امروز : جمعه, ۲۷ دی , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۰۴ - ۱۴:۳۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

آرزوی قرآنی رهبر معظم انقلاب

صدرالحفاظ حرم رضوی با اشاره به دغدغه قرآنی رهبر معظم انقلاب، گفت: من یک سخنرانی از رهبر معظم انقلاب سراغ ندارم که در آن اشاره‌ای به قرآن نداشته باشند، حتی زمانی به من فرمودند: «یکی از آرزوهای من این است که مردم ما اینقدر با قرآن انس بگیرند و قرآن را بفهمند که همان طور که مساجد را پر می‌کنند و یک منبری برایشان سخنرانی می‌کند، همان‌طور هم مساجد را پر کنند و یک قاری برایشان قرآن بخواند».

به گزارش بابل نوین، سیدمرتضی سادات‌فاطمی، صدرالحفاظ حرم رضوی، در گردهمایی قرآنیان خراسان رضوی که ۲۷ فروردین‌ماه به میزبانی ایکنا برگزار شد به تشریح وضعیت قرآنی جامعه فعلی پرداخت و گفت: در موضوعات قرآنی و فرهنگی آنچه من از فرمایشات مقام معظم رهبری برداشت کردم این است که کار باید مردمی باشد و دولت‌ها باید نقش حمایتی را ایفا کنند و این به معنای دخالت دولت و سازمان‌ها در نهادهای قرآنی نیست زیرا هرگاه دولت‌ها به صورت مستقیم در مباحث قرآن ورود پیدا کردند، کار خراب شده است، زیرا تخصص لازم را ندارند.
در مسائل قرآنی هر کس به میل خود عمل می‌کند
پیشکسوت قرآن کریم در توضیح انتقاد خود اضافه کرد: یکی از آسیب‌های کار قرآنی ما همین دخالت نهادها است برای مثال اگر اوقاف اجرای طرح یا مسابقه‌ای را در نظر دارد، نظر اساتید قرآن را در نظر نمی‌گیرد و هرکس، آن‌گونه که میل دارد، عمل می‌کند.
وی با انتقاد از نحوی آموزش قرآن به دانش‌آموزان عنوان کرد: بهترین زمان برای آموزش قرآن زمانی است که بچه‌ها در اختیار آموزش و پروش هستند، اما در حال حاضر کار آموزش قرآن در آموزش و پرورش به یک بحران تبدیل شده است. به‌طوری که من یک زمان انتقاد خود را به وزیر آموزش و پرورش وقت منتقل کردم و وی هم حرف مرا تصدیق کرد و آن زمان گفت طی گزارشات رسیده بیش از ۸۵ درصد از معلمان قرآن ما در آموزش و پرورش حتی قرآن خواندن را بلد نیستند.
وی ادامه داد: البته من به این مسئول گفتم، بنده می‌توانم مستنداتی ارائه کنم که نشان می‌دهد بالای ۹۰ درصد معلمان قرآن در موضوع آموزش قرآن به دانش‌آموزان مهارت ندارند و هدف از اعزام معلم به کلاس، صرف ساکت کردن بچه‌ها بوده است.
رویکرد قرآنی انقلاب و فعالیت‌های رهبری در مشهد
سادات‌فاطمی با بیان اینکه راه ما در انقلاب اسلامی راه قرآن و اسلام ناب بوده است، بیان کرد: امام خمینی(ره) بر اساس قرآن انقلاب را راه انداخت و در توصیه‌های خود به جوانان همیشه آموزش قرآن و علوم قرآنی را توصیه می‌کردند و در حال حاضر هم اگر در مشهد رشد قاریان را در این سطح شاهد هستیم همه از وجود رهبر معظم انقلاب و توصیه‌های ایشان است.
آرزوی رهبری در زمینه انس جامعه با قرآن
سادات‌فاطمی با اشاره به دغدغه قرآنی رهبر معظم انقلاب، افزود: من یک سخنرانی از رهبر معظم انقلاب سراغ ندارم که در آن اشاره‌ای به قرآن نداشته نباشند، حتی در جمع‌های غیرقرآنی ایشان مرتب اشاره به قرآن دارند و حتی زمانی به من فرمودند: «یکی از آرزوهای من این است که مردم ما اینقدر با قرآن انس بگیرند و قرآن را بفهمند که همان طور که مساجد را پر می‌کنند و یک منبری برایشان سخنرانی می‌کند، همان‌طور هم مساجد را پر کنند و یک قاریان برایشان قرآن بخواند».
وی با بیان اینکه حضرت آقا همیشه بر امر تلاوت قرآن تأکید داشتند، ادامه داد: قبل از انقلاب در مشهد جلسات قرآنی با حضور آیت‌الله خامنه‌ای برگزار می‌شد و به همین منظور مشهد به عنوان پایگاه قاریان قرآن معروف شده است، خود ایشان به بنده توصیه کردند که علاوه بر قرائت اساتیدی نظیر «منشاوی»، «علی‌البناء» و «عبدالباسط» به تلاوت و تقلید از مصطفی اسماعیل هم بپردازم.
سادات‌فاطمی اضافه کرد: در جلسات تفسیر و سخنرانی رهبر معظم انقلاب در مشهد نیز همیشه تأکید ایشان بر این بود که پس از بحث‌ها و سخنرانی‌ها تلاوت قرآن با صوت یک قاری برتر انجام شود و این نشان از اهمیت دادن آیت‌الله خامنه‌ای به فعالیت‌های قرآنی است.
انس با قرآن دغدغه رهبری در کار قرآنی
این استاد قرآن با اشاره به اهمیت معنای آیات قرآن، گفت: زمانی که ما علاوه بر تلاوت بر ترجمه و تدبر در قرآن نیز تکیه کنیم، نتیجه کار مطلوب قرآنی می‌شود و لذا این نوع فعالیت است که منجر به انس جامعه با قرآن می‌شود و این‌گونه کار کردن همیشه از دغدغه‌های رهبر انقلاب بوده است.
سادات‌فاطمی با بیان اینکه برنامه‌ای برای کار قرآنی نداریم، عنوان کرد: یک روز حضرت آقا به من فرمودند: «این منبرها و کرسی‌هایی که در حرم هست و گاهی افراد روی آن‌ها می‌نشینند و مسئله می‌گویند اگر طوری بشود که جای جای حرم یک قاری برود، بنشیند و قرآن بخواند».
وی در تکمیل این صحبت اضافه کرد: الان زائر وقت اضافه دارد، برخی افراد حرم هم که می‌آیند با تلفن همراه مشغول هستند و این به خاطر سرگردانی زائر است و ما برنامه درستی نداریم وگرنه قرآن جاذبه عجیبی دارد، وقتی ما از این رهنمودها و دغدغه‌های رهبری استفاده نمی‌کنیم و در جامعه به آن‌ها عمل نمی‌شود، توقع داریم که مسئولان به حرف ما کنند؟
قرآنیان همبستگی لازم را ندارند
سادات‌فاطمی رفتار و منش قرآنیان را نیز مورد انتقاد قرار داد و گفت: ما قرآنیان و قاریان قرآن نیز آن انسجام و همبستگی لازم را نداریم و هر کسی کار دیگری را قبول ندارد و همه به فکر کار خودشان هستند، آنچه برای قاری مهم جلوه می‌کند این است که جلسه خودش مورد توجه باشد، در صورتی که امام خمینی می فرمودند که «اگر تمام انبیاء الهی یک جا جمع شوند، هیچ اختلافی با هم ندارند، چون همه آنان مردم را به خدا می‌خوانند نه به خود».
وی افزود: ما اگر مردم را مخاطب قرار می‌دهیم برای آن است که دغدغه کار و جلسه خودمان را داریم و متأسفانه دغدغه فعالیت قرآنی در جامعه و کار فرهنگی برای مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن و نجات جوانان را نداریم و این درحالی است که جوان از نقشه‌های دشمن آسیب می‌بینند و اگر جوانان ما با دین فاصله بگیرند مملکت ما دچار لطمه و ریزش می‌شود.
مسئولان دغدغه مسائل قرآنی را ندارند
این پیشکسوت قرآن بیان کرد: برای مسائل قرآنی در میان مسئولان دغدغه وجود ندارد اما اگر در مسائلی مثل موضوعات اقتصادی توصیه‌ای از سوی رهبری مطرح شود همه مسئولان به سرعت واکنش نشان داده و تشکیل جلسه می‌دهند، آیا دغدغه‌های قرآنی رهبر معظم انقلاب که از ابتدای حرکت انقلاب داشته‌اند، برطرف شده است؟ اگر دغدغه نداشتند که این مسائل فرهنگی را مطرح نمی‌کردند.وی با بیان اینکه اگر در خانه کس است یک حرف بس است، افزود: اگر می‌خواهیم حرکتی در مسیر کارهای قرآنی انجام شود باید همه قاریان قرآن به رهبری نامه بنویسیم و به ایشان بگوییم که همه ما آماده هستیم تا تحت نظر و فرمایشات شما به حرکت در این مسیر ادامه دهیم و مانند یک ید واحده دغدغه‌های ایشان را دغدغه خود بدانیم تا حرکتمان درست باشد.
این قاری بین‌المللی در بخشی دیگری از سخنان خود به بیان خاطرات قرآنی خود از جلسات قرآن پرداخت و گفت: هفت ساله بودم که به مکتبخانه‌ای که در بالاخیابان بود، رفتم که بعد از مدتی خانم معلم مکتب‌خانه به مرحوم مادرم گفت که پسر شما در مدت دو ماه جزء ۲۹ و ۳۰ را یاد گرفته و بهتر است که دیگر به جلسات قرآن برود.
وی با بیان اینکه از همان دوران کودکی به جلسات مختلف می‌رفتم، ادامه داد: برای همین توسط دایی‌ام مرحوم حسن امینی که معلم قرآن بود به جلسه قرآن رفتم که اولین جلسه هم مربوط به پدربزرگم بود و صبح‌های جمعه تشکیل می‌شد و مرحوم رضوان آنجا استاد جلسه بود و هنوز هم این جلسه برپاست.
این پیشکسوت قرآن کریم تصریح کرد: توفیق بهره‌مندی از محضر اساتید مختلف از جمله استاد رضوان، حافظیان، شجریان، توسلی خیاط، بجنوردی، جعفر طباطبایی، مختاری و دیگران را در جلسات قرآن کریم داشتم./ص

ایکنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين