امروز : شنبه, ۵ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۰۲ - ۱۱:۱۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

نرخ سواد در ۵سال اخیر ۱۴ برابر رشد کرد/ ۵۳ میلیون ایرانی دارای شناسنامه آموزشی

رییس سازمان نهضت سواد آموزی با بیان اینکه در حال حاضر بالغ بر ۵۳ میلیون نفر جمعیت ۱۰ تا ۴۹ سال کشور دارای پرونده و شناسنامه آموزشی هستند گفت: بر این اساس بر خلاف گذشته معیار باسواد بودن افراد برای ما سوابق تحصیلی مندرج در پرونده آنهاست.

به گزارش بابل نوین، علی باقرزاده در گفت وگو با ایسنا، به بیان ضرورت ها و اقدامات انجام شده در خصوص تشکیل پرونده الکترونیکی سطح سواد برای شهروندان زیر ۵۰ سال پرداخت و گفت: تا چندسال گذشته روش شمارش افراد بیسواد در کشور به صورت سنتی و بر مبنای خوداظهاری مردم در سرشماری های نفوس و مسکن صورت میگرفت.

وی افزود: از آنجا که در این روش همه اطلاعات صحیح و قابل اطمینان نیستند ما را در به تصویر کشیدن وضعیت واقعی و برنامه ریزی دقیق دچار اشکال می کرد.

رییس سازمان نهضت سواد آموزی با بیان اینکه در خوداظهاری افراد ممکن است در موقعیت های مختلف و برحسب شرایط خود، پاسخ هایی بدهند که منطبق بر واقعیت نباشد عنوان کرد : به عنوان مثال در سرشماری سال ۸۸ برخی مردم به تصور آنکه شاید بیسوادی تاثیری در میزان دریافت یارانه داشته باشد خود را به عنوان بیسواد معرفی کردند.

باقرزاده ادامه داد: به منظور برخورداری از آمار صحیح و دقیق و حل مشکلات ناشی از خود اظهاری و در راستای سیاستهای مرکز آمار ، بر آن شدیم تا سوابق آموزشی و تحصیلی افراد را احصا کنیم. در همین راستا با هماهنگی مراجع مربوط اقدام به تشکیل پرونده الکترونیک سوادآموزی برای افراد زیر ۵۰ سال کردیم.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه تشکیل پرونده سوادآموزی از جمله مهمترین دستاوردهای سازمان نهضت سوادآموزی در سال‌های اخیر محسوب می شود عنوان کرد: در حال حاضر بالغ بر ۵۳ میلیون نفر جمعیت ۱۰ تا ۴۹ سال کشور دارای پرونده و شناسنامه آموزشی هستند و معیار باسواد بودن افراد برای ما سوابق تحصیلی مندرج در پرونده آنهاست.

وی با اشاره به اینکه دولت یازدهم گام خوبی در جهت رشد باسوادی در کشور برداشت گفت: دولت مجموعه راهکارهایی را برای حمایت از برنامه‌های سوادآموزی تصویب و ابلاغ کرد که بسیار کمک کننده بود .

وی در ادامه گفت: همه ساله موافقت نامه ای بین سازمان نهضت و برنامه و بودجه مبادله می‌شود که در آن اعتبار و حجم فعالیت پیش بینی می‌شود بر این اساس سازمان در سه سال گذشته با وجود کسری ۳۵ درصدی، ۱۵ درصد بیشتر از حجم فعالیت توافق شده عمل کرده است.

معاون وزیر درباره میزان رشد باسوادی در چهارسال اخیر اظهار کرد: نسبت نرخ رشد سواد طی سال های ۹۱ تا ۹۵ ، ۱۴ برابر مدت مشابه در سال های ۸۵تا ۹۰ است. البته با توجه به اقدامات انجام شده و ارزیابی برنامه های استانی انتظار این میزان رشد را داشتیم و این آمار حاکی از آن است که طرح ها و برنامه های اجرا شده از اثربخشی لازم برخوردار بوده اند.

باقرزاده ادامه داد: این مسیر را با بکارگیری سیاست های مناسب و اجرای طرح های جدیدتر ادامه می دهیم تا به هدف کاهش حداکثری بی سوادی در کشور دست پیدا کنیم.

به گفته وی بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ سواد در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال که در سرشماری سال های ۸۵ و ۹۰ به ترتیب ۹۱.۷ و ۹۲.۴ بود، در سرشماری سال ۹۵ به ۹۴.۷ رسیده است.

رییس سازمان نهضت سوادآموزی افزود: میزان باسوادی در گروه سنی شش سال و بالاتر به رقم ۸۷.۶ درصد افزایش یافته و این رقم در سرشماری ۱۳۸۵ حدود ۸۴.۶ درصد و در سرشماری ۱۳۹۰ به میزان ۸۴.۸ درصد بوده است به عبارت دیگر رشد درصد باسوادی بین سال های ۸۵ تا ۹۰ حدود ۰.۲ درصد بوده در حالیکه این رشد بین سال های ۹۱ تا ۹۵ به میزان ۲.۸۵ درصد است./ص

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين