امروز : یکشنبه, ۲۹ دی , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۱/۲۷ - ۹:۵۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

راهیابی ۱۰ فیلم به بخش زیتون‌های زخمی جشنواره جهانی فیلم فجر

10 فیلم کوتاه، مستند و سینمایی بخش «زیتون‌های زخمی» سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر معرفی شدند.

به گزارش بابل نوین، بخش «زیتون‌های زخمی» که یکی از بخش های غیر رقابتی این دور از جشنواره جهانی فیلم فجر محسوب می شود، به آثاری اختصاص دارد که موضوع جنگ سوریه و مبارزه با داعش را مورد توجه قرار داده است.
بحران سوریه بحرانی بین المللی است و برخی از آن تعبیر به جنگ جهانی کوچک می کنند.
جشنواره جهانی فجر قصد دارد در سطح منطقه به موضوع سوریه توجه نشان دهد که نگاه فیلمسازان این بخش از دنیا را به جهان منتقل کند تا دانششان از این اتفاق محدود به نگاه فیلمسازان خارج از منطقه خاورمیانه باقی نماند.
براساس اعلام سی وپنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر، اسامی فیلم های راه یافته به بخش «زیتون های زخمی» به این شرح است:
«کویرس وطن کوچک من» ساخته سعید صادقی (مستندبلند)، «از حسکه با عشق» ساخته محمد فراهانی (فیلم کوتاه)، «آلان» مصطفی گندمکار (فیلم کوتاه)، «آگوست» به کارگردانی مشترک احمد زائری، محمد اسفندیاری، ماریا مواتی(فیلم بلند سینمایی)، «ایرانی‌های مرتد» به کارگردانی حمیدعبدالله‌ زاده (مستند بلند)، «شام آخر» به کارگردانی محمدقانع فر(مستند بلند)، «کِچ» ساخته مهرداد حسنی (کوتاه داستانی)، «پرچم سیاه» به کارگردانی ماجد نیسی (مستندنیمه بلند)، «بابایی» به کارگردانی مظفر حسین خانی هزاوه(مستند بلند) و «باد سیاه» به کارگردانی حسین حسن (فیلم بلند سینمایی).
«کویرس وطن کوچک من» اولین نمایش بین المللی را در جشنواره جهانی فجر پیش رو خواهد داشت. این فیلم که ماجرای حضور «شالیش» در میدان جنگ سوریه است، محصول ایران است و به زبان عربی ساخته شده است.
«ایرانی های مرتد» اثری که پیش از این در پیش از این در بخش «شهید آوینی» جشنواره سینما حقیقت به نمایش درآمده بود، به زبان عربی ساخته شده و محصول ایران است. این فیلم روایتگر عملیاتی برای دست گیری یکی از سربازان داعش است؛ جنایتکاری که ۱۷۰۰ نفر را در یک روز کشته است.
«شام آخر» را محمد قانع فر کارگردانی کرده و محصول مشترک ایران و سوریه است. این فیلم پیش از این در جشنواره سینماحقیقت به نمایش درآمده بود.
«بابایی» در اولین نمایش جهانی در جشنواره جهانی فجر روی پرده می رود. این فیلم محصول سال ۲۰۱۷ است و قصه آن به این شرح است: علیرضا بابایی دانشجوی کارشناسی ارشد و کارمند دانشگاه تصمیم می گیرد برای دفاع از حرم اهل بیت(ع) و مبارزه با داعش به سوریه برود. علیرضا دو فرزند دختر دارد که رابطه ای عاشقانه با پدر دارند. آن ها با وجود عشق فراوان به پدر، موافق این سفر هستند. علیرضا در آغاز سفر مبارزه با داعش به عراق می رود اما متاسفانه در منطقه فلوجه عراق به شهادت می رسد.
یکی از فیلم های بلند سینمایی که در این بخش اکران می شود، «آگوست» است. این فیلم را سه کارگردان جوان به نام های احمد زائری، محمد اسفندیاری، ماریا مواتی ساخته اند. این فیلم اولین اکران جهانی را در جشنواره جهانی فجر خواهد داشت. داستان فیلم به این شرح است: ویلیام سرباز آمریکایی از موقعیتی سخت در زندان ابوغریب به کمپ موقت نظامیان آمریکایی در بیابان های عراق منتقل شده و سعی در فراموشی گذشته دارد. او دیده بان کریس، اسنایپر است و این موقعیت را آسان تر از شرایط گذشته می داند.چرا که اسنایپر احتیاج به بازجویی ندارد. اما از نظر کریس کار اسنایپر سخت تر از کار بازجوست چرا که بدون بازجویی باید قضاوت کند.
دیگر فیلم سینمایی این بخش «باد سیاه» ساخته حسین حسن محصول کشورهای عراق، آلمان و قطر است. این فیلم که به زبان کردی ساخته شده ماجرای یک زوج ایزدی به نام رکو و پرو است که قرار است به زودی ازدواج کنند. با حمله نیروهای داعش به سنجار، از هم این دو از هم جدا می شوند.
«پرچم سیاه» به کارگردانی ماجد نیسی دیپلم افتخار بخش مستند بلند جایزه شهید آوینی را از نهمین دوره جشنواره سینما حقیقت دریافت کرده بود. این فیلم مستند را مهوش شیخ الاسلامی تدوین کرده و محصول گروه مستند اداره کل برنامه‌های تحلیلی و مستند است.
«از حسکه با عشق» فیلم کوتاهی است که به زبان کردی و فارسی ساخته شده است. همچنین فیلم کوتاه «آلان» پیش از این سی و نهمین جشنواره فیلم کوتاه کلرمونت فران به نمایش درآمده بود و محصول ایران است. «کِچ» ساخته مهرداد حسنی در اولین نمایش جهانی در جشنواره جهانی فجر روی پرده می رود./ص

ایرنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين