امروز : پنج شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۱/۲۲ - ۱۰:۴۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

شهید آوینی صادقانه و بدون پرده‌پوشی به هنر نگاه می‌کرد

شهید آوینی صادقانه و بدون پرده‌پوشی به هنر نگاه می‌کرد

به گزارش بابل نوین، شکرخدا گودرزی، کارگردان، نویسنده و بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون، در زمینه توجه به هنر انقلابی و جایگاه فعلی این هنر میان مردم بر توجه بیشتر جایگاه اندیشه در هنر انقلابی از سوی مسئولان تاکید کرد.بازیگر نقش امام خمینی(ره) در سریال «معمای شاه» در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری ابتدا با توضیحی از نگاه شخصی‌اش نسبت به جایگاه فعلی هنر در میان مردم پس از گذشت ۳۸ سال از پیروزی انقلاب اسلامی بیان کرد: همه با نگاه شهید آوینی به ویژه در امر سینما و مستند کاملا آشنا هستند که ایشان کاملا دید بی‌پروایی داشتند و مباحثی را که مطرح می‌کردند شفاف، صادق و بدون پرده‌پوشی همراه بود اما در حال حاضر دیگر آن اصالت در هنر خیلی رعایت نمی‌شود یعنی انگار بازار هنر فقط باید چرب و نرم باشد.

وی تصریح کرد: بنابراین با این اتفاقات، هنر تا حدودی از واقعیت فاصله می‌گیرد. ما خودمان باید فضای هنری را برای مردم بسازیم. ما در نگاه شهید آوینی نسبت به هنر صداقت می‌دیدیم اما آیا الان هم همین‌طور به هنر نگاه می‌شود؟ ما چقدر به نگاه شهید آوینی پایبند مانده‌ایم؟ ما در عرصه هنر باید مخاطبانی تربیت کنیم که به فضیلت نزدیک‌تر شوند و این موضوع بستگی به خوراکی دارد که به مردم می‌دهیم که فست فودی باشد یا غذای خانگی. در غذاهای فست فودی همه چیز فدای سرعت می‌شود و متاسفانه سینمای ما از این موضوع که خوراک خوب به مخاطبان بدهد فاصله گرفته است.

این بازیگر همچنین اظهار کرد: از دیدگاه من هنر، واقعا وسیله نیست و یک پدیده است که موجب اعتلا و کمال‌جویی می‌شود. وقتی از هنر به عنوان یک ابزار استفاده شود همه چیز پایین می‌آید. به عنوان مثال، در تئاتر گاهی صحنه‌هایی دیده می‌شود و فقط می‌خواهند بفروشند و به اندیشه توجهی نمی‌کنند و سوال من از مسئولان عرصه هنر است که جایگاه اندیشه در هنر کجاست؟ ما در این زمینه به یک عمل انقلابی و یک نگاه نیاز داریم. نگاه‌های هنری فعلی ما بعضا به دنبال تجملات هستند؛ در حالی که باید به آرمان‌هایی نظیر شهید آوینی توجه کنند.

گودرزی در پاسخ به اینکه آیا می‌تواند به مصادیق شاخصی از هنرمندان در عرصه انقلاب نیز اشاره کند، خاطرنشان کرد: شخصا هنوز به این تقسیم‌بندی قائل نیستم؛ چون معتقدم هنر متاثر از فضای عمومی جامعه بوده و خیلی حساس است. مهم این است افراد انتهای کارهایی که می‌سازند چه منظوری دارند. این موضوع جای بحث دارد و نمی‌توان خیلی نام برد ولی به عنوان مثال شخصی مثل ابراهیم حاتمی کیا واقعا به نظرم یک نمونه شاخص است اما چرا معمولا فیلم‌هایش معترض دارد؟

 منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين