امروز : یکشنبه, ۲۹ دی , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۱/۲۱ - ۱۴:۱۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

والدین مسئول تأمین هزینه برنامه های فوق برنامه مدارس شدند

به گزارش بابل نوین، با شکایت شاکی خصوصی از شورای عالی آموزش و پرورش مبنی بر اینکه طی ماده ۶ و بند ۴ ماده ۱۰ از آیین نامه توسعه مشارکت های مردمی به مدیران مدارس اختیار تام در تدوین برنامه و برآورد هزینه آن را تفویض و اولیا دانش آموزان را به عنوان منبع تأمین هزینه های مربوطه قرار داده و به نوعی از جهت مالی از خود سلب مسئولیت کرده است، که موضوع اجباری اخذ وجه از اولیا از بند ۴ ماده ۱۰ کاملاً به وضوح قابل استنباط است.

شاکی مقرره مورد شکایت را مغایر اصل سی ام قانون اساسی که دولت را موظف به تأمین وسایل آموزش و پرورش رایگان تا پایان دوره متوسط کرده است، می داند. ضمناً شاکی به دادنامه شماره ۴۳۹ صادره از هیئت عمومی دیوان عدالت اداری که در تاریخ ۱۵/۴/۱۳۹۴ صادر شده استناد کرده که در دادنامه مذکور بند ۳ مصوبات جلسه ۱۸۰ – ۱۸/۵/۱۳۹۱ شورای آموزش و پرورش اراک ابطال شده است، همچنین شاکی اعمال ماده ۱۳ قانون دیوان را خواستار شده است.
* متن مقرره مورد شکایت
ماده ۶ – مدیر مدرسه موظف است در تابستان هر سال برنامه سال تحصیلی آینده ( شامل رئوس برنامه و دلایل توجیهی برآورد اعتبارات، محل تأمین اعتبارات ) را تهیه و جهت تصویب به هیئت امنای مدرسه ارایه دهد و پس از تأمین منابع مورد نیاز آن را اجرا کند و ضمن همکاری و هماهنگی مستمر با هیئت امنا در پایان سال تحصیلی گزارش عملکرد مدرسه را به تایید هیئت امنا برساند.
بند ۴ ماده ۱۰ – وجوهی که از ارایه خدمات آموزشی و پرورشی فوق برنامه( اضافه بر برنامه های رسمی آموزش و پرورش ) دریافت می شود.
*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت (حسب مورد با تصریح به مغایرت با قانون یا شرع یا خروج از حدود اختیارات)
*رأی هیئت تخصصی پژوهشی و فرهنگی دیوان عدالت اداری
در خصوص شکایت شاکی مبنی بر درخواست ابطال ماده ۶ و بند ۴ از ماده ۱۰ آیین نامه توسعه مشارکت های مردمی مصوب جلسه ۷۸۸ مورخ ۱/۲/۸۸ شورای عالی آموزش و پرورش مبنی بر تجویز دریافت اجباری وجه از اولیا دانش آموزان و تعیین اولیا دانش آموزان به عنوان منبع تعیین هزینه های مربوطه به جهت مغایرت با اصل ۳۰ قانون اساسی و رأی شماره ۴۳۹ مورخ ۱۵/۴/۱۳۹۴ هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، با توجه به اوراق و محتویات پرونده نظر به اینکه
اولا: ماده ۶ مورد شکایت دلالتی بر تجویز دریافت وجه از اولیا دانش آموزان ندارد.
ثانیا: ماده ۱۰ نیز ناظر به تجویز دریافت وجه از محل ارایه خدمات آموزشی فوق برنامه است و مفید مطالبه وجوه بابت ارایه آموزش و پرورش رایگان و برنامه های اصلی وزارتخانه در حوزه آموزش و پرورش که در اصل سی ام قانون اساسی به رایگان بودن آن اشاره شده نمی شود، لذا در مجموع شکایت مطروحه موجه نیست و با استناد به بند ب ماده ۸۴ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب ۱۳۹۲ رأی به رد آن صادر و اعلام می شود.
با صدور این رأی دستور موقت موضوع دادنامه شماره ۱۲۰۲ مورخ ۱۲/۴/۹۵ صادره از شعبه سوم دیوان عدالت اداری منتفی است. این رأی ظرف مهلت ۲۰ روز پس از صدور از سوی رئیس محترم دیوان عدالت اداری و یا ۱۰ تن از قضات قابل اعتراض است.
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين