امروز : شنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۱/۲۴ - ۹:۳۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

پتانسیل هنری‌ خود را به‌ روز کنیم

به گزارش بابل نوین،محمدرضا شفیعی، تهیه‌کننده سینما و تلویزیون معتقد است: سینما و هنرهای نمایشی ایران تفاوت زیادی با سینماهای دنیا دارد؛ به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی که شاهد رویکردی متفاوت در این حوزه‌ بودیم.

این تهیه‌کننده در زمینه جایگاه فعلی هنر انقلاب در میان مردم پس از گذشت سال ها از پیروزی انقلاب اسلامی نیز توضیح داد: سینمای ایران و اساسا هنرهای نمایشی کشورمان که شامل تلویزیون، مستند، فیلم کوتاه و … می‌شود، همه این شاخه‌ها یک تفاوت بسیار مهمی با خیلی از سینماهای دنیا من‌جمله سینمای هالیوود دارند و بعد از گذشت ۳۸ سال از انقلاب اسلامی ما شاهد یک رویکرد متفاوت در این زمینه بودیم که البته این به معنای این نیست که ما هیچ ایرادی نداشتیم و خوب مطلق بودیم. برآیند کلی که شخصا از این اتفاق دارم این است که ما صاحب یک سینما و استراتژی هنری هستیم که با استراتژی دنیا کاملا متفاوت است.

وی در ادامه همین بحث افزود: اکثر فیلم‌های سینماهای دنیا آثارشان به سمت پوچی و جهالت می‌رود اما آثار سینمای ما بیشتر محتوامحور است، این یک دفاع کلی از سینما و هنر انقلابی کشورمان است. ما باید پتانسیل هنری‌مان را به‌روزتر کنیم و از این مسئله غافل نشویم تا بتوانیم همین مسیرمان را تقویت کنیم. البته ناگفته نماند این به معنای این نیست که ما در این زمینه شرایط خیلی خوبی داریم، این یک تفاوت میان سینمای ما و دنیاست  و ما این تفاوت را فهمیدیم.

شفیعی تاکید کرد: منظورم از این بحث این نیست که که در عرصه هنر، سینمای انقلاب ما هیچ خلاء و خطایی ندارد و خیلی خوبیم، اتفاقا پتانسیل ما در این بخش‌ها خیلی ویژه است و ما می‌توانیم خیلی جلوتر از آنچه هستیم باشیم. ما باید به این راهمان پافشاری کنیم.

این تهیه‌کننده سپس در پاسخ به اینکه فکر می‌کنید هنرمند انقلابی کیست، گفت: ما در زمینه هنرمند متعهد مثال‌های زیادی در کشورمان داریم اما در این میان افرادی چون ابراهیم حاتمی‌کیا، مجید مجیدی، ابوالقاسم طالبی و … شخصیت‌هایی هستند که سابقه فیلم‌‌سازی‌شان نشان می‌دهد صاحب یک فکر و اندیشه و استراتژی هستند و مختصات زمانی آن ها را با خودشان است.

شفیعی در پایان گفت‌و‌گوی خود درباره شخصیت شهید مرتضی آوینی و نگاه هنری‌اش این‌گونه سخن گفت: شهید آوینی یک شخصیت هنرمند و یک کارگردان بسیار متفاوت و نابغه در هنر خودش بود که البته نابغه بودنش فقط در گفتارهایش نبود بلکه آنچه از فیلم‌هایش برآمد ما را متوجه کرد که واقعا یک شخصیت نابغه بود. به نظرم این نبوغ در کنار یک محتوا شهید آوینی را خیلی ویژه کرد. متاسفانه ما گاهی فیلم‌سازانی خوش‌فکر و خلاق داریم اما از محتوا خالی‌اند و یا بالعکس فیلم‌سازانی با محتوای خوب اما در ایده‌های خلاقانه و تکنیک ضعیف عمل می‌کنند اما شهید آوینی واقعا این دو وجوه را با هم داشت و همین دو وجه بود که اور ا شهید آوینی کرد.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين