امروز : یکشنبه, ۲۹ دی , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۱/۲۰ - ۹:۵۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان
به بهانه روز ملی فناوری هسته‌ای

دستیابی به انرژی هسته‌ای، یک فناوری حیاتی در ایران/ علوم هسته‌ای پایه اصلی پیشرفت است

کشوری که نتواند انرژی مورد نياز خود را از طریق هسته‌ای تأمين کند، کشوری شکست خورده است که استقلال و عزت دينی و ملی خود را به پای کشورهای پيشرفته مولد انرژی قربانی می‌کند.

به گزارش بابل نوین به نقل از  بلاغ، ایران در سال ۱۳۳۵ برای دستیابی به فناوری هسته‌ای، موافقتنامه‌ ۱۱ ماده‌ای را با ایالات متحده آمریکا منعقد کرد که بر اساس این قرارداد، ایران حق‌داشتن انرژی هسته‌ای برای استفاده غیرنظامی از این انرژی را دارد و متعاقب این قرارداد، در سال ۱۳۳۶ به عضویت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آمد و ایران جزو نخستین کشورها، پیمان عدم تکثیر سلاح‌های هسته‌ای را در سال ۱۳۴۷ امضا کرد و دو سال بعد، یعنی در سال ۱۳۴۹ آن را در مجلس به تصویب رساند و در سال ۱۳۵۳ سازمان انرژی اتمی ایران را با ریاست «دکتر اعتماد» تاسیس کرد.

سیاست دوگانه غرب علیه ایران اسلامی
پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، با وقوع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، پروژه انرژی هسته‌ای متوقف شد و موضع کشورهای غربی در زمینه همکاری با ایران برای دستیابی به انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز تغییر یافت و در حال حاضر نیز کشورهای غربی با رهبری آمریکا در صدد متوقف کردن این پروژه هستند.

اما با این وجود در سال ۱۳۷۳ قردادی مبنی بر مشارکت روسیه با ایران در راستای تکمیل و راه اندازی واحد یک نیروگاه اتمی بوشهر منعقد شد و در سال ۱۳۷۷ این قرارداد را مورد بازبینی قرار دادند و بدین ترتیب ساخت نیروگاه توسط شرکت روسی انجام شد.

چرا به انرژی هسته‌ای نیازمندیم؟!
مهدی اولادی کارشناس فیزیک هسته‌ای در گفت‎و‎گو با خبرنگار ما درباره فناوری هسته‌ای گفت: فناوری هسته‌ای، در نتیجه تبدیل اورانیوم موجود در طبیعت از طریق شکافت اتم‌ها به اورانیوم غنی شده ایجاد می‌شود که دارای انرژی بسیار زیادی است.

وی افزود: با شکافتن هسته اتم یا همان اتم اورانیوم، انرژی هسته‌ای به شکل حرارت و انرژی گرمایی آزاد شده که از آن می‌توان برای تولید بخار آب و گرداندن توربین‌های تولید برق استفاده کرد.

کارشناس فیزیک هسته‌ای با بیان اینکه اورانیوم از چگالی فلزات رادیواکتیو بوده که در طبیعت موجود است، تصریح کرد: اورانیم در بیشتر مناطق صخره‌ای، خاک، اعماق دریا و اقیانوس‌ها وجود دارد، به طوری که شاید میزان وجود و پراکندگی آن از طلا، نقره یا جیوه بیشتر است.

این کارشناس، یادآور شد: فلز به صورت اکسید و یا نمک‎های مخلوط در مواد معدنی مانند اورانیت یا کارونیت وجود دارد و از نظر رنگ، سفید نقره ای و قابل انعطاف است.

علوم هسته‌ای پایه اصلی پیشرفت است
احسان صالحی کارشناس سیاسی در گفت و گو با خبرنگار ما، درباره انرژی هسته‌ای با اشاره به اینکه کشور ایران با انرژی هسته‌ای می‌تواند به موفقیت‏‌های چشمگیری در زمینه‌های مختلف دست یابد، اظهار کرد: اگر کشور ایران امروز از فناوری هسته‌ای چشم پوشی کند در آینده که فرآیندهای هسته‌ای حرف اول تأمین انرژی جهان را خواهد زد، در این حالت ایران از دانش‌های نوین و تأمین انرژی در عرصه جهانی فرسنگ‌ها دور می‌شود.

وی افزود: از آنجایی که انرژی در سال‌های اخیر مصرف سوخت در کشورمان به بیش از سه برابر افزایش یافته، در طی ۳۰ الی ۴۰ سال آینده ایران دچار مشکلات زیادی در این زمینه خواهد شد که در این راستا انرژی هسته‌ای در تأمین انرژی می‌تواند کمک شایان توجه‌ای انجام دهد.

استفاده از انرژی پاک هسته‌ای حق طبیعی ملت ایران است
صالحی تصریح کرد: اگر کشورمان در شرایط کنونی نتواند از انرژی هسته‌ای بهره‌مند شود در آینده نیز توانایی تأمین استفاده از این انرژی مورد نیاز خود را ندارد.

این کارشناس سیاسی، خاطرنشان کرد: هر کشوری که نتواند انرژی مورد نیاز خود را از طریق هسته‌ای تأمین کند کشوری شکست خورده است که استقلال و عزت دینی و ملی خود را به پای کشورهای پیشرفته مولد انرژی قربانی کرد.

احسان صالحی تأکید کرد: دستیابی به انرژی هسته‌ای در کشور ایران فناوری حیاتی است و باید برای رسیدن به انرژی و فناوری هسته‌ای تمام تلاش خود را بکار بگیریم چرا که پیشرفت کشور در تمام زمینه‌های علمی حلقه‌ای بهم پیوسته است و در آینده دانش هسته ای کانون توسعه علمی و پیشرفت شگرف کشورها را رقم می‌زند و نباید از کاروان حرکت علمی جهان عقب بمانیم.

به گزارش بلاغ، از مهم‌ترین کاربردهای انرژی هسته‌ای کاربرد در تولید برق، پزشکی هسته‌ای و امور بهداشتی، کاربرد در بخش دامپزشکی و دامپروری، کاربرد در دسترسی به منابع آب، کاربرد در بخش صنایع غذایی و کشاورزی و در بخش صنعت بوده که همواره ایران به دنبال دستیابی و استفاده صلح‌آمیز از این انرژی است .

برخی‌ برای جلوگیری از این فناوری در ایران تلاش زیادی می‌کنند که باید با اقتدار در برابر این جریان‌ها ایستادگی کرد.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين