امروز : دوشنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۱/۲۰ - ۱۵:۴۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان
معاون بهداشت وزارت بهداشت:

۶میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در کشور افسرده هستند

سیاری گفت: آسیب‌های اجتماعی در جامعه رو به افزایش است، هم‌اکنون بیکاری، طلاق، اعتیاد و فقر زمینه‌ساز بروز افسردگی شده است و ما باید به این عوامل بپردازیم.

به گزارش بابل نوین، معاون بهداشت وزارت بهداشت در همایش روز جهانی سلامت گفت: پیشگیری در حوزه بهداشت اصل اول است و ما باید دسترسی در زمینه پیشگیری را برای مردم فراهم کنیم و کاری کنیم که استفاده از خدمات بهداشتی برای مردم آسان‌تر و ارزان‌تر باشد.

وی افزود: همه ما احتیاج به توجه، درک شدن، محبت و نشاط داریم و همانگونه که اگر به یک گیاه آب نرسد پژمرده خواهد شد بی‌توجهی و احساس انزوا می‌تواند یک انسان را پژمرده و دل‌مرده کند.

سیاری اضافه کرد: آسیب‌های اجتماعی در جامعه رو به افزایش است. هم‌اکنون بیکاری، طلاق، اعتیاد و فقر زیربنا و زمینه‌ساز افسردگی هستند و ما باید به این زیربناها بپردازیم. بعضی اقشار همچون سالمندان و نوجوانان و جوانان در بحث افسردگی آسیب‌پذیرتر هستند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: خوشبختانه افسردگی قابل پیشگیری و درمان است اما با این وجود این بیماری در دنیا رو به افزایش است و به مسئله سازمان جهانی بهداشت تبدیل شده است. ما باید تلاش کنیم که این روند رو به رشد را در کشورمان متوقف کنیم.

سیاری گفت: ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در کشور ما افسرده هستند و ما باید در این زمینه بیشتر گفت‌وگو کنیم. در حوزه بهداشت دسترسی را فراهم کردیم، ۶ هزار پزشک عمومی به سیستم اضافه شده است و امیدواریم مردم برای درمان مراجعه کنند.

وی افزود: تلاش ما این است که کارشناسان این سیستم را توانمند کنیم تا پاسخگوی نیازهای مردم باشند اما مهمتر از سیستم خود مردم هستند. بحث سلامتی بدون بسیج و توانمند‌سازی مردم، افزایش مشارکت و مسئولیت‌پذیری آنها امکان‌پذیر نیست. باید مهارت‌های فردی افزایش پیدا کند.

سیاری گفت: باید یک فرد بتواند توانایی کنرتل خشم، استرس، خشونت را در خود تقویت کند. همچنین باید توانایی حل مسئله و تفکر منطقی را بیاموزد و این قدرت را پیدا کند که به بعضی مسائل «نه» بگوید. همه این امور به علاوه افزایش تحرک، تغذیه و خواب مناسب می‌تواند افسردگی را درمان کند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: نقش والدین، دوستان، انجمن‌های علمی و هیأت‌های مذهبی در درمان یک فرد افسرده پررنگ است. گفت‌وگو، گوش کردن فعال و موثر، نقش بسیار مهمی دارد.

سیاری گفت: گوش کردن موثر از حرف زدن سخت‌تر است یک فرد باید بیاموزد که چگونه می‌توان یک شنونده خوب بود. یک فرد باید بتواند در هنگام صحبت به چهره طرف مقابل نگاه کرده و خودش را فراموش کند و با تمام وجود برای طرفش وقت گذارد، در این صورت است که فردی که صحبت می‌کند این حس در او بوجود می‌آید که درک شده است. این مسئله خود در کاهش افسردگی بسیار موثر است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در پایان گفت: انتخابات می‌تواند روی روان ما اثر منفی داشته باشد، دروغ، تهمت، تزویر و ریا زمینه‌ساز این بیماری‌ها هستند. امیدوارم انتخابات امسال باعث بهبود و شادی شود./م

منبع: رسا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين