امروز : یکشنبه, ۶ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۱/۱۶ - ۱۴:۱۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان
رئیس جمعیت هلال‌احمر خبر داد

حضور و رقابت دو تیم از هلال‌احمر در مسابقات ربوکاپ/ ربات نجاتگر؛ از فناوری‌های مورد توجه هلال‌احمر

رئیس جمعیت هلال‌احمر از استقبال و حمایت این جمعیت به‌منظور بهره‌گیری از هر گونه فناوری‌های نوین داخلی در موضوعات امداد و نجات، آمادگی، کاهش ریسک و خطرپذیری و هرگونه موضوعات مربوط به وظایف و برنامه‌های این جمعیت؛ از شروع تا مرحله بهره‌برداری، خبر داد.

به گزارش بابل نوین، سید امیرمحسن ضیائی در مراسم مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران به حضور خود در نمایشگاهی بین‌المللی با موضوع پزشکی و نمایش دستاوردهای پزشکی در این نمایشگاه اشاره و اظهار داشت: در این نمایشگاه «ربات داوینچی» به عنوان ربات جراح که امروز به معروف‌ترین ربات جراحی معروف است، به نمایش گذاشته شده بود و آن زمان در کنار آموزش کوتاه درباره کاربرد این ربات، جویای قیمت برای خرید شدم و متاسفانه پاسخی شنیدم که به هیچ‌وجه خوشایند نبود؛ اما در پاسخ به مسئولان فروش این ربات گفتم که «ایران یک‌روز این ربات را می‌سازد» و امروز شاهدیم که به همت و توان جوانان این سرزمین، ایران نه تنها در ساخت این ربات، بلکه در بسیاری از زمینه‌های تکنولوژی‌های نوین پیشرفت‌های بسیاری داشته است.

هلال احمر متقاضی بهره‌برداری از تولیدات و فناوری‌های جدید

رئیس جمعیت هلال‌احمر افزود: پیشرفت‌های افتخارآمیز کشورمان در حوزه‌های فناوری و تکنولوژی‌های نوین نشان داده است که اگر به توانمندی‌های خود اطمینان داشته و از حمایت کافی نیز برخوردار باشیم، می‌توانیم دستاوردهای پیشرفته‌تری در حوزه فناوری‌های نوین داشته باشیم.

 

وی با اشاره به شرکت نمایندگان جمعیت هلال‌احمر در مسابقات ربوکاپ آزاد ایران، بیان کرد: با توجه به ماموریت‌های هلال‌احمر در حوزه‌های تخصصی چون امداد و نجات، کاهش ریسک و خطرات بلایای طبیعی و …؛ این جمعیت متقاضی بهره‌برداری از تولیدات مرتبط با هوش‌مصنوعی، ربوکاپ و در اصل ربات‌ها است و از هرگونه فناوری نوین مرتبط با این موضوعات استقبال و حمایت می‌کند.

حضور و رقابت دو تیم از هلال‌احمر در مسابقات ربوکاپ

ضیائی همچنین با تاکید بر اینکه هلال‌احمر با توجه به بهره‌گیری از توان و پتانسیل جوانان؛ از شرکت‌کنندگان اصلی مسابقات ربوکاپ است، افزود: جوانان هلال‌احمر به عنوان ظرفیتی بزرگ، می‌توانند با شرکت در مسابقاتی اینچنینی و مرتبط با موضوعات فرهنگی، گام‌های مهمی در توسعه فعالیت‌های علمی و فرهنگی در جمعیت بردارند.

 

وی با بیان اینکه مسابقات ربوکاپ، عرصه کار و نمایش توانمندی جوانان است، گفت: در این زمینه جوانان هلال‌احمر در بخشی مشترک با شرکت ایرباس با هدف شناسایی ماموریت‌های نهضت جهانی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر و همچنین در زمینه‌های مهندسی، تکنولوژی و هوا فضا که ترکیب جالبی از تکنولوژی و موضوعات ارزشی هلال‌احمر است، فعالیت مشترک خواهند داشت و علاوه بر آن دو تیم از هلال‌احمر در این مسابقات شرکت داشته و به رقابت خواهند پرداخت.

«ربات نجاتگر»؛ از فناوری‌های مورد توجه هلال‌احمر

رئیس جمعیت هلال‌احمر با تاکید بر اینکه امکان استفاده از فناوری‌های نوین در بخش‌های مختلف هلال‌احمر وجود دارد، گفت: یکی از این فناوری‌ها ربات نجاتگر است؛ به این معنا که با بهره‌گیری از این توانمندی به خصوص در زمان مواجهه با آوار، سیل، زلزله و… می‌توان سرعت امدادرسانی، شناسایی و کمک به آسیب‌دیدگان را افزایش داد و لذا هلال‌احمر قطعا از چنین تکنولوژی‌هایی بهره برده و از آنها حمایت خواهد کرد.

 

وی تاکید کرد: افتخار ما این است که امروز توانستیم در زمینه‌های مختلف به یکی از پیشرفته‌ترین فناوری‌های روزِ دنیا در سطحی گسترده دست پیدا کنیم.

تاکید بر ضرورت تبدیل علم به قدرت و ثروت

ضیائی همچنین با تبریک به دانشگاه آزاد اسلامی به سبب پیشرفت در زمینه ربوکاپ، اظهار کرد: دانشگاه آزاد تنها در زمینه مدرک‌گرایی فعالیت نکرده؛ بلکه توانسته است گام‌های مهمی در حوزه توسعه فناوری در کشور بر دارد و لذا این فناوری باید به تجاری‌سازی یا به بزار مورد نیاز مردمی، تبدیل شود و این موضوع از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی با تاکید بر اینکه علم فقط نباید در نمونه‌های کوچک و محدود، تعریف شود، گفت: علم زمانی مفید است که فواید آن عاید مردم جامعه شود؛ بنابراین اگر در بخش‌های مختلف از دستگاه‌های فعال در زمینه تجهیز کشور به تکنولوژی‌ها و فناوری‌های روز، حمایت کردیم، آن زمان توانستیم علم را به قدرت، اقتدار و ثروت تبدیل کرده و در جهت توسعه گام برداریم.

به عرصه آوردن نرم‌افزار و آنچه در ذهن انسان‌ها وجود دارد، ثروت است

رئیس جمعیت هلال‌احمر همچنین تاکید کرد: رتبه‌بندی کشورهای دنیا نشان داده است که منابع خام؛ دیگر ثروت به حساب نمی‌آید؛ بلکه به عرصه آوردن نرم‌افزار و آنچه در ذهن انسان‌ها وجود دارد، ثروت است و در این صورت است که به ثروت دست یافته‌ایم و می‌توانیم رتبه‌بندی کشورهای دنیا را به نفع خود جا به جا کنیم.

 

وی با ذکر این نکته که فناوری‌های نوین نیاز نهادهای ارائه‌دهنده خدمات به مردم است، گفت: هلال‌احمر نیز به عنوان بزرگترین نهاد مردمی خدمت‌رسان در کشور بیشترین نیاز را به فناوری نوین دارد و طبیعی است ما هر اندازه بتوان از این فناوری‌ها بهره برده و آن را به عرصه خدمت نزدیک کرد؛ شاهد کاهش تلفات و خسارات حوادث خواهیم بود.

 

به گفته دکتر ضیائی؛ هلال‌احمر به عنوان یک بخش کمک‌کننده اصلی، باید علم و ایده را به چیزی که موجب پاسخگویی و رفع نیاز مردم می‌شود، تبدیل کند و به تعبیر پیامبر اسلام(ص)؛ این کار، مصداق علم نافع است./ص

خبرگزاری دانشجو

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين