امروز : یکشنبه, ۲۹ دی , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۱/۱۹ - ۲۱:۱۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

مخالفت انگلیس با خرید ۹۵۰ تن کیک زرد بدعهدی این کشور است

رییس سازمان انرژی اتمی، مخالفت انگلیس با خرید ۹۵۰ تن کیک زرد که به معلق شدن این قرارداد انجامیده است را از مصادیق بدعهدی این کشور عنوان کرد و گفت: این درخواست و مطالبه ایران به طور جدی در دست پیگیری است و آقای عراقچی این موضوع را به عنوان مسوول در کمیسیون مشترک برجام از سوی ایران دنبال خواهند کرد.

به گزارش بابل نوین، علی اکبر صالحی گفت که در روز ۲۰ فروردین سه افتتاحیه خواهیم داشت یکی در قزوین، دیگری در البرز و یکی در یزد که به صورت ویدئو کنفرانس توسط آقای روحانی انجام می شود. همچنین نمایشگاهی دایر شده است که در آن فعالیت‌ها و دستاوردهای سال ۹۵ را به نمایش خواهد گذاشت و دستاوردهای آن ۵۰ درصد بیش از سال ۹۴ است. مردم باید بدانند که صنعت هسته‌ای با قدرت مسیر خود را به پیش می‌برد.

صالحی در جمع خبرنگاران با اشاره به اظهارت دونالد ترامپ در دیدار با پادشاه اردن گفت: در همان ایام مذاکرات عده‌ای بودند که با توافق مخالف کنند و ترامپ بارها مخالفت خود را اعلام کرده و حتی یک بار گفته بود که اگر بیاید آن را کنار می‌گذارد اما این توافقی بین‌المللی است. البته ترامپ می‌تواند مشکل‌آفرینی کند اما ایران همه نوع پیش‌بینی‌ها را در مقابل هر اقدامی انجام داده است. البته امیدواریم به آنجا کشیده نشود.

وی گفت که برجام توافقی به نفع منطقه و جهان است و امیدواریم بیش‌تر فکر کنند و ضرورتی ندارد این توافق مخدوش شود. برخورد ما در مقابل هر اقدامی سنجیده و مطالعه شده، مدبرانه و عقلانی خواهد بود و برای هر اتفاقی آمادگی لازم را داریم اما خواسته ما این است که به برجام خدشه‌ای وارد نشود.

رییس سازمان انرژی اتمی درباره فروش آب سنگین گفت: ما با شرکت های اروپایی گفت‌وگو داشتیم تقاضاهایشان ارسال شده اما ظاهرا باید اتحادیه اروپا به آنها مجوزی دهد.

صالحی در پاسخ به ایسنا درباره دستور کار کمیسیون مشترک برجام که قرار است اوایل اردیبهشت در وین برگزار شود، اظهار کرد: البته متولی کمیسیون برجام دوستان ما در وزارت خارجه هستند اما بحث عمده ای که آنجا مطرح خواهند کرد مسایل مربوط به تحریم‌هاست و البته مسایل فنی مطرح خواهد شد. مثلا قرار شده بود ۹۵۰ تن اورانیوم در یک دوره سه ساله از قزاقستان به ایران منتقل شود که در لحظات آخر با ممانعت انگلیس فعلا معلق شده است اما ما به طور جدی این درخواست را دنبال می‌کنیم. در آخرین جلسه‌ای که در فرانکفورت داشتیم با همتایان خود تفاهم شده بود این قرارداد انجام شود؛ فعلا دچار وقفه شده اما مطالبه جدی ماست و فشار لازم را می‌آوریم.

صالحی تاکید کرد: این طور نمی شود توافقی کنیم و شش کشور موافق باشند اما یک کشور در لحظه آخر مخالفت کند در حالی که در لحظات اول موافق بودند، ما این رفتار را شایسته نمی‌دانیم. قرار است آقای عراقچی هم این مساله را با جدیت پیگیری کنند.

رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این که این رفتار انگلیس نقض برجام نیست؟ گفت: در این‌باره که نقض است یا نه کمیسیون نظارت بر برجام باید نظر دهد، اما بدعهدی است. ما بر سر این مساله توافق کرده بودیم و همه موافق بودند اما لحظه آخر یک دفعه انگلیس مانع ایجاد کرد./ص

ایسنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين