امروز : چهارشنبه, ۱۲ آذر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/05/23 - 11:50 ذخیره فایل ارسال به دوستان

جشنواره کَن چیست؟

جشنواره کَن از اولین سال های تأسیس اش در سال ۱۹۴۶ به گواهِ اکثر سینما دوستان و منتقدان سینمایی، معتبرترین جشنواره اروپایی و یکی از معتبرترین جشواره های جهان است. فیلم های جشنواره کن هرساله در سطح برترین فیلم های سینمای جهان از لحاظ سینمایی و نه فرانمایی (برخلاف اسکار) قرار دارند. نام فیلم هایی که در کن برنده جایزه می شوند در تاریخ سینما ماندگار خواهد شد. ضور بزرگترین کارگردانان و ستارگان کهکشان سینما در این رویداد فرهنگی جهانی اعتبار زیادی بخشیده است. فیلم هایی که در کن نمایش داده می شود کمتر در بقیه جشنواره ها مورد توجه قرار می گیرند و اصولاً فروش زیادی هم در گیشه نخواهند داشت. ولی جایزه آن از لحاظ هنری ارزشی والاتر از سایر جوایز بین المللی دارد. به عبارت دیگر بُعد معنوی کن بالاتر از بعد های مادی آن است. در هر سال دهها کارگردان بزرگ که آثارشان را غیر از جشنواره کن نمی توانید در جشنواره های دیگری پیدا کنید در این جشنواره حضور دارند.
جشنواره کن از هفت بخش اصلی تشکیل شده است: بخش مسابقه، خارج از مسابقه، نوعی نگاه، دوهفته کارگردانان، بازار فیلم، هفته منتقدان و فیلم های کوتاه. این جشنواره، جشنواره ای کاملاً اختصاصی است و فقط اهالی سینما آن هم با کارت دعوت ویژه حق حضور در آن را دارند. به علاوه ی رسانه های دنیا، کن بهترین نقطه برای تهیه کنندگان دنیا است که از طریق آن می توانند فیلم های خود را به بزرگترین کمپانی های دنیا نشان دهند.

کَن کجاست؟

کَن نام شهری در جنوب فرانسه است که هم اکنون بخشی از کلان شهرِ نیس است. تمامی هتل های این ساحلِ بی نظیر از یک سال قبل برای جشنواره کَن رزرو کامل می شود.

صدرنشین کَن کدام کشور است؟

کشور امریکا با کسب ۱۸ نخل طلا در رتبه اول قرار دارد و بعد از آن ایتالیا و فرانسه به ترتیب ۱۲ و ۱۱ بار نخل طلا برده اند.

حضور ایران و نقشِ او؟

ایران،حضور خوبی در این جشنواره داشته و یک بار در سال ۱۹۹۷ توانسته است برای فیلم طعم گیلاس ساخته عباس کیارستمی برنده این جایزه شود.

هم اکنون شصت و هشتمین جشنواره کن در حالِ برگزاری ست.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين