امروز : یکشنبه, ۲۹ دی , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۰۳ - ۲۱:۰۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

تهدید جدی باج گیران مجازی

به گزارش بابل نوین، معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتا ناجا با اشاره به تهدید جدی باج گیران فضای مجازی از مردم خواست تا به باج افزارها باج ندهند.

بر اساس گزارش پایگاه خبری پلیس، سرهنگ حسین رمضانی افزود: باج‌افزارها یکی از انواع بدافزارهای نوظهور و خطرناک هستند که فعالیت آن‌ها در سال‌های اخیر رو به ازدیاد گذاشته و مقابله با آنها نیز مشکل شده است.

وی ادامه داد : این دسته از بدافزارها پس از رخنه به رایانه فرد قربانی و رمزنگارهای فایل‌های مهم موجود روی آن، دسترسی کاربر را به فایل‌های اصلی خود و محتوای آن‌ها محدود می‌کند و پیام‌هایی را مبنی درخواست وجه جهت رمزگشایی فایل‌ها به قربانی نمایش می‌دهد و بازه زمانی را به منظور پرداخت باج برای او تعیین می کند.

رمضانی ادامه داد: به طور معمول باج افزارها از طریق اجرای فایل‌های آلوده الصاق شده به نامه‌های الکترونیک و یا بازدید از وب سایت‌های آلوده به سیستم قربانی راه می‌یابند و برخی از اوقات این عمل از طریق انتخاب فرد قربانی و از طریق مهندسی اجتماعی رخ دهد. از جمله باج افزارهای شناخته شده می توان به Reveton, Cryptolocker,Cryptowall, Dharma,Cerber و… اشاره کرد .

وی افزود: باج‌افزارها معمولا به رمزنگاری فایل‌ها با پسوندهای خاص ومهم همچون PDF,DOC,DOCX,PPT,JPG,TXT, JPEGو …- که از اهمیت بیشتری برای کاربران برخوردار هستند- اقدام می‌کنند تا از این طریق قربانیان را مجبور به پرداخت باج کنند.

معاون اموربین الملل و حقوقی پلیس فتا ناجا تصریح کرد: باج افزارها به منظورجلوگیری از ردیابی، مبلغ درخواستی از قربانیان را بصورت BITCOIN و یا سایر ارزهای مجازی دریافت می‌کنند.

رمضانی اضافه کرد: برابر گزارش‌های مراکز رسمی بین‌المللی مقایله با جرایم سایبری، باج افزارها در سال ۲۰۱۶ خسارت‌های مادی و معنوی بسیار بالایی به کاربران حقیقی و حقوقی در فضای سایبر وارد ساخته‌اند. اصلی‌ترین اهداف نسل جدید باج افزارها را سازمان‌های دولتی،موسسات مالی و بانکی، مراکز آموزشی، مراکز درمانی و شرکت‌ها تشکیل می‌دهند زیرا از این طریق مبالغ بیشتری نصیب مجرمان سایبری می‌شود .

وی با اشاره به اینکه باج افزارها دارای مکانیسم پیچیده‌ای هستند و بهترین راه مقابله با آن‌ها جلوگیری از آلودگی سیستم‌های رایانه‌ای و مسدود کردن راه‌های نفوذ آنها به سیستم است. از جمله روش‌های مقابله با باج افزارها به تهیه نسخه پشتیبان از تمامی داده‌های حساس،استفاده از آنتی ویروس و نرم افزارهای ضد بد افزار و به‌روز رسانی آن‌ها،فعال کردن دیواره آتش و پیکربندی صحیح آن، باز نکردن نامه‌های الکترونیک و پیوست‌های مشکوک و ناشناس، عدم بازدید از وب سایت‌های ناشناس و آلوده وبروز رسانی سیستم عامل و نرم افزارهای مورد استفاده می‌توان اشاره کرد.

معاون اموربین الملل و حقوقی پلیس فتا ناجا از کاربران وقربانیان اینگونه بد افزارها خواست از پرداخت باج به مجرمان سایبری خودداری کنند زیرا در صورت پرداخت باج نیز تضمینی برای رمزگشایی فایلها وجود ندارد .

رمضانی در پایان به شهروندان توصیه کرد که در صورت مواجهه با باج‌افزارها و هرگونه درخواست باج، موضوع را از طریق وب سایت پلیس فتا به آدرس WWW.CYBERPOLICE.IR به این پلیس منعکس کنند.

منبع:عصرایران

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين