امروز : چهارشنبه, ۲۲ مرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۰۹ - ۱۳:۴۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

افزایش ۲۷ درصدی صادرات نفت ایران به آسیا

در حالی که ایران به لطف معافیت از توافق کاهش تحریم توانسته تولید خود را افزایش دهد، میزان صادرات نفت ایران به ۴ مشتری عمده آسیایی در ماه مارس نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به ۲۷ درصد افزایش یافته است.

به گزارش بابل نوین،  به نقل از رویترز، در حالی که ایران به لطف معافیت از توافق کاهش تحریم توانسته تولید خود را افزایش دهد، میزان صادرات نفت ایران به ۴ مشتری عمده آسیایی در ماه مارس نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به ۲۷ درصد افزایش یافته است.

بر اساس آمارهای دولتی و داده های موسسات رصد کننده رفت و آمد کشتی ها، ۴ مشتری عمده آسیایی ایران (چین، هند، کره جنوبی و ژاپن) در ماه گذشته میلادی ۱٫۹۷ میلیون بشکه نفت از این کشور وارد کرده اند. این رقم اندکی کمتر از ماه فوریه، یعنی زمانی است که میزان فروش نفت ایران به بالاترین رقم از سال ۲۰۱۰ تاکنون رسیده بود.

در سه ماهه نخست سال جاری میلادی، این ۴ کشور، ۱٫۸۷ میلیون بشکه در روز از ایران نفت خریده اند که ۴۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۶ رشد نشان می دهد.

ایران از توافق کاهش تولید بین اوپک و ۱۱ کشور غیر اوپکی تولید کننده نفت معاف است. این معافیت یک پیروزی برای ایران بود که استدلال می کرد قصد دارد پس از لغو تحریم های غرب سهم از دست رفته خود از بازار نفت را باز یابد.

وزارت تجارت ژاپن اعلام کرد در ماه گذشته میلادی روزانه ۲۲۴ هزار و ۶۰۴ بشکه نفت از ایران خریداری کرده که رشدی ۱۳ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد، اما اندکی کمتر از ماه قبل است.

میزان واردات نفت چین از ایران نیز در ماه مارس به ۶۲۶ هزار و ۱۸۵ بشکه در روز رسیده، در حالی که این رقم در ماه مارس سال گذشته ۵۹۰ هزار و ۸۳۰ بشکه بوده که رشدی ۶ درصدی را نشان می دهد. میزان خرید نفت هند از ایران نیز با رشدی ۱۳٫۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۵۲۵ هزار و ۷۰۰ بشکه رسیده است. همچنین میزان خرید نفت کره جنوبی از ایران ۱۲۶٫۱ درصد رشد داشته و به ۵۹۷ هزار و ۹۳۵ بشکه در روز رسیده است. کل خرید نفت این ۴ کشور از ایران در ماه مارس یک میلیون و ۹۷۴ هزار و ۴۲۴ بشکه در روز بوده که ۲۶٫۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است./ص

خبرگزاری دانشجو

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين