امروز : چهارشنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/06/02 - 12:50 ذخیره فایل ارسال به دوستان
رئیس مرکز پژوهشهای مجلس:

۱۱ میلیون مجرد آماده ازدواج در کشور وجود دارد/ شعار فرزند کمتر زندگی بهتر اشتباه بود

رئیس مرکز پژوهشهای مجلس گفت: در حال حاضر حدود ۱۱ میلیون مجرد داریم که اگر برایشان اشتغال ایجاد شود و ازدواج کرده و فرزند بیاورند جمعیت افزایش خواهد یافت.

به گزارش بابل نوین،  کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهشهای مجلس گفت: در مجلس طرحی به نام تعالی خانواده داشتیم که حدود سه سال قبل متوقف شد و در سال ۹۵ دوباره به جریان افتاد. در این طرح که احتمال می رود ماههای آینده به صحن علنی مجلس راه یابد حدود ۱۰ هزار میلیارد و به تعبیر برخی ۵ هزار میلیارد و برخی دیگر ۲۶ هزار میلیارد تومان بار مالی به همراه خواهد داشت.

 

او سیاست های تشویقی مندرج در ماده ۷۶ برنامه ۵ ساله ششم توسعه را دیگر اقدام دولت در راستای تعالی خانواده بیان کرد و ادامه داد: برخی از این سیاست ها پیشتر هم اعمال شده بود مانند بیمه ناباروری که هزینه ۶ تا ۳۰ میلیون تومان به ازای هر خانواده را رقم می زد.

 

جلالی علت اصلی کاهش جمعیت را به فرهنگ سازی های گذشته گره زد و از شعار فرزند کمتر زندگی بهتر به عنوان یک سیاست اشتباه یاد کرد.

 

او مهمترین علل موثر بر کاهش جمعیت را بخش اقتصاد جامعه عنوان کرد و گفت: مادامی که از رکود فعلی خارج نشویم این بخش دوا نخواهد شد، معتقدم در سرشماری های گذشته کمی کم شماری هم اعمال می شد البته این را باید کارشناسان قضاوت کنند.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجو، بر پایه نتایج اولیه سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، ۶۳٫۳ درصد مردان و ۶۴٫۳ درصد زنان ۱۰ سال به بالا در کشور ازدواج کرده اند. در سال ۱۳۹۰، ۶۰ درصد مردان و ۶۱ درصد زنان ۱۰ سال به بالا ازدواج کرده بودند. این شاخص در سال ۱۳۸۵ برای مردان ۵۴٫۶ درصد و برای زنان ۵۶٫۷ درصد بود.

خبرگزاری دانشجو

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين