امروز : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/05/23 - 9:01 ذخیره فایل ارسال به دوستان

تجارت الکترونیک موفق چه خصوصیت‌هایی دارد؟

در این گفتار، به موضوع تجارت الکترونیک و خصوصیات کلی یک سایت موفق در این عرصه مورد اشاره قرار خواهد گرفت.

مجله اینترنتی برترین ها قصد دارد در مجموعه گفتارهای “کار آفرینی دیجیتالی”، هر هفته و در روزهای فرد، موضوعات مرتبط با فضای مجازی و جامعه اطلاعاتی را در زمینه های مختلف مورد بحث و بررسی قرار داده و خوانندگان محترم این پرتال را با موضوعات و مطالب جالب و خواندنی درباره دنیای دیجیتال، کسب و کار اینترنتی و ایده های موفق در این حوزه آشنا کند. هم چنین در بخش “کار آفرینی دیجیتالی”، آخرین تحولات دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران در قالب گزارش جامعی در ۵ شنبه هر هفته تحت عنوان “گزارش هفتگی از وضعیت ICT ایران” مورد بررسی و اشاره قرار می گیرد. پس هر هفته با ما همراه باشید با مطالب خواندنی درباره تحولات ICT در ایران و سایر نقاط جهان.

تعداد کاربران و سایت های اینترنتی چقدر است؟

تجارت الکترونیک موفق

افراد زیادی هستند که علاقمند به راه اندازی کسب و کار اینترنتی مبتنی بر تجارت الکترونیک در فضای مجازی هستند. گام اول در این فرآیند پر فراز و نشیب، درک درست از خصوصیت های یک تجارت الکترونیک موفق و پایدار در دنیای تور جهان گستر (WWW) است.

تجارت الکترونیک موفق چه خصوصیت هایی باید داشته باشد؟

تجارت الکترونیک موفق

در ۱۶ گفتار پیشین از سلسله مقالات کارآفرینی دیجیتالی، به موضوعات مهمی از قبیل شیوه نام گذاری پرتال ها، قرارداد میزبانی پرتال، اصول تبلیغات و بازاریابی در وب، تجربه های موفق کارآفرینی مبتنی بر وب در اینترنت و مسائلی از این دست اشاره شد. قطعا این مطالب در همین بخش از سایت در آینده توسعه یافته و مطالب متعدد و متنوع تری را در اختیار علاقمندان به صنعت کارآفرینی دیجیتالی قرار خواهیم داد. در گفتار امروز، به موضوع تجارت الکترونیک و خصوصیات کلی یک سایت موفق در این عرصه مورد اشاره قرار خواهد گرفت.

تجارت الکترونیک، سالانه صدها میلیارد دلار در گردش مالی تجارت جهانی سهم دارد. این نوع خاص از تجارت که از اوایل دهه ۹۰ میلادی آغاز شد، به دلیل سهولت در به کارگیری آن و داشتن مولفه هایی مانند سرعت، دقت و امنیت، از مشتری مداری بسیاری برخوردار شد که در اینترنت ،نمونه های زیادی از آن را می توان مشاهده کرد. امروزه پر بیننده ترین پرتال های اینترنت، از ابزارهایی در تجارت الکترونیک به طور مستقیم و غیر مستقیم استفاده می کنند. محال است پرتالی در زمره پرتال های پر مراجعه وب باشد، اما از نظر زیر ساخت های تجارت الکترونیک و تبادل های مالی و پولی، از وضعیت ضعیفی برخوردار باشد.

سایت هایی مانند ebay.com یا amazon.com یا بخش خرید و فروش گوگل froogle.com به عنوان برترین های تجارت الکترونیک در وب شناخته می شوند. راه های پرداخت الکترونیکی امروزه بسیار متنوع و آسان شده است. با گوشی های موبایل، با دستگاه های خودپرداز، با دستگاه های pose، خلاصه راه های خرید و فروش دیجیتالی بعضا از راه های سنتی آسان تر و سریع تر شده است. هر بیزینسی که شما در این دنیا دارید، باید یک پیوست دیجیتالی برای خرید و فروش هم داشته باشد.

طبیعت کار شما مهم نیست. مهم آن است که ابزارهای دیجیتالی به کمک شما می آیند و استراتژی کسب و کار شما را برای رسیدن به هدف تسهیل و ترغیب می کنند. ایران نیز در دو دهه اخیر در عرصه تجارت الکترونیک و پرداخت های اینترنتی بسیار موفق عمل کرده است  و آینده کشور در این عرصه مثبت ارزیابی می شود. در این گفتار، قصد داریم تا راهکارهای مهم در کسب موفقیت در تجارت الکترونیک را برای خوانندگان محترم پرتال برترین ها، تشریح کنیم. این ۱۲ نکته می تواند راهگشای خیلی از موفقیت های بزرگ، در فرمت های ساده باشد.

نکته اول :فرصت را غنیمت شمارید!

میانگین زمانی که یک کاربر اینترنت به مرور یک صفحه اختصاص می دهد، حداکثر ۴۶ ثانیه است در طی همین ۴۶ ثانیه است که یک تجارت آنلاین می بایستی مشتری را جذب نموده و با یک پیشنهاد مختصر معامله را تمام کند. یعنی از زمانی که یک کاربر وارد سایت می شود تا یک کالا را می بیند و نهایت انتخاب می کند و سپس هزینه اعبتاری آن را پرداخت میکند، نباید بیش از این زمان، زمان سپری شود. فرآیند : مشاهده – بررسی – انتخاب و خرید، مراحل ۴ گانه بهینه در تجارت الکترونیک سریع و موفق را نشان می دهد. موتورهای جست و جو، دایرکتوری های طبقه بندی موضوعی کالا، طبقه بندی دسته ای کالا و امثالهم، همه و همه، راه های سریع تر رسیدن به هدف را در ecommerce هدف قرار می دهد. ۴۶ ثانیه را  سایت www.clicks.com بیان می کند. یعنی باید سایتی که برای تجارت الکترونیک راه اندازی می کنید به گونه ای چیدمان شده باشد، که یک کاربر بتواند در عرضه ۴۶ ثانیه جنس مورد نظر را مشاهده و قیمت آن را بررسی و در فرم درخواست خرید، آن را وارد کند.

رقابت در دنیای مجازی روز به روز در حال افزایش است. به گزارش Verisign ثبت دامنه تا سال ۲۰۱۵، بیش از ۱۰۰ میلیون دامنه رسیده است و از مجموع دامنه های ثبت شده  در یک نمونه ۱۰۰ میلیونی، تا کنون  بیشترین سهم ار آن دامنه هایی با پسوند.com بوده است. قبلا در گفتار مربوط به دامنه های وب، به این مورد اشاره شد که امکان ثبت دامنه بر روی پسوند مورد علاقه شما که مرتبط با کسب و کارتان باشد، هر روز سخت تر و محدودتر میشود. چرا که تعداد دامنه های در دسترس و قابل ثبت، مرتب در حال کاهش است و بسیارند کسانی که برای خرید و فروش دامنه، نسبت به ثبت دامنه های بی ربط و با ربط اقدام میکنند. پس اگر خواهان پرداخت پول زیادی برای ثبت دامنه مورد نظر نیستند، در اولین فرصت نسبت به ثبت دامنه و میزبانی برای آن طبق قواعدی که در این سلسله مطالب عرض شد و در پایین همین مطلب لینک آن ها ارائه شده است ،اقدام کنید.

نکته دوم : به اهداف خاص فکر کنید.

شناخت مشتری و تحلیل رفتار سازمانی آن در دنیای مجازی، یک اصل مهم برای مدیران سایت های تجارت الکترونیک است. مشتریانتان را بشناسید و خواسته های  آنها را که رقبایتان توجهی به آنها نداشته اند را برآورده سازید .  ebay یک نمونه بارز است.  ebay خیلی سریع  به مردمی که خواستار کسب درآمد بیشتر از طریق خرید و فروش کالاهای دسته دوم بودند معرفی شد. ebay به ضرورت ایجاد چنین محیطی که خریداران  و فروشندگان با یکدیگر ملاقات و معامله نمایند پی برد.  فناوری تجارت الکترونیک به ebay در جهت ایجاد فضایی برا ی پاسخگویی به تقاضای عمومی کمک کرد و سایر مواردی که راجع به آن شنیده اید داستانی بیش نیست.

 زمانیکه  تجارت آنلاین را شروع می کنید کوچک اما درست شروع کنید. حرکت درست بسیار مهم و کاربردی است. از همه مهم تر، توجه به نکاتی است که خیلی ها به آن توجه نکرده اند. مثلا شرکت www.godiva.com، برای افزایش فروش شکلات در سایت مشهور خود، سر در مغازه های خود را به صورت اینترنتی طراحی کرده است و برای خریداران شکلات در وب، امتیازات خاصی قائل شده است که خیلی ها در زمینه شکلات به آن فکر هم نکرده اند!

تجارت الکترونیک موفق چه خصوصیت هایی باید داشته باشد؟

تجارت الکترونیک موفق

مثلا سایت آمازون،برای ارتقای فروش کتاب در سایت خود، به مدیران سایت های اینترنت که بتوانند مشتری به سایت آمازون آورده و باعث خرید محصولات آن شوند، پورسانت پرداخت می کند. کافی است سورسی که سایت آمازون برای جلب مشتری الکترونیکی تعریف کرده است، در سایت خود بگذارید و به بینندگان سایت خود توصیه کنید که با کلیک بر روی آگهی خاصی که آن ها را به سمت فروشگاه های الکترونیک آمازون هدایت می کند، به آن سایت وارد شوند. آمازون بر اساس برنامه ای که شما در سایت خود ایجاد کرده اید، به ردیابی کاربران ورودی به سایت خود از طریق سایت شما می پردازد و اگر آن ها خریدی بکنند، درصدی از خرید آن ها، به دلار به حساب اعتباری شما نزد آمازون واریز می شود. آیا راهی بهتر برای درآمد از طریق وب سراغ دارید ؟

نکته سوم : برنامه ریزی تجاری قوی

تجارت الکترونیک موفق چه خصوصیت هایی باید داشته باشد؟

تجارت الکترونیک موفق

آگاهی کاملی از منبع درآمد تان، یکسان نمودن حسابهایتان ، سایر نکات راهبردی در زمان شروع تجارت آنلاین و برنامه ریزی مراحلی که شما را به موفقیت نزدیک خواهد کرد را باید در نظر داشته باشید. شما باید زمان مناسبی را برای توسعه تجارت خود و برنامه ریزی در جهت دستیابی به منابع درآمد جدید انتخاب کنید. تجارت اینترنتی تاریخچه تکان دهنده ای دارد که تحولات فجیعی را با سرعتی شگفت انگیز ایجاد نموده است. برای رویارویی با چنین تحولاتی آماده باشید و برنامه ریزی دقیقی برای پشت سر گذاشتن چنین لحظات تکان دهنده ای را داشته باشید.

تعیین یک برنامه کاری مبتنی بر آی تی، یعنی توجه به نیازها، اهداف و طریقه رسیدن به اهداف که نیازمند کسب مشاوره از نخبگان و ایجاد فضای الکترونیک درستی است. یعنی باید business plan داشته باشید. اینکه چطور باید آن را تهیه کنید نیازمند کسب مشاوره های مرتبط است. اگر چنین برنامه ای را آماده نکردید، حتی نسبت به ثبت دامنه هم اقدام نکنید!

نکته چهارم  : نرم افزار تجارت الکترونیک تاجر پسند

همواره نرم افزاری را انتخاب کنید که مدیریتی آسان داشته و امکان تمرکز شما را بر روی هسته  فعالیتهای تجاریتان فراهم سازد.

این نرم افزار نیازهای تجاریتان را برآورده می سازد. راه حل تجارت الکترونیک، نرم افزاری را باتوجه به نیاز، امنیت و  انعطاف پذیری آن انتخاب می کند. روی راه حلی سرمایه گذاری کنید که نه تنها نیازهای فعلی شما را برآورده می سازد بلکه برای نیازهای آینده تجاری خود نیز بتوانید از آن استفاده کنید.

تجارت الکترونیک موفق چه خصوصیت هایی باید داشته باشد؟

تجارت الکترونیک موفق

برنامه های مدیریت سایت های تجارت الکترونیک زیادی امروز در دسترس هستند. سعی نکنید در این راه ارزان ترین نرم افزار را انتخاب کنید. سعی کنید بهترین نرم افزاری که نیازهای مخاطبان شما را در خرید راحت یاری می کند، انتخاب کنید. یک نرم افزار خوب باید :

۱-    امکان مدیریتی خوب و راحتی را به صورت آنلاین بر روی سایت تجارت الکترونیک بدهد

۲-    امکان خوبی برای تولید فروشگاه های مختلف با زیرمجموعه های دیگر داشته باشد

۳-    سبد های خریدی که تعریف می شود، قابل مدیریت شدن باشد

۴-    با سرویس های اعتباری جهانی مانند WWW.paypal.com به خوبی قابل ارتباط باشد

۵-    هر نوع تعریف کاربر پسندی را در صورت نیاز شما، بتواند برآورده کند.

نکته پنجم :  یک فروشگاه اینترنتی متفاوت ایجاد کنید.

تجارت الکترونیک موفق چه خصوصیت هایی باید داشته باشد؟

تجارت الکترونیک موفق

همواره به این نکته طلایی فکر کنید که هر کسب و کاری که خلاقانه باشد و با دیگران متفاوت باشد، در بلند مدت یک امتیاز رقابتی را خواهد داشت. بنابراین جای پای دیگران را ببینید، اما تلاش نکنید درست همان جای پای، جای پای شما باشد. مشتریان جدید و اهداف جدید را در کسب و کار خود مد نظر قرار بدهید. اکنون بازار تجارت اینترنتی از اینستاگرام و حتی شبکه های اجتماعی، راه حل خوبی برای توسعه کارآفرینی دیجیتالی است. این یک توصیه خوب است.

خاطرات بصری ماندگاری بیشتری نسبت به خاطرات نوشتاری  دارد. اسمی که برای سایتتان اتنخاب  می کنید برای موفقیت شما در تجارت آنلاین اهمیت بسزایی دارد. از طریق ایجاد یک فروشگاه الکترونیکی  که با خواسته ها و ناخواسته های هر کدام از مشتریانتان مطابقت دارد بازخورد فروشگاهتان را افزایش دهید.  البته نامی مثل www.ketabmetab.com نام خوبی نیست. چرا که یک اصطلاح فارسی را در دامنه به کار بردید که معلوم نیست برای کاربر خارجی قابل فهم باشد یا نه.

مشتریان خود را بهتر بشناسید  وطراحی  آرمهای بی نظیری با استفاده از ترکیبات رنگی جالب ، طرح بندی سایت، و طراحی لوگو را در برنامه  کاری خود قراردهید.  جذابیت اسم دامنه شما هم می تواند نقش مهمی  در مارک فروشگاه آنلاین شما داشته باشد.

برای کسب موفقیت در اینترنت، درایجاد یک ذهنیت مثبت برای مشتریانتان متفاوت باشید (البته مبهم نباشید )

نکته ششم :  فروشندگان فعال خود را قوی سازید

تجارت الکترونیک موفق چه خصوصیت هایی باید داشته باشد؟

تجارت الکترونیک موفق

ابتدا برای جذب مشتری اهداف خود را تبلیغ کنید. فروشگاه اینترنتی خود را به صورتی طراحی کنید که یک بازدید کننده، زمانیکه فروشگاه شما را ترک می کند از خصوصیات کالاهای شما با خبر باشد حتی اگر تمایلی به خرید آنها نداشته باشد.

برای روشن شدن موضوع فرض کنیم که شما فروشنده آنلاین گل به خصوصی مانند رز قرمزتازه هستید فروشگاه آنلاینتان را طوری طراحی کنید که وقتی بازدید کننده فروشگاه شما را ترک می کند از ویژگی کالای  شما باخبر باشد هر چند که ممکن است بخش گلهای رز قرمز را ندیده باشد. بنابراین  هر زمان که او بخواهد گل رزقرمز بخرد به احتمال زیاد سری هم به فروشگاه آنلاین شما می زند.

از اولین خدمات در فروشگاه اینترنتی شما مشخص کردن بهترین کالا و خدماتتان است .

نکته هفتم :  نگذارید که مشتریانتان شما را فراموش کنند

مدیریت روابط با مشتری  (CRM : Customer Relationship Management) در درجه اول اهمیت قراردارد، به ویژه زمانیکه شما در تلاش برای ایجاد حداقل سقف مشتری پایدار هستید. روشهای تازه ای را برای اطلاع رسانی به مشتریان قبلی در خصوص  محصولات جدید  و آخرین بروز رسانی سایت برگزینید . راه حل انتخابی شما برای تجارت الکترونیک باید قواعدی برای یکپارچه سازی فرایندهای CRM (  مدیریت روابط با مشتری ) داشته باشد. روشهای ارتباطی جدیدی را برای ارتباط با مشتریانتان اتخاذ کنید.

تجارت الکترونیک موفق چه خصوصیت هایی باید داشته باشد؟

تجارت الکترونیک موفق

رضایت مشتریان برای ایجاد فروشی ثابت موفقیت شما را در فروش آنلاین تضمین می کند.

با اجرای بازاریابی هوشمندانه حضور خود را در اینترنت احساس کنید. بهینه سازی برای موتور جستجو  را در سایت خود اجرا کنید. بهینه سازی یعنی آن که کاری کنید تا سایت شما در موتورهای جست و جوی مشهور وب مانند یاهو و گوگل، شناخته شود. برای این کار باید جنس های بیش تر، تنوع بیش تر و امکان حضور بیش تری را برای کاربران وب مهیا کنید. کلمات کلیدی مناسبی را به نسبت موضوع صفحات سایت خود، در تگ های سورس صفحه قرار دهید.

اکثریت خریدارانی که از سایت شما بازدید می کنند آنرا  در میان سه یا چهار صفحه اول نتایج جستجویافته اند. می توانید برای اینکار از شرکتهای متخصص بازاریابی و SEO استفاده کرده یا اینکه خودتان بازاریابی اینترنتی را انجام دهید. با وب سایتهایی که تمامی خدمات و محصولات را دراینترنت ارائه می دهند همکاری کنید. این به افزایش حضور شما در محیط وب برای ارتقاء رتبه سایت در موتورهای جستجو و همچنین ازدیاد مشتریانتان کمک می نماید.

جذب مشتری تنها از طریق یک بازاریابی زیرکانه حاصل می گردد.

نکته هشتم :  اجرای عملیات پشتیبانی قوی

تجارت الکترونیک موفق چه خصوصیت هایی باید داشته باشد؟

تجارت الکترونیک موفق

حیات فروشگاه آنلاین شما در گرو عملیات پشتیبانی قوی می باشد . این پشتیبانی باید در راستای استراتژی کسب و کار و مدل تجاری شما باشد و با آن همراستا شود. زمانی را برای بررسی عملیات پشتیبانی که توسط نرم افزار تجارت الکترونیک ارائه می گردد اختصاص دهید. طرحهایی از قبیل فرایند مدیریت کالا، فرایند کارت اعتباری، سیستمهای گزارشگیری و مانند اینها اولین قدم  برای اینکار خواهند بود.  کلیه عملیات پشتیبانی به دقت، میزان و ارائه سریع اطلاعات برمی گردد. راه حل انتخابی شما برای تجارت الکترونیک قدرت شما را برای عملیات پشتیبانی مشخص می کند.

سیستمهای ناقص پشتیبانی، یک عامل تهدید کننده برای عملیات تجارت الکترونیک شما به حساب می آید. پیش از شروع تجارت ازقدرت سیستم پشتیبانی خود مطمئن شوید.  اگر خریدی از سایت شما صورت می گیرد و شما نتوانید جنس مورد نظر را تهیه و به آدرس خریدار ارسال کنید در زمان مورد نظر، این مسالبه در بازگشت دوباره خریدار به سایت شما ایجاد خلل می کند. سایت های بزرگ، حتی برای نوع بسته بندی – زمان دقیق ارسال و ارائه هدیه به مشتریان خود در زمان تحویل کالای آن ها، برنامه های خاص دارند. باید به این مسائل در تجارت الکترونیک خود توجه کنید.

نکته نهم :  سریعتر و بهتر یاد بگیرید.

هر فردی ممکن است اشتباه کند، اما تصور اینکه خود را از رقبا مخفی کنید و این فرصت را به آنها دهید تا از خلاءهای موجود در برنامه شما سوء استفاده نمایند یک خود کشی محض و عامل تهدید کننده ای برای موفقیت شما در اینترنت است.

همواره یک ارزیابی بیطرفانه در مورد تجارت آنلاین خود داشته و آمادگی پذیرش اشتباهات خود را داشته باشید.

هنر پذیرش اشتباهات خود را فرا گیرید و آنها را برطرف سازید پیش از آنکه رقبای شما از این اشتباهات مطلع گردند.

تجارت یعنی سرعت. سرعت برای یافتن اشتباهات و رفع آنها  ضروری می باشد. شما باید سریعتر از رقبایتان نقاط ضعف و اشتباهات خود را بیابید و آنها را کاملا برطرف سازید. اگر مشاهده می کنید که در فروشگاه فروش کتاب، کتب داستان از خریداران کمی به نسبت کتابهای درسی برخوردار است و تمایل مقطعی و زمانی کاربران سایت، به خرید کتاب های درسی بیش تر است، و این مسئله در پایگاه های وب مشابه رقبا نیز به نوعی قابل فهم است، تعداد عرضه کتاب درسی را افزایش داده و حداقل ۲۰ درصد کل آگهی های تبلیغاتی پخش شده روی ایندکس سایت را به معرفی این بخش اختصاص دهید. یعنی به قول متخصصان مدیریت، سازمان یادگیرنده راه اندازی کنید. منعطف بودن در این مسئله، خیلی وابسته به نکته پنجمی است که در ابتدای مطلب اظهار کردیم.

نکته دهم :  مشتریانتان را شگفت زده سازید

تجارت الکترونیک موفق چه خصوصیت هایی باید داشته باشد؟

تجارت الکترونیک موفق

با تغییرات متناوب در خدمات تجاری خود، مشتریان را شگفت زده سازید. مثلا ارائه تخفیفات ویژه می تواند آنها را برای خرید ترغیب کند. فروشگاه اینترنتی به تداوم سرمایه گذاری تجاری شما کمک خواهد کرد. محاسبات منظمی را در جهت معرفی و نمایش محصولات خود در فروشگاه آنلاینتان انجام دهید. برای کمرنگ نشدن آرم تجاریتان در اذهان مشتریان دست به تغییرات تازه ای بزنید. مطمئن شوید که این تغییرات جذابیت کارتان را کم نکرده والبته در ایجاد تنوع زیاده روی نکنید.

مادامی که تاثیر این تغییرات و نوآوری ها براهداف تجاری خود ادامه داشته باشد به کسب موفقیت در تجارت آنلاین نزدیک خواهید شد.

این ۱۰ نکته، از مهم ترین راهکارهایی برای تبدیل کردن یک سایت تجارت الکترونیک به پرتالی با آینده موفق است. رعایت این نکات، کار آسانی نیست و نیازمند صبوری، برنامه ریزی، تحلیل فنی و استراتژی صحیح کسب و کار در فضای مجازی و استفاده از متخصصان مربوطه است. با بررسی سایت های موفق در این عرصه، تجربه خوبی را در حوزه کارآفرینی دیجیتالی دنبال کنید.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين