امروز : سه شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۱/۲۲ - ۱۰:۳۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

برای رسیدن به هنر متعهد و ناب انقلابی باید بلندگو داشته باشیم

به گزارش بابل نوین، حسن قائدی، عکاس حرفه‌ای جنگ، شهید مرتضی آوینی را نمونه بارز یک شخصیت آگاه به علم روز توام با معرفت درون دانست.

این عکاس جنگ در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری در هفته هنر انقلاب درباره نگاه هنری شهید آوینی گفت: تنها خاطره و بهترین خاطره‌ای که از شهید آوینی دارم مجموعه «روایت فتح» ایشان است که آن زمان من یک نوجوان بودم و همیشه شب‌های جمعه منتظر پخش این مجموعه بودم؛ چراکه واقعا لحن، سادگی و صداقت کار ایشان را دوست داشتم و به دلم می‌نشست. ایشان شدیدا اهل قلم بودند و نوشتن را بلد بودند.

وی ادامه داد: شهید آوینی آگاه به علم روز توام با معرفت درونی بود به همین خاطر کارهایش به دل می‌نشست اما متاسفانه دیدگاه‌هایی از این قبیل در حال حاضر خیلی به ندرت دیده می‌شود، به ویژه در دانشگاه‌های ما متاسفانه بیشتر اساتید محترم به کتابخانه‌های سیار تبدیل شده‌اند و چیز اضافه‌ای از خود ارائه نمی‌دهند، در حالی که شهید آوینی بزرگ همیشه از خودش مطلب داشت چون واقعا اهل قلم بود و نوشتن را خوب بلد بود. ان شاءالله ما هم بتوانیم در مسیر ایشان گام برداریم.

قائدی سپس در زمینه بها دادن به هنر انقلاب و اینکه فکر می‌کند در حال حاضر هنر انقلاب در میان مردم کشورمان چه جایگاهی دارد؟ توضیح داد: واژه انقلاب در کل به معنای یک دگرگونی یا تغییر حالت عمیق و یا جنبش سرسختانه است اما متاسفانه یا خوشبختانه در عرصه سیاست از آن به عنوان یک تحول اجتماعی یاد می‌شود که شاید هم درست باشد بنابراین اگر با همین تعریف به انقلاب نگاه کنیم فکر می‌کنم ما در حال حاضر خیلی با هنر انقلابی روبه‌رو نیستیم.

او در ادامه همین بحث خاطرنشان کرد: البته ناگفته نماند که ما در سینمای دفاع مقدسمان حرف جدیدی زدیم و در برخی از آثارمان واقعا هنر متعهد و انقلابی به چشم می‌خورد اما به نظرم بجز سینمای دفاع مقدس خیلی نمی‌توان ادعا کرد که هنر انقلابی‌مان دیده شده است. حقیقتا در بخش عکاسی هم خیلی نمی‌توان با جرئت گفت افراد واقعی هنر انقلاب و متعهد در این عرصه داریم. به اعتقاد من جایگاه هنر انقلاب در جامعه فعلی خیلی مطلوب نیست. ما باید در این زمینه مدیریت‌هایمان را هم در نظر بگیریم، متاسفانه مدیریت‌هایمان خیلی خوب دراین زمینه ایفای نقش نکردند.

این هنرمند عکاس سپس در پاسخ به اینکه چطور می‌توانیم به یک هنر متعهد و ناب انقلابی برسیم، بیان کرد: من خودم به نوبه خودم معتقدم اگر قرار است حرفی زده شود باید یک بلندگو برای شنیدن صدایمان داشته باشیم.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين