امروز : سه شنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۰۶ - ۲۰:۱۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

بررسی چگونگی صعود نمایندگان ایران به مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا

تنها یک هفته از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا باقی مانده است.

به گزارش بابل نوین، نمایندگان ایران علیرغم شروع خوب در این مسابقات در هفته های اخیر دچار افت نسبی شدند و اکنون در رده های دوم و سوم گروه هایشان قرار گرفته اند.

هر ۴ نماینده ایران نه به طور قطع صعود کرده اند و نه حذف شده اند. با توجه به شرایط حساس تیمهای ایرانی حاضر در این مسابقات، در این گزارش وضعیت هر یک از تیمها به صورت مجزا بررسی شده است.

گروه A:استقلال

در بین تیمهای ایرانی بهترین وضعیت را استقلال تهران دارد و عملا باید صعود این تیم به مرحله بعدی را قطعی دانست.استقلال با یک تساوی هم می تواند به مرحله بعدی صعود کند. اما در صورت شکست استقلال ،شرایط پیچیده می شود. البته پیچیده نه از نظر صعود بلکه از نظر مقررات کنفدراسیون فوتبال آسیا.

با توجه به نتیجه بازی الاهلی امارات و لوکومتیو تاشکند ممکن است هر ۴ تیم هم امتیاز شوند ولی در هر صورت استقلال تنها در حالتی حذف می شود که با اختلاف ۴ گل یا بیشتر از التعاون عربستان شکست بخورد. اتفاقی که احتمال افتادنش نزدیک به صفر درصد است. هرچند که صعود استقلال تقریبا حتمی است ولی وضعیت سرگروهی این تیم چندان مشخص نیست و با توجه به شکست استقلال در بازی رو در رو مقابل الاهلی، این تیم اماراتی در هفته آخر باید از نظر امتیاز گیری ضعیف تر از استقلال کار کند تا استقلال در صدر قرار گیرد.

گروه B:استقلال خوزستان

گل زیبای دقیقه ۹۱ سلمان بحرانی به الفتح گلی بسیار سرنوشت ساز برای استقلال خوزستان محسوب می شود. با این گل استقلال خوزستان که لقب لسترسیتی ایران را یدک می کشد می تواند مثل همتای انگلیسی خود که مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا صعود کرد، از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا صعود کند. در این گروه صدرنشینی لخویای قطر قطعی است و استقلال خوزستان می تواند با یک تساوی برابر الجزیره بی انگیزه به عنوان تیم دوم به مرحله بعد صعود کند. آبی های خوزستان تنها در شرایطی حذف می شوند که از الجزیره شکست بخورند و الفتح هم لخویای قطر را شکست دهد.اتفاقی که بعید به نظر می رسد.

گروه C : ذوب آهن

هر چند که قرعه سختی نصیب ذوب آهن شد ولی این تیم در حالی در رتبه سوم گروه قرار دارد که سرنوشت این تیم در اختیار خودش است. ذوب آهن در هفته آخر باید به مصاف تیم قدرتمند الاهلی عربستان برود و در صورت پیروزی می تواند جشن صعود به مرحله بعد را بگیرد. ذوب آهن حتی شانس سرگروهی هم دارد و در شرایطی که موفق به شکست تیم عربستانی شود و بنیاد کار هم العین را شکست دهد این ذوب آهن اصفهان خواهد بود که در صدر جدول قرار می گیرد. الاهلی و ذوب آهن در زمین بی طرف به مصاف هم خواهند رفت.

گروه D: پرسپولیس

تنها نماینده ایران که سرنوشت صعودش دست خودش نیست پرسپولیس است. در این گروه صعود الهلال به مرحله بعدی قطعی شده و برای سرگروهی باید در قطر از الریان امتیاز بگیرد پرسپولیس که شانسی برای سر گروهی ندارد تنها در صورت شکست نخوردن الهلال به صعود امیدوار خواهد ماند تا با غلبه بر الوحده در ورزشگاه مملو از جمعیت آزادی به مرحله بعدی صعود کند. الهلال در رقابتهای این فصل لیگ عربستان و لیگ قهرمانان آسیا تاکنون در بازیهای خارج از خانه شکستی نداشته و همین رکورد می تواند باعث شود پرسپولیس به روز آخر خوش بین باشد. این تیم باید در هفته ششم به مصاف الوحده ای برود که برای صعود به مرحله بعد محکوم به پیروزی است و این خبر خوبی برای قرمزها خواهد بود که طبیعتا با دفاع فشرده و ضد فوتبال اماراتیها مواجه نخواهد شد.

با توجه به شرایطی که اشاره شد برای اولین بار ۴ نماینده ایران شانس صعود به مرحله حذفی لیگ قهرمانان را دارند هر چند که احتمال سر گروهی شان کم است ولی در عوض احتمال رو در رو شدن تیمهای ایرانی در مرحله بعد چندان زیاد نیست و تنها در شرایطی احتمال رویارویی استقلال و ذوب آهن وجود دارد.

اما مساله ای که کار نمایندگان ایران مشکل می سازد این است که باید در یک مقطع ۹ تا ۱۰ روزه ۳ بازی در لیگ و آسیا انجام دهند که برقراری تعادل بین این دو تورنمنت برای ذوب آهن مشکل تر است .بازیهای لیگ برای پرسپولیس و استقلال خوزستان به پایان رسیده و تمرکز این دو تیم روی رقابتهای آسیایی خواهد بود.شرایط صعود استقلال در آسیا به گونه ای است که می تواند روی لیگ و کسب نایب قهرمانی متمرکز شود اما ذوب آهن رقابت حساسی با سپاهان برای کسب رتبه چهارم لیگ و جدالی نفس گیر با الاهلی برای صعود به دور بعد دارد. باید دید تا آن زمان چه اتفاق هایی خواهد افتاد.

بازیهای روز پایانی مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا، ۱۸ و ۱۹ اردیبهشت به این شرح برگزار می شود:

دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۶

پرسپولیس – الوحده امارات ساعت ۱۹:۵۵

الاهلی عربستان – ذوب آهن ساعت ۲۰:۱۰

 

سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۶

استقلال خوزستان – الجزیره امارات ساعت ۲۰:۰۰

التعاون عربستان – استقلال تهران ۲۰:۲۰

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين