امروز : جمعه, ۲۷ دی , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۰۵ - ۱۱:۰۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

در آثار سینمایی به سجایای اخلاقی رسول الله (ص) بپردازیم

به گزارش بابل نوین، بهروز بقایی، کارگردان، بازیگر و فیلم‌نامه‌نویس، در آستانه مبعث رسول الله(ص) گفت: اگر بتوانیم گوشه‌ای از سجایای اخلاقی پیامبر(ص) را در آثارمان داشته باشیم یعنی وحدت داشته‌ایم. درس حضرت محمد(ص) هم همین بوده که با همه برادرانه رفتار کنیم.

این کارگردان و بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون در آستانه مبعث رسول الله در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری درباره لزوم پرداختن به مضمون وحدت در آثار هنری و سینمایی‌، گفت: ما با همه برادریم، پس باید برادرانه رفتار کنیم. اگر بتوانیم گوشه‌ای از سجایای اخلاقی پیامبر (ص) را در آثارمان داشته باشیم یعنی وحدت داشته‌ایم. درس حضرت پیغمبر (ص) هم همین بوده که با همه برادرانه رفتار کنیم. در آثارمان هم همین حکم صدق می‌کند که حتما به سجایای اخلاقی بپردازیم؛ چراکه همین اخلاقیات است که تاثیرگذار است.

بقایی همچنین درباره اینکه در عصر کنونی با توجه به نگاه منفی جهان به اسلام، چطور می‌توان به نگاه‌هایی از پیامبر در ابعادی غیر از ابعاد تاریخی به عنوان الگوی اسلام پرداخت، خاطرنشان کرد: ما باید به راه پیغمبر گونه برسیم، نگاه جهان مهم نیست چون آن ها تعیین‌کننده نیستند. ما به عنوان مسلمان یک وظیفه انسانی داریم و آن هم این است که با همه برادریم پس باید رفتارمان هم همین را نشان بدهد.

این هنرمند در بخشی دیگر از گفتگویش در پاسخ به اینکه فکر می‌کنید در ساخت آثاری با موضوع وحدت در فضای هنری و سینمایی، ضعف‌ها و چالش‌ها کجاست و فکر می‌کنید مردم از این موضوع استقبال می کنند؟ گفت: به نظرم ضعف این بخش در مدیریت ماست که حداقل در فضای سینمایمان دو اثر از شهدای ارامنه نداریم و سعی نکردیم هموطنان شهید مسیحی‌مان را هم نشان بدهیم و به نظرم اشتباه کرده‌ایم که قسمتی از جنگ را که هموطنان ارامنه ما حضور داشتند حذف کردیم. ما وظیفه داریم در این حوزه حتی شده یک گام برداریم. معنای واقعی وحدت یعنی همه را به یک چشم ببینیم. به عنوان مثال، وقتی خانواده‌های ارامنه برای شهدایشان مراسم بزرگداشت می‌گیرند، ما موظفیم آن را جدی بگیریم و در مراسم‌هایشان شرکت کنیم. من به شما قول شرف می‌دهم اگر آثاری با همین موضوعات در سینما ساخته شود، مردم استقبال فراوان خواهند کرد.

این بازیگر پیشکسوت همچنین در زمینه اینکه چه افتراقی میان کار تاریخی و دینی می‌بیند و آیا با هم تفاوت دارند، تصریح کرد: سینمای تاریخی اگر درست باشد، سینمای دینی است. چراکه ما موظف به انجام کار درست هستیم. من شخصا در این زمینه پیشنهاد زیاد دارم. خیلی از شخصیت‌های تاریخی‌ در کشور خودمان مثل فردوسی، ابوریحان بیرونی، خواجه حافظ شیرازی از توجهات جهان اسلام به جایی رسیدند. ما باید شخصیت‌های تاریخی و دینی‌مان را جدی بگیریم.

وی در ادامه درباره استفاده از بحث خاطره‌نگاری و تاریخ شفاهی در آثار دفاع مقدس سینمایی، تاکید کرد: توجه به بخش خاطره‌گویی در آثار انقلابی خیلی خوب است و باید از آن استفاده کنیم؛ چراکه قطعا داستان را جذاب می‌کند. من خودم کتاب‌های بسیاری با موضوع جنگ و خاطره‌نگاری جنگ خواندم که خیلی جذاب بودند.

بهروز بقایی در پایان صحبت‌هایش از ساخت یک اثر سینمایی با موضوع جنگ خبر داد و گفت: طرح یک فیلم سینمایی را در دست دارم که اکنون مشغول مطالعه فیلم‌نامه هستم. طرح این فیلم از خودم است و سناریو توسط آقای علی خودسیانی نوشته می‌شود. برای این اثر منتظرم تا کارت کارگردانی اولین فیلمم را از ارشاد بگیرم. «داستان افسانه» نام فیلمم است که درباره روز اول جنگ است.

 منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين