امروز : پنج شنبه, ۱۱ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/06/01 - 19:03 ذخیره فایل ارسال به دوستان

گاف «دیوید آلبرایت» در متهم کردن ایران به نقض برجام

رئیس موسسه علوم و امنیت بین‌المللی که نقش عمده‌ای در فضاسازی‌‌ علیه برنامه هسته‌ای ایران داشته با ترجمه اشتباه اظهارات رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، تهران را به نقض توافق هسته‌ای متهم کرده است.
دیوید آلبرایت

به گزارش بابل نوین، دیوید آلبرایت، بنیان‌گذار و رئیس موسسه علم و امنیت بین‌المللی (ISIS) که یک اندیشکده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای بوده و تمرکزش روی فعالیت هسته‌ای ایران است، با یک گاف ترجمه‌ای ایران را به نقض توافق هسته‌ای متهم کرده است.

«آلبرایت» بازرس سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بوده و سال‌ها به عنوان متخصص در حوزه مسائل هسته‌ای کار کرده است و در ژورنال‌هایی همچون بولتن دانشمندان اتمی قلم می‌زند. وی در سال‌های گذشته به عنوان بخشی از پروژه ایران‌هراسی ایالات متحده و لابی صهیونیست، نقش عمده‌ای در جریان‌سازی علیه برنامه هسته‌ای ایران داشته است.

پایگاه «لوب‌لاگ» در مطلبی کنایه‌آمیز با عنوان «استعدادهای پنهان آلبرایت» نوشته که او در گزارشی مشترک با «اولی هاینونن»، از مقام‌های سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که روز  سه‌شنبه روی وب‌سایت موسسه علوم و امنیت بین‌الملل قرار گرفت مدعی شده که ایران در حال تولید انبوه سانتریفیوژهای گازی پیشرفته است.

در ابتدای گزارش «آلبرایت-هاینونن» آمده است: «ایران می‌گوید تولید انبوه سانتریفیوژهای پیشرفته را آغاز کرده است. این بیانیه در شکل عیان آن به این معنی است که ایران ممکن است در حال نقض اساسی توافق هسته‌ای باشد. تولید انبوه این سانتریفیوژها (یا اجزای آنها) توانایی ایران برای گریز به سمت ساخت سلاح هسته‌ای را به شدت بالا می‌برد و یا اندازه برنامه سانتریفیوژی این کشور، در صورت شکست توافق هسته‌ای یا اتمام محدودیت‌های کلیدی آن را بزرگتر می‌کند. لازم است ایالات متحده آمریکا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مشخص کنند که ایران در حال انجام چه کاری است و ضمانت کنند که ساخت سانتریفیوژهای ایران مغایرتی با توافق هسته‌ای ندارد.»  

با وجود این، کل استدلال‌های مطرح شده در گزارش موسسه علوم و امنیت بین‌الملل، آنطور که «لوب‌لاگ» نوشته بر ترجمه اشتباه یکی از اظهارات علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران استوار است. آلبرایت-هاینونن ادعا کرده‌اند صالحی در ماه آوریل گفته که ایران «تولید انبوه» چندین سانتریفیوژ پیشرفته را آغاز کرده است. طبق ادعای لوب‌لاگ، این اقدام می‌تواند نقض توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ باشد.

علی واعظ، تحلیلگر مسائل ایران در گروه بین‌المللی بحران در حساب کاربری‌اش در شبکه اجتماعی توئیتر به موسسه علوم و امنیت بین‌الملل تذکر داد که استدلال آنها بر اساس ترجمه نادرست اظهارات صالحی مطرح شده است. وی سه‌شنبه عصر در پاسخ به گزارش آلبرایت-هاینونن نوشت «صالحی گفته ایران ظرفیت تولید انبوه سانتریفیوژهای پیشرفته را دارد، نه اینکه دارد این کار را انجام می‌دهد.»

ضمن اینکه ادعای موسسه علوم و امنیت بین‌الملل در حالی مطرح شده که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها پایبندی ایران به مفاد توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ را مورد تأیید قرار داده است. حتی دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا که به شدت منتقد برجام است نیز در ماه آوریل اعتراف کرد که ایران به این توافق پایبند مانده است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين