امروز : شنبه, ۵ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۱/۲۰ - ۱۰:۵۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

دو رمان‌ نوجوان به چاپ رسید+ عکس

رمان‌های نوجوان «پشت‌ورو» و «یک قطره آب برای پیاده‌روی» منتشر شدند.

به گزارش بابل نوین، «پشت‌ورو» نوشته سوزن فرانسیس که با رویکردی فانتزی-علمی به سازوکار مغز انسان می‌پردازد با ترجمه نیلوفر امن‌زاده و «یک پیاده‌روی طولانی تا آب» نوشته لیندا سو پارک با ترجمه پونه افتخاری یکتا وارد بازار کتاب ایران شده‌اند.
در معرفی این کتاب‌ها عنوان شده است: رمان «پشت‌ورو» درباره‌ ساز و کار مغز انسان از بدو تولد تا زمانی است که می‌تواند درباره‌ مسائل پیرامونش تصمیم بگیرد و واکنش‌های حسی و عاطفی نشان بدهد. داستان رمان در مغز دختربچه‌ای به نام «رایلی» می‌گذرد که در بدو تولد حس شادی در شکل و شمایل دختری شاد و خندان با موهایی به رنگ آبی در مغز او شروع به کار می‌کند. بلافاصله در کنار حس شادی، حس غم و اندوه و خشم و عصبانیت و انزجار و دیگر حواس رایلی نیز پشت میز فرماندهی مغز او قرار می‌گیرند، تا مغز او را در شرایط متغیر به سمت و سوهای مختلف هدایت کنند. وقتی رایلی ۱۱ ساله می‌شود، خانواده‌اش مجبور به ترک شهر خودشان می‌شوند. رایلی از این سفر و از ترک کردن دوستان قدیمی‌اش بسیار ناراحت و ناراضی است. در شهر جدید و مدرسه جدید هم دائم احساساتی مثل غم و عصبانیت و انزجار فرماندهی مغزش را به دست می‌گیرند. در این میان شادی یا همان حس شادی است که دائم تلاش دارد میانداری کند و رایلی را به ادامه‌ مسیر امیدوار کند. اما گاهی احساسات دیگر زورشان به شادی می‌رسد و کاری از دستش برنمی‌آید. کار وقتی بالا می‌گیرد که شادی در تودرتوهای ذهنی رایلی مسیرش را گم می‌کند و از اتاق فرمان غیبش می‌زند. بنابراین میز فرماندهی مغز رایلی به دست احساساتی همچون خشم و اندوه و انزجار و… می‌افتد. اینجاست که رایلی تصمیمات نابهنگام و عجولانه می‌گیرد. همزمان با این تصمیم‌گیری‌ها داستان وارد فاز تازه‌ای می‌شود که حوادث و ماجراهای جذاب و سرگرم کننده‌ای برای مخاطب رقم می‌زنند.


کتاب «پشت‌ورو» با نگاهی فانتزی و در عین حال کاملاً علمی و ملموس به ساز و کار احساسات مختلف در مغز انسان، تلاش دارد مخاطب را با شکل کارکرد مغز انسان آشنا کند. به همین دلیل کتاب از یک اثر صرفا فانتزی و سرگرم‌کننده فراتر رفته و برای مخاطبان کودک و نوجوان و همچنین مخاطبان بزرگسالش می‌تواند نکات آموزنده و جذابی داشته باشد. شاید به دلیل این آموزندگی و جذاب بودن است که کمپانی پیکسار تصمیم گرفت انیمیشن جذابی بر اساس این کتاب بسازد. انیمیشنی که بسیار مورد توجه قرار گرفت و در سراسر دنیا استقبال زیادی از آن شد. این انیمیشن موفق به دریافت جوایز مهمی از جمله اسکار، گلدن‌گلوب و بفتا شد. خود رمان «پشت‌ورو» نیز تاکنون جوایز مهمی کسب کرده است.

درباره کتاب «یک پیاده‌روی طولانی تا آب» نوشته لیندا سو پارک نیز باید گفت موضوع این‌ رمان که ویژه نوجوانان ۱۰ سال به بالا نوشته شده به جنگ‌های داخلی کشور سودان برمی‌گردد.

موضوع کتاب درباره‌ پسربچه‌ای به نام سلواست که زندگی آرامی در میان خانواده و قبیله‌اش در جنوب سودان دارد. او که پسر رئیس قبیله است از این‌که به تازگی به مدرسه رفته و می‌تواند خواندن و نوشتن بیاموزد خوشحال است. اما جنگ‌های داخلی سودان که از سال ۱۹۸۵ شروع می‌شود زندگی او را دستخوش تحولات ناگواری می‌سازد. او که از خانواده جدا می‌افتد برای رسیدن به اردوگاه مهاجران جنگ مجبور می‌شود مسیری طولانی را به مدت چند سال با تعداد زیادی مهاجر دیگر طی کند. در طی این مسیر حوادث زیادی را از سر می‌گذراند و شاهد فجایع بسیاری است. اما با تصمیم مهمی که سلوا در بزرگسالی برای آبرسانی به روستاهای محروم کشورش سودان می‌گیرد، ما را به پایانی خوشایند و امیدبخش می‌رساند. در کنار داستان سلوا داستان دختربچه‌ای به نام نی‌آ نیز روایت می‌شود که روستای‌شان در جنوب سودان آب آشامیدنی ندارد و برای پیدا کردن آب آشامیدنی مجبور است هر روز ساعت‌ها پیاده‌روی کند.


کتاب یک «پیاده‌روی طولانی تا آب» را می‌توان از دسته کتاب‌های در نقد جنگ دانست که به عواقب مخرب آن می‌پردازد و شکلی مستند داستانی دارد. در انتهای کتاب از قول خود سلوا خطاب به مخاطبان کتاب چنین می‌خوانیم:

«این کتاب بر اساس داستان واقعی زندگی من نوشته شده. امیدوارم این کتاب باعث شود مردم بیشتری از پسرهای گمشده و وضعیت کشور سودان مطلع شوند. من در روستای کوچکی به اسم «لون آریک» در شهر تونج در جنوب سودان متولد شدم؛ و همان‌طور که در کتاب هم نوشته شده سال‌های زیادی قبل از آمدن به آمریکا، در اردوگاه‌های پناهجویان در اتیوپی و کنیا زندگی کردم… من بر تمام سختی گذشته با امید و پشتکار فائق آمدم. بدون این دو، هرگز موفق نمی‌شدم. دوست دارم به جوان‌ها بگویم: «اگر زمانی زندگی چهره‌ سخت و زشتش را نشانتان داد، صبور باشید. با پشتکار و پیگیری و نه با جا زدن، از پس آن برمی‌آیید. فرار از مشکلات، بسیار کمتر از امید و مقاومت، خوشحالی در پی خواهد داشت.»

هر دو کتاب «پشت‌ورو» و «یک قطره آب برای پیاده‌روی» را انتشارات پرتقال راهی بازار کرده است./ص

ایسنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين