امروز : یکشنبه, ۶ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۱/۱۹ - ۱۸:۵۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

امضای تفاهمنامه همکاری هسته ای بین ایران و مجارستان

تفاهمنامه همکاری هسته ای جمهوری اسلامی ایران و مجارستان به امضای رئیس سازمان انرژی اتمی و معاون نخست وزیر مجارستان رسید

به گزارش بابل نوین، تفاهمنامه همکاری هسته ای جمهوری اسلامی ایران و مجارستان به امضای رئیس سازمان انرژی اتمی و معاون نخست وزیر مجارستان رسید. محور همکاری هسته ای دو کشور طبق این تفاهمنامه، همکاری در طراحی نیروگاههای کوچک هسته ای است.

علی اکبر صالحی و ژولت شومین پس از امضا این تفاهمنامه در نشست خبری مشترک نتایج گفتگوهایشان را تبیین کردند.
رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت: بانک های مجارستان ۸۵ میلیون یورو اعتبار برای اجرای طرحهای مشترک هسته ای در ایران اختصاص می دهند.
علی اکبر صالحی پس از امضای تفاهم نامه همکاری های ایران و مجارستان با حضور معاون نخست وزیر این کشور در نشست خبری مشترک گفت: دو سال پیش در سفری به این کشور درباره همکاری های هسته ای و دیگر زمینه های همکاری مذاکرات خوبی با مقامات مجارستان داشتیم.
وی افزود: بویژه در زمینه هسته ای با توجه به تجاربی که دو کشور در فعالیت نیروگاههای هسته ای داریم زمینه خوبی برای همکاری های مشترک وجود دارد؛ البته مجارها در پیشینه استفاده از این نیروگاهها تجارب متراکم و بیشتری دارند.
صالحی گفت: در این مذاکرات مقرر شد در حوزه مسائل ایمنی و آموزشی همکاری های گسترده ای در امور نیروگاهی داشته باشیم. همچنین در خصوص همکاری در زمینه طراحی نیروگاههای کوچک هسته ای مذاکره کردیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: برنامه این سازمان استفاده از این نیروگاههاست به همین علت اهمیت خاصی به طراحی و ساخت این نیروگاهها می دهیم و امیدواریم در آینده شاهد استفاده وسیع از این گونه نیروگاهها در کشورمان باشیم.
صالحی با اشاره به مذاکرات امروز با معاون نخست وزیر مجارستان گفت: در مذاکراتی که با وی داشتم مشخص شد که دولت مجارستان اقدامات خوبی برای همکاری با کشورمان داشته که این اقدامات اعطای صد بورسیه به ایرانیان علاقمند به ادامه تحصیل در این کشور است.
وی همچنین با اشاره به محتوای تفاهم نامه ای که با حضور این مقام مجارستانی به امضا رسید افزود: بخشی از مفاد این تفاهم نامه، همکاری مشترک در طراحی نیروگاههای کوچک است.
صالحی همچنین با اشاره به اقدام بانک های مجارستان برای اختصاص ۸۵ میلیون یورو به منظور تامین اعتبار لازم برای  اجرای طرحهای مشترک در ایران از اعلام موافقت اتحادیه اروپا در خصوص سرمایه گذاری های مشترک با کشورمان خبر داد.
وی اینگونه اقدامات را گامهای مطلوبی در گسترش روابط ایران و مجارستان دانست و ابراز امیدواری کرد: شاهد افزایش روز افزون همکاری های دو کشور باشیم گرچه سابقه همکاری های دو جانبه به چندصد سال پیش باز می گردد.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: البته روابط دو کشور در سالهای اخیر بویژه از جنبه اقتصادی دچار افت شده بود که دوباره تلاش می کنیم پس از اجرای برجام این روابط به سرعت احیا شود.
ژولت شومین در نشست خبری مشترک با رئیس سازمان انرژی اتمی در این سازمان گفت: روابط ایران و مجارستان به خوبی گسترش می یابد و تفاهمنامه ها و برنامه های جدیدی امضا می شود که از نظر اقتصادی اهمیت بسیاری دارد.
وی، تفاهمنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف را یکی از این اسناد دانست و  افزود: دیشب به ما خبر رسید که بروکسل حمایت از سرمایه گذاری مشترک ایران و مجارستان را پذیرفته است.
شومین گفت: من در صدر هیئتی اقتصادی به تهران آمده ام و قائم مقام وزارت رشد و توسعه ملی مجارستان نیز در این هیئت حضور دارد که به صورت مستقل درباره همکاری های نفتی و انرژی های نو با مقامات ایران مذاکره می کند.
وی افزود: این افتخار را داشتم که با چهار استاندار در نقاط مختلف ایران دیدار کنم که در مذاکره با آنان به ویژه در زمینه گسترش همکاری ها در عرصه گردشگری و جهانگردی به توافق رسیدیم.
شومین همچنین از تصمیم بانک های مجارستان برای اختصاص ۸۵ میلیون یورو به منظور اجرای طرح های مشترک هسته ای در ایران خبر داد.
معاون نخست وزیر مجارستان تاکید کرد: مطمئنم همکاری های دو کشور در آینده نزدیک رشد خواهد کرد و ضمانت این موضوع ادامه تحصیل ۱۴۰۰ دانشجوی ایرانی در کشورم است.
وی گفت: در مجموع ۴۰۰۰ دانشجوی ایرانی دانش آموخته دانشگاه های مجارستان هستند که سفرای فرهنگی برای هر دو کشور محسوب می شوند.
شومین همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر اینکه چه تضمینی برای اجرای تفاهمات ایران و مجارستان با وجود کارشکنی های امریکا وجود دارد تاکید کرد: مجارستان عضو اتحادیه اروپاست و همه تفاهمنامه ها و قراردادهایی که امضا می کنیم طبق مقررات این اتحادیه و قوانین بین المللی است و به همه آنها عمل می کنیم.
معاون نخست وزیر مجارستان پیش از ظهر امروز با وزیر امور خارجه کشورمان نیز دیدار و گفتگو کرد./م
منبع: صدا و سیما
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين