امروز : یکشنبه, ۲۹ فروردین , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/05/16 - 18:00 ذخیره فایل ارسال به دوستان

اندر مزایای زایمان طبیعی و درمان زوج‌های نابارور

رئیس انجمن زنان و زایمان و ناباروری گفت: در طرح تحول سلامت، بودجه خوبی برای خدمات ناباروری در اختیار زوج‌های نابارور قرار گرفت و افرادی که مشمول طرح رایگان خدمات درمانی ناباروری بودند، شناسایی و پروتکل و استانداردها در این زمینه نیز تعیین شد.

به گزارش بابل نوین، اعظم سادات موسوی با اشاره به اینکه طرح تحول سلامت در سال ۹۳ با رویکرد دولت مبنی بر عدالت در سلامت به یاری بیماران شتافت، به مشکل ارز دارو در دولت دهم پرداخت و اظهار داشت: در آن زمان بیماران برای تهیه دارو مشکلات زیادی داشتند و خوشبختانه در ۱۰۰ روز اول دولت یازدهم، مشکل دارو حل شد.

 

موسوی گفت: بخشی از این موفقیت به اراده دولتمردان و قسمت مهم جریان نیز به سروسامان گرفتن تحریم‌ها و بیرون آمدن از وضعیت بحران و همکاری سیستم‌های بانکی بود که نهایتا منجر به رفع بحران دارو در دولت یازدهم شد.

رئیس انجمن زنان و زایمان ادامه داد: آنچه به عنوان چالش در حوزه سلامت و بهداشت در جامعه وجود داشت، این بود که تا قبل از دولت یازدهم مردم کمتر از دفترچه بیمه استفاده می‌کردند و این موضوع روزبه روز کمرنگ تر می‌شد.

 

در عرض ۲۵ سال گذشته ارائه خدمات دولتی در بخش بهداشت و درمان کاهش یافته بود. به طوریکه مردم تصور می‌کردند، دفترچه بیمه کارکرد مفید و ثمربخشی ندارد.

موسوی افزود: طرح تحول سلامت با شهامت زیاد و پشتوانه قوی دولت به سیستم سلامت ورود پیدا کرد و عدالت در سلامت را تا حدودی عملیاتی کرد و آنچه مردم نیاز داشتند، در دسترس آنها قرار داد، تا بیمار به جز رنج بیماری، دغدغه دیگری نداشته باشد.

وی با بیان این که اجرایی شدن طرح تحول سلامت قابل تقدیر بوده و باید شاکر باشیم، گفت: در حال حاضر مردم در شهرها فقط ۶ درصد و در روستاها ۳ درصد از هزینه‌های درمانی را پرداخت می‌کنند و باقی هزینه‌ها را دولت تقبل کرده است.

بیمارستان ها ملزم به تهیه تجهیزات بیماران شدند

رئیس انجمن زنان و زایمان افزود: تامین تجهیزات و دارو در داخل بیمارستان نیز از نقاط عطف طرح تحول سلامت بود. چراکه در حال حاضر بیمار برای تهیه ملزومات خود به خارج از بیمارستان ارجاع نمی‌شود. قبل از طرح تحول، بیمار برای اینکه جراحی یا بستری شود، تجهیزات مورد نیاز خود مانند پروتزها و پانسمان‌ها و دیگر ملزومات را خودش تهیه می‌کرد، که باعث سرگردانی بیماران و یا همراهان آنها می شد. اما با اجرای این طرح بیمارستان‌ها ملزم شدند تا تمامی لوازم، داروها و تجهیزات مورد نیاز بیماران را در اختیار آنها قرار بدهند.
موسوی با بیان اینکه اقدام شایسته طرح تحول سلامت افزایش تخت‌های بیمارستانی در مراکز دانشگاه‌های بزرگ و در شهرهای کوچک بود، گفت: افزایش کیفیت هتلینگ بیمارستان‌ها نیز از جمله اقداماتی بود که سطح رضایتمندی بیمار و کیفیت خدمات رسانی به آنها را افزایش داد.
ترویج زایمان طبیعی از آثار مثبت طرح تحول سلامت

رئیس انجمن زنان و زایمان گفت: طرح تحول سلامت شامل برنامه ای در راستای سیاست‌های جمعیتی بود که براساس آن زایمان طبیعی رایگان شد و تلاش‌های زیادی نیز در جهت ترویج زایمان طبیعی صورت گرفت. در ابتدا چالش‌های زیادی در فرهنگ عمومی وجود داشت و مادران باردار راضی به انجام زایمان طبیعی نبودند اما در حال حاضر آمار زایمان طبیعی در قشر تحصیلکرده نیز افزایش پیدا کرده است.

موسوی افزود: در بسیاری از بیمارستان و شهرها بخش‌های زایمانی تجهیز شد و ارتقا پیدا کرد، اما هنوز کافی نیست. چرا که برای ترویج زایمان طبیعی باید اقدامات زیرساختی بیشتری صورت گیرد.

درمان زوج‌های نابارور از نقاط مثبت طرح تحول سلامت

موسوی در خصوص ارائه خدمات ناباروری نیز گفت: در طرح تحول سلامت، بودجه خوبی برای خدمات ناباروری در اختیار زوج‌های نابارور قرار گرفت و افرادی که مشمول طرح رایگان خدمات درمانی ناباروری بودند، شناسایی و پروتکل و استانداردهای مورد نیاز در این زمینه نیز تعیین شد./ص

خبرگزاری دانشجو

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين