امروز : سه شنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۰۹ - ۱۳:۳۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان
ماجد در چهارمین همایش تجاری ایران _اروپا:

هنوز انتظارات ما از برجام، در زمینه بانکداری حاصل نشده است/اتصال دو بانک ایرانی به بانک های اروپایی

سفیر ایران در آلمان گفت:انتظارات ما از برجام در زمینه بانکداری هنوز حاصل نشده است.

به گزارش بابل نوین، علی ماجد سفیر ایران در آلمان در چهارمین همایش تجاری ایران _اروپا که امروز در سالن همایش های بین المللی سازمان صدا و سیما برگزار شد،  اظهار داشت :سخنانم را حول این موضوع بیان خواهم کرد که چرا بعد از ۱۵ ماه از اجرای برجام هنوز روابط بانکی ایران با جهان به سطح نرمال نرسیده است؟

وی بیان داشت :با اینکه پیشرفت های زیادی در روابط بانکی ایران با همه جهان و به ویژه اروپا حاصل شده و قابل مقایسه با زمان قبل تحریم ها نیست، اماهنوز انتظاراتی که ما داشتیم، در زمینه بانکداری حاصل نشده است.
سفیر ایران در آلمان در پاسخ به این سوال یک دلیل اصلی و یک دلیل فرعی بیان کرد و افزود: علت اصلی عادی نشدن روابط بانکی ایران و جهان، شناخت نداشتن و کار جدی در دولت قبلی نسبت به بانکداری بین المللی و تحولات آن بوده است، با این حال در دولت این موضوع دریافت و اقداماتی انجام شد اما هنوز به طور کامل نتیجه نداده است.

ماجدی علت فرعی این موضوع را به روز نبودن بانک های ایرانی دانست و اظهار داشت: در خصوص دلایل  اصلی عادی نشدن روابط بانکی ایران و جهان باید به موضوعات تکنیکی، موقعیت برتر آمریکا در صنعت بانکداری بین المللی و همچنین موقعیت ویژه ایران در صحنه بانکداری جهانی توجه داشت.

این دیپلمات ایرانی در توضیح موضوع تکنیکی، به کم توجهی دولت گذشته به موضوعاتی از قبیل پولشویی، تامین مالی تروریسم و انطباق با مقررات بانکداری بین المللی اشاره کرد.

وی توضیح داد: بی توجهی در دولت قبل به بانکداری بین المللی باعث شده بود تا بانکداری ما با مسایلی از جمله تامین مالی تروریسم بیگانه باشد؛ بعد از اجرایی شدن برجام مذاکرات زیادی با مقامات آلمانی داشتیم و با چالش های بسیاری از جمله مقررات تامین مالی تروریسم و پولشویی و همچنین قرار داشتن در فهرست FATF مواجه بودیم.

ماجدی تصریح کرد: شاید برخی تصور می کردند که FATF یک موضوع سیاسی است اما باید توجه داشت که FATF یک واقعیت بانکداری است؛ با تلاش های بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی، ایران به طور موقت و برای یک سال از فهرست کشورهای غیرهمکار FATF خارج شد و یک سال به ایران فرصت داده شد تا خود را تطبیق دهد.

وی با بیان اینکه همکاری ها بین بانک مرکزی ایران و آلمان با امضای یک یادداشت تفاهم آغاز شد، گفت: بعد از امضای این یادداشت تفاهم همکاری های تکنیکی بین بانک های مرکزی  دو کشور آغاز شد ضمن اینکه مذاکرات ایران با FATF نیز ادامه دارد.

این دیپلمات ایرانی با بیان اینکه در هفته جاری مذاکرت ایران و FATF در ایتالیا ادامه خواهد یافت، اظهار داشت: انتظار داریم در ماه ژوئن یا جولای ایران به طور کامل از فهرست سیاه این گروه خارج شود.

ماجدی خروج ایران از این فهرست را برطرف کننده بخشی از مشکلات نظام بانکی در تعامل با بانکداری بین المللی عنوان کرد و افزود: بعد از رفع این موضوع، مساله بعدی تطابق بیشتر با استانداردهای بانکداری بین المللی است؛ عضویت نداشتن کامل ایران در FATF باعث شده تا در ایجاد روابط کارگزاری بانکی ایران با بانک های بزرگ با مشکل مواجه شویم.

سفیر ایران در آلمان در توضیح موقعیت برتر آمریکا در بانکداری جهانی تصریح کرد: این موضوع یک واقعیت بین المللی است و در غیر این صورت بانک های اروپایی معضلی برای همکاری با ایران ندارند اما از آنجایی که بخش بزرگی از پرتفوی آنها به دلار است و تراکنش های بسیاری به دلار دارند، ناچار هستند مقررات آمریکایی را اجرایی کنند. البته این موضوع تنها در اروپا صادق نیست و بانک های بزرگ در ژاپن، کره جنوبی و چین نیز دیده می شود.

وی تاکید کرد که  علاوه بر خارج شدن از فهرست کشورهای غیرهمکاری FATF باید بخشی از قانون تحریم های آمریکا درباره ایران نیز برطرف شود.

ماجدی در خصوص تطبیق قوانین و مقررات بانکی ایران با بانکداری بین المللی توضیح داد: زمانی که یک بانک اروپایی قصد همکاری با یک شرکت ایرانی را دارد، باید اطمینان یابد که سهامداران آن جزو ۱۲۰ شرکتی که نام آنها در فهرست های تحریمی قرار دارند، نیست.

سفیر ایران در آلمان به رفتارهای دولت جدید آمریکا اشاره کرد و افزود: مقامات اروپایی می گویند سیاست های اروپا و کشور آلمان درباره مسائل اقتصادی و حتی غیراقتصادی مانند ناتو با دولت جدید آمریکا حل نشده و این موضوع عاملی تعیین کننده ای شده است.

این دیپلمات ایرانی تطبیق با مقررات بین المللی، اجرای بازل-۳ و به روز کردن ترازنامه ها و بعد از آن تائید آنها توسط موسسات بین المللی را عوامل موثر در توسعه روابط بانکی ایران و اروپا عنوان کرد.

وی بر لزوم خروج ایران از فهرست کشورهای غیرهمکار FATF تاکید کرد و افزود: مقرر شده است که برای این موضوع کار از بانک های کوچکتر آغاز شود اما به نظر من این موضوع در زمان باقی مانده به نتیجه نخواهد رسید.

سفیر ایران در آلمان از اتصال دو بانک ایرانی به بانک های اروپایی خبر داد و گفت: بانک سامان و خاورمیانه در حال مذاکره برای ایجاد شعب در اروپا هستند.
ماجدی در پایان عنوان کرد:با توصیه بانک مرکزی، شرکت های خارجی که قصد همکاری با ایران را دارند می توانند برای حل شدن بخش دیگری از مشکلات بانکی در این بانک ها حساب باز کنند تا از این طریق سهم دلار در مبادلات ما کاهش یابد./ص
باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين