امروز : شنبه, ۵ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۱/۲۶ - ۱۲:۰۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

انتشار کتاب‌هایی درباره رمان، کوهنوردی و زنان+عکس

کتاب‌های «پیش‌درآمدی بر شناخت رمان»، «مسیر ایران بر فراز برودپیک» و «در خدمت و خیانت زنان» به تازگی راهی بازار شده‌اند.

به گزارش بابل نوین، «پیش‌درآمدی بر شناخت رمان»  نوشته جرمی هاوتورن با ترجمه شاپور بهیان در ۱۲۸ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۱۱ هزار تومان در نشر چشمه منتشر شده است.
در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: لذت خواندن رمان وقتی کامل می‌شود که خواننده با عناصر و اجزای تشکیل‌دهنده رمان آشنا باشد؛ قراردادها و قواعد بیانی آن را بشناسد و از شیوه‌هایی که رمان‌نویسان به کار می‌گیرند تا در اثر خود انسجام و و حدت ایجاد کنند، مطلع باشد. او باید بداند که چه نوع رمانی را برای خواندن به دست گرفته است و چگونه وارد تجربه دنیای داستان خواهد شد. این کتاب می‌کوشد خواننده را با این عناصر و قواعد آشنا کند و به ما بیاموزد که خواندن تحلیلی رمان نه تنها از لذت خواندن آن نخواهد کاست که بر آن خواهد افزود.

همچنین کتاب «مسیر ایران بر فراز برودپیک: داستان برودپیک و یادداشت‌های آیدین بزرگی»  با گردآوری مجید بزرگی و آزاد بهادری در ۳۱۳ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۲۴هزار تومان در نشر یادشده عرضه شده است.
در نوشته پشت جلد کتاب می‌خوانیم: کتاب حاضر داستان گشایش مسیر ایران بر فراز برودپیک، یکی از قله‌های هشت‌هزارمتری و دشوار هیمالیا است.
خرداد ۱۳۹۲، سومین پویش (اکسپدیشن) غیردولتی ایرانی‌ها برای تکمیل مسیر آغاز شد. در تیر ۱۳۹۲ آیدین بزرگی، پویا کیوان و مجتبا جراهی به شیوه «سبکبار» یعنی بدون کار گذاشتن طناب ثابت یا برخورداری از امکاناتی مانند نیروی باربران ارتفاع، موفق به تکمیل گشایش «مسیر ایران» شدند. این برای نخستین‌بار بود که گروهی ایرانی بر روی قله بلند جهان، مسیر نو باز می‌کردند. آن‌ها برای رسیدن به قله مجبور به چند شب‌مانی در ارتفاع بالای  ۷۰۰۰ متر شدند.
اما سه کوه‌نورد پُرتوان و پُرتلاش ایرانی در بازگشت از قله مسیر عادی راه را گم کردند و در بامداد ۲۷ تیر در تماسی اعلام کردند که نیاز به کمک دارند. تا شب شنبه ۲۹ تیر که آیدین آخرین تماس را گرفت، تلاش‌ها برای یافتن محل دقیق آن‌ها بی‌ثمر بود و آنان به کوهستان برودپیک پیوستند.

دیگر کتاب منتشرشده در نشر چشمه،  کتاب «در خدمت و خیانت زنان؛ گفتارهایی درباره زنان» نوشته شهلا زرلکی است که در ۲۱۵ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه و بهای ۱۸ هزار تومان راهی بازار شده است.
این کتاب با بخش‌های  «ازدواج، توهم یک ضرورت»، «گهواره‌ای که هرماه ویران می‌شود»، «در خدمت و خیانت زنان» و «جنس سوم» همراه است.
در نوشته پشت جلد کتاب عنوان شده است: در این کتاب از پرداختن به فرهنگ و تاریخ مردسالار و نقش آن در فروکاستن نقش‌های زنانه پرهیز کرده‌ام. تنها به این دلیل ساده که امروز هر روزنی را که بگشایی سخن از ستم تاریخی مردان است و مظلومیت زنان. نخواستم مرتکب تکرار این قصه مکرر شوم. تمرکز بحث‌های این کتاب بر بازنمایی و توصیف ویژگی‌های زیستی زن است. در این مسیر از نظرات مطرح روان‌شناسی برای تبیین مفاهیم و تعاریف یاری گرفته‌ام. وقتی از زن حرف می‌زنیم نمی‌توانیم از فمینیسم و آثار و عواقب آن حرف نزنیم. بنابراین در بخشی از کتاب از توصیف هستی‌شناسی جسمانی زن که مقهور نظام هورمون‌هاست فاصله می‌گیرم. در فصل مفصلی از کتاب، پای فمینیسم به میان می‌آید و خدمت‌ها و خیانت‌های آن در مراحل مختلف اوج‌گیری…/ص

ایسنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين