امروز : یکشنبه, ۶ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۱/۲۵ - ۲۳:۵۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان
رئیس گمرک ایران:

۱۹ دستگاه ایکس ری کامیونی به ظرفیت گمرک اضافه می شود

رئیس کل گمرک ایران می گوید، 19 دستگاه ایکس‌ری کامیونی امسال علاوه بر 12 دستگاه فعلی به ظرفیت گمرک برای اسکن محموله‌ های تجاری افزوده می‌شود .

به گزارش بابل نوین،مسعود کرباسیان’افزود: براساس قرارداد منعقده بین گمرک و دو سازمان داخلی یعنی وزارت دفاع و انرژی اتمی بخشی از ایکس‌ری‌های کامیونی توسط این سازمان‌ها ساخته و تعدادی نیز از خارج خریداری می‌شود که با نصب و راه‌اندازی این دستگاه‌ها، گمرک ایران به ایکس‌ری‌های پرسرعت و سرعت متوسط تجهیز خواهد شد.
کرباسیان اظهار داشت: ساخت پنج دستگاه ایکس ری کامیونی به سفارش گمرک در وزارت دفاع عملیاتی شده است.
وی با اشاره به اینکه ساخت دستگاه‌های ایکس‌ری کامیونی در انحصار چند کشور بزرگ دنیا است، گفت: خوشبختانه وزارت دفاع و سازمان انرژی اتمی کشورمان با ورود به این عرصه یعنی ساخت دستگاه‌های پیشرفته ایکس‌ری گام بزرگی در این زمینه برداشته‌اند که باعث افتخار است و ما بسیار خرسندیم که توانسته‌ایم با دادن سفارش ساخت دستگاه‌های ایکس‌ری به این دو سازمان در جهت حمایت از این نوع تکنولوژی و تقویت تولید داخل گام برداریم.
کرباسیان گفت :گمرک ایران یک دستگاه ایکس ری کامیونی بسیار پیشرفته را از کارخانه تولید کننده تحویل گرفته که این ایکس ری پیشرفته پر سرعت بوده و به صورت fast scanعملیات اسکن و کنترل محموله ها را انجام می دهد و تمام سیستم به صورت اتوماتیک کار می کند.
وی ادامه داد: این دستگاه ایکس ری بسیار پیشرفته قادر است در کمترین زمان ممکن محتویات کانتینرها را در حال حرکت اسکن و تصاویر را در اختیار بخش فنی گمرک قرار دهد و در هر ساعت ۱۵۰ کانتینر را اسکن کند، بنابراین تمامی کانتینرهای ورودی به بندر شهید رجایی تحت پوشش ایکس ری قرار می گیرند. البته یک دستگاه دیگر نیز با کارکرد مشابه در مرحله تحویل است.
کرباسیان تاکید کرد: با نصب و راه‌اندازی دستگاه‌های ایکس‌ری کامیونی از هر دو نوع پرسرعت و سرعت متوسط در گمرکات مهم از جمله گمرک شهیدرجایی بندرعباس سرعت اسکن کانتینرهای حامل کالا در گمرکات به نحو چشمگیری افزایش خواهد یافت.
رئیس کل گمرک در پاسخ به سئوالی مبنی بر علت تاخیر در نصب و راه‌اندازی ایکس‌ری‌های جدید، انجام برخی از مراحل اداری و کسب مجوزهای لازم را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: ما در زمینه تجهیز گمرک به دستگاه‌های پیشرفته کنترلی و نظارتی عزم جدی داریم و با حمایت و کمک دولت در تامین بودجه و اعتبارات لازم برای خریداری و ساخت ایکس‌ری‌های جدید در داخل کشور گام‌های بلندتری در جهت تسهیل و تسریع فرآیندهای تجاری برخواهیم داشت.
کرباسیان همچنین در مورد چگونگی همکاری‌های گمرکی ایران با کشورهای همسایه در قالب تبادل الکترونیکی اطلاعات ضمن ابراز خرسندی از توسعه این نوع همکاری‌ها گفت: در سیستم تبادل الکترونیکی اطلاعات بین گمرکات همسایه، اسناد خروجی یک گمرک می‌تواند به ‌عنوان اسناد ورودی گمرک کشور مقابل مورد استفاده قرار گیرد و با این کار از انجام دوباره‌کاری و کنترل‌های مجدد و در نتیجه اتلاف وقت جلوگیری به عمل می‌آید.
وی افزود: سال گذشته یکی از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی، پروژه الکترونیکی کردن گمرکات بود که خوشبختانه توانستیم تا حدود ۱۰۰درصد این کار را انجام دهیم و به وظیفه خود عمل کنیم.
رئیس کل گمرک با استقبال از نقدهای سازنده درباره گمرک گفت: آنچه که در گمرک طی سه سال گذشته و در قالب برنامه مکانیزاسیون گمرکی انجام شده در جهت رشد و اعتلای اقتصاد کشور بوده و من وظیفه خود می‌دانم که پاسخگوی کارهای انجام شده در این زمینه باشم.
رییس کل گمرک ایران در این گفت ‌وگو همچنین درباره تأثیر به‌کارگیری دستگاه‌های الکترونیکی برای شناسایی و کشف محموله‌های قاچاق کالا که به گفته وی منجر به افزایش درآمد گمرکی و ناامن شدن فضا برای قاچاقچیان شده است، مطالبی بیان کرد و گفت: در بحث مبارزه با پولشویی، گمرک ایران با همکاری سیستم بانکی موفق به تشکیل ۲هزار و ۷۰۰ پرونده و معرفی آن به مراجع ذی‌صلاح شده است.
وی در رابطه با کشفیات گمرک در سال گذشته نیز اظهار داشت: کشفیات کالای قاچاق در گمرک در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۴ با استفاده از سامانه جامع گمرکی ۵۰ درصد افزایش داشته است.
کرباسیان افزود: همچنین کشفیات مواد مخدر و پیش سازهای صنعتی از ۱۵کیلوگرم سال ۱۳۹۱به ۳۰۰تن در سال ۱۳۹۴ رسید و گمرک موفق شد در سال گذشته نیز بزرگترین محموله هرویین را به وزن ۵۳۶ کیلو کشف و ضبط کند که بازتاب بین المللی بسیار زیادی هم داشت.
رییس کل گمرک ایران در ادامه گفت:گمرک در سال ۱۳۹۵ موفق شد با کمک تجهیزات کنترلی پیشرفته تعداد ۵۰مورد قاچاق انسان نیز کشف کند که این موضوع در تاریخ عملکرد گمرک بی سابقه بود./ص

ایرنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين