امروز : سه شنبه, ۸ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۱/۲۲ - ۱۶:۲۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

آمار غلطی که روحانی به آن افتخار کرد

به گزارش بابل نوین، روحانی روز گذشته یکی از دلایل کاهش نرخ تورم را عدم استقراض از بانک مرکزی عنوان کرد در حالی که طبق گزارش بانک مرکزی بدهی دولت در پایان بهمن ماه سال ۹۵ با ۱۵۷٫۳ درصد نسبت به پایان سال ۹۱ به ۳۳ هزار و ۸۶۰ میلیارد تومان رسیده است.

 روز گذشته رئیس جمهور در نشست خبری به دفاع از عملکرد اقتصادی دولت خود برآمد و نکاتی که که برای بررسی صحّت و سقم آن آمارهای رسمی را بررسی کرد.

یکی از موارد مطرح شده از سوی رئیس جمهور دولت یازدهم، این بود که دولت از بانک مرکزی پول و وام نگرفته و همین مساله یکی از دلایل کاهش نرخ تورم بوده است.

وی گفت: «چرا تورم آمد پایین؟ برای اینکه از بانک مرکزی مرتب پول و وام نگرفتیم. علت اینکه در آن دولت تورم ۴۵ درصدی ایجاد شد به این خاطر بود که بانک مرکزی را مجبور کردند ۴۳ هزار میلیارد تومان پول به مسکن مهر دادند که باعث شد تورم ۴۵ درصد شود. یعنی خطایی که آنها کردند دخالت کردن در جیب مردم و برداشتن کردن از پول بانک مرکزی بود. ما از پول بانک مرکزی برداشت نکردیم.»

اما نگاهی به آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد که به هیچ وجه این اظهارنظر با واقعیت همخوانی ندارد.

جدول زیر از آمارهای بانک مرکزی استخراج شده است. آخرین آمار منتشر شده مربوط به بهمن ماه ۹۵ می شود.

ارقام به میلیارد تومان

سال بدهی دولت به بانک مرکزی درصد تغییر
۱۳۷۶ ۴ هزار و ۶۳۹
۱۳۷۹ ۶ هزار و ۸۶ ۳۱٫۲+
۱۳۸۳ ۱۱ هزار و ۲۳۲ ۸۴٫۵+
۱۳۸۷ ۹ هزار و ۱۴۲ ۱۸٫۶-
۱۳۹۱ ۱۳ هزار و ۱۶۱ ۴۴+
بهمن ۱۳۹۵ ۳۳ هزار و ۸۶۰ ۱۵۷٫۳+

همانطور که از ارقام جدول بالا کاملا مشخص است، بدهی به بانک مرکزی در دولت هفتم ۳۱٫۲ درصد و در دولت هشتم ۸۴٫۵ درصد افزایش یافته است. در مجموع بدهی دولت اصلاحات به بانک مرکزی ۱۴۲ درصد افزایش داشته است.

همچنین بدهی به بانک مرکزی در دولت نهم ۱۸٫۴ درصد کاهش یافته و اما در دولت دهم با ۴۴ درصد رشد مواجه شده است. مجموع رشد بدهی در دولت های نهم و دهم ۱۷٫۲ درصد رشد کرده است.

اما در دولت یازدهم طی ۳ سال و ۱۱ ماه بدهی دولت به بانک مرکزی ۱۵۷٫۳ درصد افزایش داشته که این پدیده یک رکود منفی محسوب می شود.

به عبارت دیگر فقط در این مدت ۲۰ هزار و ۶۹۹ میلیارد تومان بدهی دولت به بانک مرکزی رشد کرده و همین میزان به حجم پایه پولی افزوده شده است

 

منبع:فارس

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين