امروز : سه شنبه, ۸ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۱۰ - ۱۹:۲۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان
معاون بین‌الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع) عنوان کرد:

امام حسین(ع)؛ آموزگار وحدت اسلامی

معاون بین‌الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع) معتقد است که امام حسین‌(ع) در نهضت عاشورا خلاصه نمی‌شود و خصوصیات دیگری دارد که از آن جمله می‌توان به وحدت اسلامی اشاره کرد و این پیامی است که باید در این مقطع حساس به آن توجه کنیم.

به گزارش بابل نوین، حجت‌الاسلام و المسلمین محمد سالار، معاون بین‌الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع)، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، در پاسخ به این پرسش که آیا سیره امام حسین‌(ع) تنها محدود به جریان عاشوراست و آیا خصوصیات دیگر حیات امام حسین مغفول واقع نشده است؟ گفت: حلول ماه شعبان را تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. مناسبت‌های زیادی در این ماه شریف است که مقام آن را بالا برده است. ما در روایات داریم که ماه رجب، شعبان و رمضان از جمله ماه‌هایی هستند که از نظر زمانی مقدس‌ترین ماه‌ها هستند.
سالار ادامه داد: یکی از مناسبت‌هایی که در این ماه شریف است، ولادت با سعادت امام حسین(ع) است که در سوم ماه شعبان روی داده است و یکی از کارهای بسیار خوب در این راستا این  است که در ارتباط با امام حسین(ع) سجایای ایشان بیان شود.
وی ادامه داد: آنچه ما بیشتر از امام حسین(ع) شنیده‌ایم در خصوص نهضت ایشان، شجاعت، فداکاری، ایثار و از خود گذشتگی است که بسیار به جاست، اما ابعاد دیگری هم در زوایای زندگی امام وجود دارد که از جمله  آنها می‌توان به بعد تربیتی، آموزشی و شخصیتی اشاره کرد.
سالار تصریح کرد:‌ ما در طول مدتی که امام حسین(ع) زندگی کرده‌اند، می‌بینیم که بسیاری از صحبت‌ها و سخنان وجود دارد که به ما راه و سبک زندگی می‌آموزد که این‌ میراث می‌تواند راه زندگی خداپسندانه را به ما بیاموزد. این سخنان نشان می‌دهد که امام حسین(ع) زوایای دیگری به غیر از شجاعت نیز دارد.
وی افزود: اگر در سخنان حضرت تامل کنیم، می‌بینیم علاوه بر موارد مربوط به نهضت کربلا ایشان در ابعاد مختلف الگو بوده‌اند و ما می‌توانیم آن زندگی و سیره را برای خود سرمشق قرار دهیم. امام(ع) در بعد عبادت و بندگی خداوند هم الگو بودند و هم ما پیروان اهل بیت را مورد سفارش قرار داده‌اند که ما به گونه‌ای خداوند را عبادت کنیم که حق عبودیت و بندگی خداوند ادا شود.
سالار ادامه داد: ایشان می‌فرمایند مَن عَبَدَ اللهَ حَقَّ عِبادَتِهِ آتاهُ اللهُ فَوقَ أمانِیهِ وَ کفایتِهِ یعنی هر کس خدا را آن‌طور که سزاوار است بندگی کند و خدا را بنده باشد، خداوند بیش از آرزوها به او عطا می‌کند. حضرت در ارتباط با حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) نحوه رفتاری داشت که بیان‌گر این است که حضرت علاوه بر بعد شجاعت و ایثار برای ما الگوی رفتار خانوادگی نیز بوده‌اند.
وی در پاسخ به این پرسش که چه ضرورتی برای رسیدن به زندگی امام(ع) وجود دارد؟ گفت: آنچه در ارتباط با امام حسین(ع) و نهضت کربلا برای ما مهم است، این است که ما از درس‌های این جریان تاریخی الگو بگیریم و از اسلام و ارزش‌های اسلامی که به خاطر آنها امام حسین(ع) جان پاکشان را نثار کرده است، محافظت کنیم.
سالار تصریح کرد: در واقع حکومت در تامین سعادت و اخلاق و معنویت جامعه نقشی اساسی دارد و برخی از این حکومت‌های لیبرال بر این باورند که این گونه امور در قلمرو مسائل خصوصی افراد جای دارد و حکومت در رابطه با آن‌ها هیچگونه مسئولیتی ندارد، اما در اندیشه سیاسی اسلام نه تنها حاکم و همه کارگزاران حکومتی، بلکه آحاد جامعه موظف هستند که از آن ارزش‌ها پاسداری کرده و تبلیغ کنند.
وی افزود: امام حسین (ع) در صحبت‌های‌شان دارند که اگر بقای دین جد من به جز کشتن من استوار نماند، پس از شمشیرها مرا فرابگیرید. از این جا معلوم می‌شود که شهادت امام حسین(ع) به این خاطر است که دین جدش و ارزش‌های اسلامی در دنیا باقی بماند و هدف امام حسین(ع) چنین والاست.
سالار ادامه داد: یکی از اهداف نهضت امام حسین(ع) وحدت و اخوت است، بنابراین ما که دم از امام حسین(ع) می‌زنیم و خود را پیرو ایشان می‌دانیم برای خنثی کردن توطئه‌های استکبار جهانی، باید این پیام را به گوش جان بشنویم و عمل کنیم و به دنبال وحدت و یکپارچگی باشیم.
وی ادامه داد: در این مقطع حساس که دشمن در پی ایجاد اختلاف و جنگ‌های طائفه‌ای و مذهبی تلاش می‌کند، ما باید نقشه‌های دشمن را نقش بر آب کنیم. از دیگر اهداف امام حسین(ع) مبارزه با بدعت‌ها و خرافات و … است. ما که مروج فرهنگ حسینی هستیم باید به این مسئله توجه کرده و این را آویزه گوش کنیم. همچنین ما باید همیشه ظلم‌ستیز باشیم و با ظالمان و ستمگران بجنگیم.
سالار با بیان اینکه از دیگر خصوصیات امام حسین(ع) زندگی عزت‌مندانه بود، گفت: در این مقطع تاریخی بحمدالله جمهوری اسلامی ایران عزت‌مدار است باید گفت که ما آن را از نهضت حسینی آموخته‌ایم که اجازه نمی‌داد برای چند روز زندگی بیشتر در دنیا با فرد فاسق و فاجری بیعت کند، زندگی عزت‌مدارانه این است که با استکبار جهانی سازش نکنیم.
وی افزود: به هر حال آنچه که در نهضت امام حسین(ع) از ما خواسته‌اند این است که درس‌هایی که در عاشورا به ما آموخت را همیشه در نظر داشته باشیم و این درس‌ها عبارت است از عزت‌مداری، ظلم‌ستیزی، حفظ وحدت و یکپارچگی، عدم سازش با ظالمان و مستکبران و خرافه‌ستیزی. این شعارها از متن قرآن و احادیث ائمه قابل استخراج است. یکی از شعارهایی که امام حسین(ع) در روز عاشورا دارد این بود که مرگ از پذیرش ننگ بهتر است. /ص

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين