امروز : شنبه, ۵ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۰۱ - ۱۱:۰۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

قابلیت های درمانی گیاهان گلدار باغچه خود را بشناسید

با فرا رسیدن فصل بهار، باغچه های منازل هم از گل و گیاه پر می شوند؛ این گیاهان منابع درمانی اسرار آمیزی هستند که خواص درمانی تنها برخی از آنها شناخته شده است.

به گزارش بابل نوین، از روزنامه دیلی میل، گل ها و گیاهان منبعی فوق العاده از داروهای نجات بخش به شمار می روند اما این پتانسیل درمانی تنها منوط به گل و گیاهانی که در مناطق خاصی از جهان وجود دارند، نمی شود و بسیاری از داروهای جدید از عصاره گل هایی تهیه می شوند که در باغچه ی خانه ها قابلیت پرورش دارند.

**گل صد تومانی
این گل می تواند آرتریت زانو را درمان کند؛ محققان دانشگاه لیورپول در انگلیس به تازگی متوجه شدند که گل صدتومانی موجب کاهش درد مفاصل می شود و از روند تخریب غضروف می کاهد.
در حال حاضر هیچ دارویی برای درمان آرتریت زانو وجود ندارد و در نتیجه هر سال شمار زیادی از افراد مبتلا به این بیماری در سراسر جهان تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرند. اما آزمایش روی حیوانات نشان می دهد که داروی مبتنی بر گل صد تومانی به نام APPA می تواند از سرعت روند تخریب غضروف بکاهد.
این دارو با مسدود کردن سلول سفید موسوم به نوتروفیل عمل می کند؛ نوتروفیل توسط سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت ترشح می شود، اما در عین حال می تواند به صورت غیر مناسب در افراد مبتلا به پوکی استخوان فعال شده و به التهاب منجر شود.
این دارو بدون متوقف کردن ترشح نوتروفیل که برای حفاظت از بدن در برابر ارگانیسم های مهاجم حیاتی است، اثرات التهابی نوتروفیل را در بافت داخل زانو مسدود می کند.
داروی یاد شده پتانسیل زیادی برای ارائه یک درمان موثر دارد و محققان امیدوارند که اواخر سال جاری میلادی آزمایش های بالینی آن آغاز شود.

***زعفران زینتی
گل زعفران زینتی می تواند سرطان را درمان کند؛ محققان دانشگاه برادفورد در انگلیس در حال ابداع یک ‘بمب هوشمند’ ضد سرطانی هستند که به طور بالقوه می تواند یک سری از تومورهای جامد را از بین ببرد. عامل کلیدی این دارو، یک ماده شیمیایی به نام ‘کلشی سین’ است که به طور طبیعی در پیاز گل زغفران زینتی به وجود می آید.
اما استفاده از این ماده در وضعیت طبیعی آن و به صورت فرآوری نشده سمی است، بنابراین محققان شکل غیر فعالی از آن را تولید کرده اند که زمانی فعال می شود که در تماس با پروتیین منتشر شده توسط سلول های سرطانی قرار می گیرد.
ایده این است که داروی یاد شده با کد ICT2588 از طریق سازوکار این سم برای تخریب رگ های خونی تغذیه کننده تومور، سلول های سرطانی را از بین ببرد.
مهم این است که داروی یاد شده این کار را بدون از بین بردن سلول های سالم انجام می دهد و به این ترتیب مزیتی بر داروهای شیمی درمانی دارد.

***گل ادریسی
این گل می تواند آرتریت روماتوئید را درمان کند؛ محققان دانشکده پزشکی هاروارد در بوستون آمریکا در طی چند سال گذشته مشغول ساخت دارویی از ریشه گیاه ادریسی هستند.
ریشه این گیاه حاوی مولکولی به نام halofuginone است که می تواند برای درمان آرتریت روماتوئید، دیابت نوع یک و بیماری ام.اس مورد استفاده قرار گیرد. تصور می شود که این بیماری ها بر اثر به هم ریختن سیستم عصبی بدن و حمله آن به سلول ها، بافت ها و ارگان های سالم بدن به وجود می آیند.
محققان در چند آزمایش روی حیوانات متوجه شدند که مولکول halofuginone ، ترشح یک سلول سیستم ایمنی به نام Th17 را که یکی از سلول های اصلی دخیل در این حملات است، متوقف کرد. مولکول یاد شده این کار را با مسدود کردن تولید آمینو اسیدهای لازم برای تامین انرژی سلول ها انجام داد و قطعا این کار بدون مسدود کردن ترشح سایر سلول های سیستم ایمنی که برای حفاظت از بدن در برابر ارگانیسم های مهاجم لازم هستند، انجام شد.

***گل شمعدانی
این گل می تواند چاقی را درمان کند و به واقع نوعی از آن به نام Jester’s Jackets می تواند سلاحی در مبارزه با چاقی باشد؛ محققان کره جنوبی در حال بررسی بیشتر روی این موضوع و مطالعه کیفیت های چربی سوزی این گل هستند.
پیش از این نیز مطالعه ای که سال ۲۰۱۱ روی موش انجام شد، نشان داد موش هایی که با مواد شیمیایی حاصل از این گل ها تغذیه شده بودند ، مقدار قابل توجهی وزن – به ویژه چربی احشایی در اطراف اندام ها که به بیماری قلبی و دیابت منجر می شود- کم کردند.
نتایج این تحقیق که در مجله Molecular Medicine منتشر شد، نشان داد که عصاره گل شمعدانی همچنین از میزان کلسترول بد LDL و تری گلیسیرید می کاهد.

*** گل نرگس
می تواند الزایمر را درمان کند؛ این گل حاوی مقادیر زیادی از ترکیبی به نام ‘گالانتامین’ است که برای ساخت دارویی به نام Reminyl مورد استفاده قرار می گیرد.
این دارو به درمان علائم خفیف تا متوسط زوال عقل و آلزایمر کمک می کند.
تصور می شود که در این گیاه، گالانتامین به مبارزه با عفونت کمک می کند اما در انسان این ماده موجب کندی روند تجزیه یک ماده شیمیایی به نام acetylcholine می شود؛ این ماده پیام رسانی است که سیگنال هایی را میان سلول های عصبی و مغز ارسال می کند.
بیماران آلزایمری سطوح کمتری از این ماده شیمیایی را دارند. مشخص شده است که مصرف این دارو به شکل قرص یا شربت موجب تقویت عملکرد آزمون های حافظه ای و ذهنی می شود.

***گل انگشت دانه
می تواند نارسایی قلبی را درمان کند؛ گل انگشت دانه یکی از متمایزترین گیاهان گلدار است که گل های مخروطی شکل زیبا و بلند به رنگ صورتی و بنفش دارد و یکی از اولین گل هایی است که از آن در داروسازی استفاده شد.
یک شرکت عظیم داروسازی نسخه ای مصنوعی از این گیاه را به شکل قرص تولید کرده است که برای درمان بیماران مبتلا به نارسایی قلبی و فیبریلاسیون دهلیزی (ریتم غیر طبیعی قلب) استفاده می شود.
این دارو از طریق افزایش سطوح کلسیم در عضله قلب و با پیوند به سلول هایی که در قلب کلسیم را به درون و خارج پمپاژ می کنند، کار می کند.
داروی یاد شده توانایی این سلول ها را برای حذف کلسیم کاهش می دهد؛ کلسیم انرژی عضله قلب را برای انقباض تقویت کرده و میزان خون غنی از اکسیژن را که در ارگان ها، عضلات و بافت های سراسر بدن پمپاژ می شود، افزایش می دهد./ص

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين