امروز : یکشنبه, ۲۹ دی , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۰۲ - ۱۲:۲۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

استقبال از ماه رمضان با گرانی و کاهش عرضه خرما در بازار

دبیر انجمن خرما گفت: دلالان خرما با کاهش عرضه و افزایش قیمت به استقبال ماه‌ رمضان رفتند.

به گزارش بابل نوین، علی اصغر موسوی دبیر انجمن خرما در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به نوسانات اخیر قیمت خرما در بازار اظهار داشت: متولیان تنظیم بازار محصولات کشاورزی باید نسبت به تحرکات دلالان هوشیار باشند چراکه آن‌ها طبق روال همه ساله با اقداماتی نظیر خرید خرما و دپو ‌آن در سردخانه‌ها و به راه‌ انداختن کمبود ساختگی اقدام به تنش قیمت در بازار می‌نمایند.

وی در خصوص وضعیت تولید در سال زراعی جاری افزود: در سال زراعی جاری همانند سال گذشته خرما بیش از نیاز کشور تولید شد به طوری که هم‌اکنون با مازاد خرما رو‌به‌رو هستیم از این رو افزایش قیمت ارتباطی به وض عیت تولید ندارد.

به گفته موسوی طی ۱۵ سال اخیر یک میلیون تن خرما در کشور تولید می‌شود که ۵۰۰هزار تن‌ آ‌ن در داخل مصرف و به سبب عدم برنامه‌ریزی صادراتی تنها ۱۰۰ هزار تن آن به بازارهای هدف صادر و مابقی به عنوان خوراک دام و غیره مصرف می‌شود.

دبیر انجمن خرما ادامه داد: دلالان خرما در ابتدای فصل با قیمتی بالغ بر ۲ هزار تومان اقدام به خرید خرما از تولید‌کنندگان می‌نمایند و پس از احتکار در سردخانه‌ها در ایام پرمصرف چند برابر قیمت واقعی محصول را روانه بازار می‌نمایند.

وی با بیان اینکه دلالان خرما با کاهش عرضه و افزایش قیمت به استقبال ماه رمضان رفتند عنوان کرد: این فصت‌طلبان با اقداماتی برنامه‌ریزی شده تصمیم‌ بر آن دارند که در این ایام پرمصرف سود‌های هنگفتی به جیب بزنند.

موسوی در خصوص اقدامات حمایتی دولت در جهت جلوگیری از نوسانات قیمت بیان کرد: تا اواسط دولت دهم سالانه بودجه‌ای به مبلغ ۲۰۰میلیارد تومان در اختیار ستاد خرما متشکل‌ از بخش خصوصی و دولتی قرار می‌گرفت که آنها می‌توانستند قیمت‌ها را به نفع تولید‌کننده‌ و در ایام پرمصرف به نفع مصرف‌کننده تغییر دهند ضمن آنکه بازارهای صادراتی را نیز مدیریت کنند که متاسفانه با قطع این بودجه و برچیده‌ شدن ستاد خرما دلالان وارد میدان شدند.

دبیرانجمن خرما با اشاره به ظرفیت تولید خرما در کشور گفت: در حال حاضر به سبب شرایط اقلیمی خاص در مناطق جنوبی توان بیش از ۷۰ میلیون تن تولید خرما در کشور وجود دارد که برای تحقق این میزان احیای ستاد خرما ضروری است چراکه بسیاری از نخل‌داران به سبب عدم صرفه‌ اقتصادی نخلستان‌های خود را رها کردند.

موسوی با بیان اینکه اکثر کارخانه‌های فراوری خرما در تعطیلی به سر می‌برند افزود: ۱۱۰ کارخانه فراوری خرما کمتر از ده‌تای آن در حال فعالیت هستند که از دولت انتظار می‌رود ستاد خرما را هرچه سریعتر احیا نمایند، چراکه با این کار شیرینی بازار خرما به کام تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان می‌رسد.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين