امروز : شنبه, ۲۹ شهریور , ۱۳۹۹
تاریخ : 2017/04/25 - 21:39 ذخیره فایل ارسال به دوستان

فیروز زنوزی جلالی که بود؟

به گزارش بابل نوین،  فیروز زنوزی جلالی در یکم آبان ماه سال ۱۳۲۹ در خرم‌آباد متولد شد و تا پایان تحصیلات ابتدایی در بروجرد بوده سپس به تهران آمد و تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته‌های نظامی گذرانده  و در بوشهر به عنوان  ناخدای یکم کمیسر دریایی در سال ۱۳۵۷ انجام وظیفه می‌کرد. او از سال ۱۳۵۵ فعالیت خود را در زمینه نویسندگی شروع کرد و پس از وقفه‌ای در حدود ۱۳ سال، مجموعه داستان‌های «سال‌های سرد» سرآغازی شد برای انتشار باقی آثار او.

جلالی به‌عنوان کارشناس با بخش داستان بنیاد جنگ‌زدگان، کتاب سال بنیاد شهید، بخش قصه و رمان حوزه هنری و بخش انتخاب آثار برتر معلمان همکاری داشته و علاوه بر ساخت فیلم‌های مستند به فیلم‌نامه و نمایش‌نامه‌نویسی، تدریس و نقد نیز می‌پرداخت و کتاب «مردی با کفش‌های قهوه‌ای» او جزء آثار برتر ۲۰ ساله انقلاب شناخته شده و کتاب مخلوق او نیز برنده دیپلم افتخار از طرف بنیاد شهید شده است. همچنین با نگارش آثاری چون رمان «قاعده بازی» موفق به اخذ جوایزی از جشنواره‌ها و جایزه‌های ادبی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، قلم زرین و جلال ال احمد شد.
این نویسنده در روزهای پایانی سال ۹۴ به بیماری عفونت ریه دچار شد و دوره‌های شیمی درمانی برای وی آغاز شد که در ۲۹ فروردین ۱۳۹۶ به خاطر وخامت حال درمانش متوقف شد. وی سرانجام در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه در بیمارستان درگذشت.
از این نویسنده آثاری همچون باران بر زمین سوخته (مجموعه نقد آثار احمد محمود)، سال‌های سرد، خاک و خاکستر، روزی که خورشید سوخت، اسکاد روی ماز ۵۴۳، مردی با کفش‌های قهوه‌ای، سیاه بمبک، مجموعه داستان اولی‌ها (گردآوری)، مخلوق (رمان)، شور و شیرین (فیلم‌نامه) منتشر و به یادگار مانده است.
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين