امروز : پنج شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۰۷ - ۱۱:۰۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

شرایط مناسب کشت برنج در سال جاری/ضرورت کاهش هزینه های تولید

به گزارش بابل نوین،جمال علیزاده شایق دبیر انجمن برنج ایران در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ گفت:برنج کاران در مازندران و گیلان از میزان بارش ها بسیار راضی و خشنود هستند و پس از تعطیلات نوروز کاشت برنج در مزارع سطح کشت دو استان انجام شده است.

دبیر انجمن برنج ایران افزود: امسال با توجه به محدودیت و ممنوعیت های اعمال شده برای کشت برنج در کشور سطح کشت نه تنها کاهش نیافته است بلکه توان تولید انواع برنج با کیفیت وجود دارد.
علیزاده گفت: بر اساس آمارها ۶۰۰ هزار هکتار سطح کشت برنج در کشور وجود دارد که بیشتر آن به استان های شمالی کشور  مازندران، گیلان و گلستان اختصاص دارد و کمتر از ۱۰۰ هزار هکتار در ۱۴ استان دیگر برای کشت برنج استفاده می شود.
وی با اشاره به سرانه ۳۰ الی ۳۶ کیلویی مصرف برنج در کشور افزود: خوشبختانه کشت رتون ( کشت دوباره برنج) در مزارع برنج شمال کشور میزان کاهش سطح کشت را جبران کرده است.
علیزاده در مورد زمان مناسب واردات برنج به کشور گفت: متاسفانه در مورد واردات برنج به کشور میان کارشناسان اختلاف نظر وجود دارد از این نظر که باید از اوایل مرداد تا اواخر شهریور ماه برنج وارد نشود از طرفی وارد کننده وقتی ثبت سفارش می کند تا زمانی که برنج بخواهد به کشور برسد اتفاقات زیادی رخ می دهد و ممکن است زمان ورود آن به کشور تغییر کند.
وی افزود: سال گذشته ۱۵۰ هزار تن برنج وارداتی در بازه زمانی که نیاز به برنج وارداتی نبود به کشور وارد شد و بعد از رسانه ای شدن موضوع روحیه کشاورزان بسیار تضعیف شد و تاثیر منفی بر تولید برنج در کشور گذاشت.
 دبیر انجمن برنج ایران کمبود نظارت را علت گرانی برنج عنوان کرد و گفت: برداشت برنج در بازه زمانی اواخر مرداد تا شهریور ماه انجام می شود و به بازار می آید و قیمت آن در چند مقطع زمانی مانند ماه مبارک رمضان، ماه محرم و عید نوروز با افزایش قیمت مواجه می شود که پیش بینی ها برای آن انجام شده است.
وی افزود: متاسفانه در سال ۹۵، قیمت برنج در مراکز عرضه و مراکز توزیع با فاصله زیادی عرضه شد و به اعتقاد بنده نظارت های ناکافی در بازار تهران باعث این موضوع شده است.
علیزاده با اشاره به هزینه بالای تولید برنج در کشور گفت: در کشور ما هزینه های تولید برنج بالا است و علت آن هم هزینه های نیروی انسانی مورد نیاز در مراحل مختلف کاشت، داشت و برداشت است و باید در تامین ماشین آلات و تجهیز زمین های کشاورزی به گونه ای عمل شود تا با بکارگیری ماشین آلات روز دنیا هزینه های تولید برنج کاهش یابد.
وی افزود: از سال ۲۰۱۲ تا کنون قیمت تمام شده برنج در کل دنیا کاهش ۲۰ تا ۳۵ درصدی یافته است به جز ایران و دو کشور دیگر که امیدواریم روزی ما هم به این موضوع به صورت جدی تر نگاه کنیم و با برنامه ریزی ها به این نقطه برسیم.
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين