امروز : یکشنبه, ۲۹ دی , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۱/۲۷ - ۱۱:۱۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت:

آموزش‌های امداد فردی به زائران خانه خدا / صدور مجوز درمانگاه در مشعر، منا و عرفات

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت با اعلام این مطلب که منتظر تشکیل کاروان‌ها و آغاز آموزش حجاج هستیم، گفت: عربستان برای اولین بار با مجوز برپایی درمانگاه در مشعر، منا و عرفات را صادر کرد.

به گزارش بابل نوین، سیدعلی مرعشی، رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) با اعلام این مطلب که منتظر پایان ثبت‌نام و مشخص شدن تعداد و ظرفیت کاروان‌های حج ۹۶ هستیم تا بتوانیم پزشکی برای آغاز بررسی استطاعت جسمانی زائران معرفی کنیم، گفت: دو تا سه برابر ظرفیت مورد نیاز پزشک برای هر استان اعلام می‌شود و مدیر هر کاروان‌ از پزشکان دارای صلاحیت یک نفر را به عنوان پزشک کاروان خود انتخاب می‌کند.

وی اعلام کرد: برای مدیران ستادی سازمان حج و زیارت، زائران و پزشکان آموزش‌های ویژه‌ای در نظر گرفته شده است و در سال جاری برای اولین بار حجاج آموزش‌های امداد فردی را دریافت می‌‌کنند تا در صورت بروز هر مشکلی بتوانند از خود مراقبت کنند.

مرعشی افزود: آموزش بهداشتی و امدادی زائران در کنار سایر آموزش‌ها طی جلسات پیش از اعزام برگزار خواهد شد و در کنار روحانی و مدیر کاروان، پزشک کاروان نیز مباحث بهداشتی و درمانی را به زائران ارائه می‌دهد.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در خصوص مذاکرات صورت گرفته با مسئولان سعودی در زمینه خدمات درمانی، گفت: طرف سعودی موافقت کرده است که به هر تعداد درمانگاه که ما نیاز داریم مجوز فعالیت بدهد. به همین دلیل به محض مشخص شدن هتل‌ها بررسی می‌کنیم تا ببینیم بر اساس تعداد زائران هتل‌ها درمانگاه‌ها را در کدام هتل‌ها برپا کنیم. البته به احتمال قوی همانند سال ۹۴ در مدینه ۶ درمانگاه و در مکه به تعداد هتل‌هایی که زائران در آن مستقر هستند درمانگاه خواهیم داشت.

وی تصریح کرد: بر اساس توافق صورت گرفته مشکلی در ارسال دارو و تجهیزات پزشکی به عربستان وجود ندارد، تعامل کافی انجام شده و به موقع داروها ارسال خواهد شد.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت در پایان خاطر نشان کرد: قراردادهای بخش پزشکی همانند سال‌های قبل بوده است. البته در سال‌های قبل یکی از خواسته‌های مسئولان عربستان این بوده که در مشعر، منا و عرفات تیم پزشکی جایگاه خاصی نداشته باشد(چادر ویژه‌ای به عنوان درمانگاه اختصاص داده نشود)، اما امسال مجوز برپایی چادر ویژه هیئت پزشکی، ایجاد درمانگاه و نصب تابلو به مسئولان بخش پزشکی داده شد.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين