امروز : یکشنبه, ۲۹ دی , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۱/۱۶ - ۱۱:۲۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

مهدی فخیم زاده: تمایلی برای کار کردن با سوپراستارها ندارم/مشغول نگارش فیلمنامه کمدی اکشن هستم

مهدی فخیم زاده کارگردان مجموعه تلویزیونی «ولایت عشق»، با بیان اینکه موافق کار کردن با سوپراستارها نیستم، تصریح کرد: اکنون مشغول نگارش فیلمنامه کمدی اکشن هستم.

به گزارش بابل نوین، بازیگر نقش «نریمان» در مجموعه تلویزیونی «علی البدل» روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مورد حضور در این سریال تصریح کرد: این ژانر را پیش از این تجربه نکرده بودم، همچنین دوست داشتم با سیروس مقدم به عنوان کارگردانی که سریال های زیادی ساخته است، کار‌ کنم.
وی در مورد آماده نبودن فیلمنامه قبل از آغاز فیلمبرداری و معایب یا مزایای آن برای بازیگران و کارگردانان گفت: داشتن فیلمنامه کامل قبل از تصویربرداری یا کامل کردن آن هنگام تصویربرداری بستگی به کارگردان دارد، هر کارگردانی با روشی کار می کند.
فخیم زاده ادامه داد: تربیت شده سینمای بخش خصوصی هستم و در بخش خصوصی کارگردان حق ندارد در یک لوکیشن دوبار فیلمبرداری کند، به همین دلیل در سینما و تلویزیون با سناریوی کامل تصویربرداری را آغاز می کردم.
کارگردان فیلم سینمایی «همسر» تاکید کرد: مقدم هم با اینکه از ابتدا فیلمنامه را کامل در اختیار ندارد جوری برنامه ریزی می کند که لوکیشن ها در بازه های مختلف زمانی در اختیار او باشد. مثلا لوکیشن های شورا و خانه خان ها در اختیار ما بود و سکانس های مرتبط را در چند زمان مختلف در این لوکیشن ها فیلمبرداری کردیم.

** ساخت سریال تاریخی دردسرهای زیادی دارد
بازیگر فیلم سینمایی «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» که در دو ژانر تاریخی و اکشن سریال هایی را برای تلویزیون ساخته است در مورد وضعیت آثار نمایشی در این ژانرها پاسخ داد: ژانر تاریخی در حیطه کاری من نبود و به نوعی سر راهم قرار گرفت و چون در بخش خصوصی کار کرده ام این بخش توان کار کردن در زمینه تاریخی را ندارد.
وی افزود: قبل از سریال «تنهاترین سردار» دو فیلم موفق طنز موقعیت و خانوادگی «خواستگاری» و «همسر» را کار کرده بودم و قرار بود سریال دیگری برای تلویزیون بسازم که در میانه تصویربرداری سریال «تنهاترین سردار» از من خواستند بقیه کار را ادامه دهم، هنوز «تنهاترین سردار» تمام نشده بود که «ولایت عشق» را پیشنهاد دادند و ساختم.
کارگردان و بازیگر فیلم سینمایی «مسافران مهتاب» گفت: بعد از این دو سریال تلویزیون هر سریال تاریخی برای ساخت در دست داشت؛ به من به عنوان کارگردان پیشنهاد داد که نپذیرفتم ولی به عنوان بازیگر حاضر به همکاری بوده ام.

** مایل به ساختن آثار اکشن هستم
وی افزود: در مجموع بیشتر مایل به ساختن آثار اکشن هستم زیرا آثار تاریخی را همیشه از صفر باید شروع کنی، کار تاریخی به صورت مداوم ساخته نمی شود. حتی داود میرباقری قبل از سریال «مختارنامه» قصد داشت سریال «سلمان» را بسازد که هنوز هم موفق به ساخت آن نشده است.
بازیگر نقش عمر سعد در سریال «مختارنامه» تصریح کرد: در کار تاریخی همیشه بحث های زیادی هست و حتی در مورد مختار هم این مباحث وجود داشت، کار تاریخی به اندازه ای مدعی دارد که ساخت آن را بسیار مشکل می کند. سریال اکشن را راحت تر می توان ساخت به شرط اینکه متن خوبی داشته باشد.
کارگردان سریال «حس سوم» در مورد علت اینکه در شرایط کنونی سریال ها بیشتر ملودرام خانوادگی است، گفت: علت آن نیست که تلویزیون چنین سفارش می دهد، بلکه طرح و فیلمنامه باید شاخص های اکشن را داشته باشد تا پذیرفت شود. سریال اکشن فقط این نیست که دو نفر کتک کاری کنند؛ اما اگر سریال «خواب و بیدار» را سریال اکشن بدانیم این سریال پنج صحنه تیراندازی و بزن بزن ندارد.
فخیم زاده گفت: شخصیت اول این سریال اکشن و کسی است که خطر از وی عبور کرده، اصل موضوع در چنین آثاری باید حاد و اکشن باشد. در تلویزیون جا انداختن چنین فردی دشوار است و به همین دلیل آثار اکشن زیادی ساخته نمی شوند.

** مشغول نگارش فیلمنامه کمدی اکشن هستم
بازیگر سریال «ساختمان ۸۵» با بیان اینکه مشغول نگارش فیلمنامه یک کمدی اکشن است، گفت: بارها پیش آمده خواستم سریالی را شروع کنم حتی به صحبت جدی رسیدیم اما به دلایل مختلف منتفی شده است. در سینما هم این خطر وجود دارد که فروش شکست بخورد و هم پول تهیه کننده هدر برود، هم اعتبار من و خجالت اینکه کسی ضرر مالی کرده است.

** موافق کار کردن با سوپراستارها نیستم
وی که در سی وچهارمین دوره جشنواره فیلم فجر به عنوان داور حضور داشت، افزود: سینما در شرایط بدی است و نباید فقط فروش چند فیلم خوب را دید. فیلم های زیادی در جشنواره سی و چهارم دیدم در اکران عمومی نفروخت یا حتی همه ‌آنها نمایش داده نشد.
فخیم زاده گفت: حتی امسال که برای هیات انتخاب با من تماس گرفتند ۱۲۰ فیلم ارائه شده بود، بعضی از این فیلم ها اصلا اکران نمی شود. جریان هنر و تجربه هم با آنکه خوب است اگر جوانان را تشویق کنند همیشه از این نوع فیلم ها بسازند، خطرناک است.
کارگردان سریال «هم نفس» یکی از مشکلات سینما را دستمزد بالای بعضی هنرپیشه ها دانست و گفت: در بعضی فیلم ها دستمزد هنرپیشه ها دوبرابر مخارج بقیه فیلم می شود و فیلم از جهات دیگر فقیر است؛ زیرا از دیگر هزینه ها کم می کنند.
وی ادامه داد: این آفت در شبکه نمایش خانگی وجود دارد و موجب فقیر بودن سریال های این حوزه می شود. در گذشته تلویزیون هم توصیه می کرد بعضی هنرپیشه های خاصی در سریال وجود داشته باشند.
فخیم زاده گفت: با سوپراستار کار کردن موافق نیستم، زیرا هم مخارج فیلم را بالا می برد و هم کارگردان و بقیه عوامل باید خود را با او تطبیق دهند.
سریال «علی البدل» به کارگردانی سیروس مقدم، تهیه کنندگی الهام غفوری و محصول شبکه یک سیما از اول تا ۱۴ فروردین ماه روی آنتن این شبکه رفت.
علی البدل تقابل های دو خان به نام های «نریمان» و «نوذر» را روایت می کند که در روستایی بهره بردار از نعمت خدادادی آب معدنی روزگار می گذرانند.
مهدی فخیم زاده، مهدی هاشمی، احمد مهران فر، محسن تنابنده، فروغ قجابگلی، هادی کاظمی، بهرام افشاری، هومن حاجی عبداللهی، حسین محب اهری، محمود جعفری و عزت الله رمضان فر در این سریال ایفای نقش کردند./ص

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين