با پرداخت ماهانه بیست و پنج هزار تومان تامین می کنند و هزینه های دیگر از وجوهات شرعی و هدایای مردمی می باشد.

س: زمان کلاسها چگونه است؟

پ: فعلا با توافق طلاب سه روز عصرها 3تا 5 روزی دو کلاس تشکیل می گردد و اگر متقاضیان صبح در ترم های آینهد به حد نصاب برسد صبح هم تشکیل می گردد.

س: مطلب دیگری دز این رابطه هست بفرمایید.

پ: این مدرسه فرصت خوبی برای ادامه تحصیل برای مادران خانه دار و بازنشسته و علاقمندان به دروس علمی است که اعتلا و ارتقای اندیشه و معنوین آنان و خدمت و هدایت دیگران را نیز در بر دارد تا عمر آنان مثمر فایده باشد.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين