امروز : چهارشنبه, ۲۲ مرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۱/۱۷ - ۱۱:۲۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

چشم‌پوشی از درآمد ۷۰۰ میلیونیِ استادیوم آزادی

در صورت فروش اصولی تمام بلیت‌های ورزشگاه آزادی برای یک بازی فوتبال، درآمدی بیش از ۷۰۰ میلیون تومان کسب خواهد شد.

به گزارش بابل نوین،روزنامه «دنیای اقتصاد» نوشته است: بازی ایران و چین رایگان شد، مردم از سر و کول استادیوم پیر آزادی بالا رفتند و نگرانی‌های زیادی به‌وجود آمد. خوشبختانه در آن مسابقه حادثه خاصی پیش نیامد، اما در روزهای بعد از بازی مسوولان زیادی از جمله مدیر ورزشگاه آزادی به انتقاد از این رویکرد پرداختند.

این گروه معتقدند فرا خواندن مردم به ورزشگاه بدون تخمین زدن اشتیاق موجود و استقبال احتمالی، ده‌ها هزار نفر مازاد بر گنجایش ورزشگاه را راهی سکوها می‌کند که ممکن است فاجعه‌ای به‌دنبال بیاورد. غیر از این دیدگاه بسیار مهم، باید این نکته را هم در نظر گرفت که مجانی کردن تماشای مسابقات تیم‌ملی، فدراسیون فوتبال را از یکی از معدود راه‌های کسب درآمد محروم می‌کند. یک محاسبه اجمالی نشان می‌دهد هر بازی که ورزشگاه آزادی پر‌می‌شود، می‌تواند چیزی بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان پول بلیت‌فروشی داشته باشد، اما فدراسیون فوتبال ایران در بازی با قطر، کره‌جنوبی و چین، تماشای مسابقه را رایگان کرد و این درآمد را از کف داد. در این مطلب به محاسبه رقم درآمد کلی ناشی از بلیت‌فروشی یک مسابقه در استادیوم آزادی می‌پردازیم؛ با این توضیح که بهای هر قطعه بلیت با استناد به قیمت بلیت‌های ورزشگاه در مسابقات باشگاهی در نظر گرفته شده است.

جزئیات حداکثر درآمد مقدور

بعد از صندلی‌گذاری هر دو طبقه ورزشگاه آزادی، گنجایش دقیق این استادیوم از ۱۰۰ هزار نفر معروف تقریبا ۲۰ درصد کاهش یافت. بر این اساس در حال حاضر دقیقا ۷۷ هزار و ۶۱۶ صندلی در این استادیوم نصب شده است. از این تعداد، ۴۳ هزار و ۱۱۶ صندلی در طبقه دوم نصب شده و طبقه اول هم ۳۴ هزار و ۵۰۰ صندلی دارد. از این تعداد صندلی، ۶۵۰ نفر در قسمت  VIP مستقر هستند که به تازگی بلیتش برای عموم در معرض فروش قرار گرفته و قیمت ۵۰ هزار تومانی دارد. این یعنی آنکه اگر تمام بلیت‌های این قسمت به فروش برسد، درآمدی معادل ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان حاصل خواهد شد. در قسمت کنار جایگاه اما ۵۶۶۶ صندلی قرار دارد. بلیت این قسمت آنطور که در سایت رسمی فروش بلیت‌های مسابقات لیگ برتر درج شده، با کارت ملی ۱۸ هزار تومان قیمت دارد. بنابراین در صورت فروش تمامی بلیت‌ها درآمدی معادل ۱۰۱ میلیون و ۹۸۸ هزار تومان به دست خواهد آمد.

سایر صندلی‌ها در طبقه اول با بلیت ۱۰ هزار تومانی به فروش می‌رسد. تعداد این صندلی‌ها ۲۸ هزار و ۱۸۴ است که با بهای ۱۰ هزار تومانی، عدد ۲۸۱ میلیون و ۸۴۰ هزار تومان را به‌وجود می‌آورد. در مورد طبقه دوم ورزشگاه آزادی اما کار محاسبه آسان‌تر است، چراکه تمامی ۴۳ هزار و ۱۱۶ صندلی این قسمت با کارت ملی با بهای ۷ هزار تومان به فروش می‌رسد. بنابراین اگر همه صندلی‌ها مشتری پیدا کند، ۳۰۱ میلیون و ۸۱۲ هزار تومان درآمد به‌دست خواهد آمد. حالا اگر تمامی ارقام چهارگانه را با هم جمع ببندیم، به عدد ۷۱۸ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان خواهیم رسید؛ رقمی که در صورت فروش اصولی بلیت برای تمامی صندلی‌های ورزشگاه آزادی به دست می‌آید و البته در صورت رایگان شدن مسابقه از آن چشم‌پوشی می‌شود!

نکات قابل‌توجه

چنانکه پیش‌تر نیز ذکر شد، با توجه به اینکه مبنایی برای قیمت فروش بلیت در مسابقات ملی در دسترس نیست و اصولا فدراسیون چیزی در این مورد اعلام نکرده بود، ملاک ما برای محاسبه حداکثر درآمد ممکن در بازی ایران و چین و سایر مسابقات تیم کشورمان، قیمت‌های جاری در مسابقات لیگی است. سامانه فروش بلیت مسابقات لیگ برتر، هر قطعه بلیت را با دو قیمت متفاوت به فروش می‌رساند؛ یکی نرخ خرید بلیت با کارت ملی است و دیگری نرخ خرید با کارت عضویت که بین ۲۰ تا ۳۰درصد ارزان‌تر خواهد بود. از آنجا که برای مسابقات ملی کارت عضویتی صادر نشده، ما در این مطلب به نرخ بلیت‌ها با کارت ملی استناد کردیم. نکته دیگر اینکه مسلما تعداد قابل‌توجهی از بلیت‌های ورزشگاه آزادی به شکلی غیر از فروش در ازای پول به هواداران عرضه می‌شود.

مثلا در مورد قسمت VIP، قطعا در هر مسابقه تعدادی بلیت در اختیار پیشکسوتان و میهمانان ویژه قرار می‌گیرد که قابل فروش نیست. به علاوه احتمالا تعدادی تماشاگر به هر طریقی بدون بلیت روی سکوها می‌آیند که این مساله هم از جمع رقم درآمد می‌کاهد. در هر صورت حتی با وجود در نظر گرفتن همه این نکات و ملاحظات هم چاره‌ای جز پذیرفتن این نکته باقی نمی‌ماند که صرف نظر از بلیتفروشی در مسابقه‌ای مثل ایران و چین که استقبال فوق‌العاده‌ای از آن به عمل آمد، حداقل نیم‌میلیارد تومان منفعت مالی را از کف فدراسیون برده است.

این در حالی است که همین‌طوری هم منابع مالی این مجموعه برای اداره تیم‌ملی کافی نیست و مشکلاتی مثل نبود حق پخش تلویزیونی و بلوکه شدن پول ایران در فیفا، برای ما مشکل درست کرده است. بنابراین شاید می‌شد با پول بلیت‌فروشی سه مسابقه‌ای که تا به حال رایگان شده، یعنی مجموعا چیزی بین یک‌ونیم تا دو میلیارد تومان، گرهی از گره‌های پرشمار تیم‌ملی باز کرد.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين