امروز : چهارشنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/06/02 - 12:52 ذخیره فایل ارسال به دوستان

هشدار معاون مرکز آمار/ با همین روند رشد باروری در سال ۱۴۰۰ صفر خواهد شد

معاون مرکز آمار ایران گفت: اگر با شرایط موجود در کشور پیش برویم تا سال ۱۴۰۰ رشد باروری به صفر خواهد رسید.

به گزارش بابل نوین، علیرضا زاهدیان اظهار کرد: تا سال ۹۵ جمعیت کشور ۷۹ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۲۷۰ نفر بوده که این رقم در فاصله زمانی ۹۰ تا ۹۵ رشد جمعیت ۹۵۰ هزار نفری را نسبت به ۵ سال قبل نشان می‌دهد.

 

وی ادامه داد: تا سال ۹۴ شاخص رشد جمعیت ۱٫۲۹ بوده که این رقم در سال ۹۵ به ۱٫۲۴ کاهش یافته است، این در حالی است که اگر با رشد جمعیت سال ۹۴ پیش می‌رفتیم این رقم به یک می‌رسید.

 

او با اشاره به اینکه نباید منتظر سرشماری‌ها ماند، افزود: مرکز آمار اطلاعات سامانه‌ای را ایجاد کرده که طی آن اطلاعات مربوط به نفوس و جمعیت کشور هر سه ماه یک بار به‌روز شود البته برای سرشماری بعدی در شهریور امسال نیازمند هماهنگی میان‌دستگاهی برخی ارگانها مانند وزارت کشور هستیم.

 

زاهدیان رشد باروری کشور را تا سال ۹۰، ۱٫۸ عنوان کرد و گفت: این رقم می‌باید ۲٫۱ می‌بود یعنی به‌ازای هر ازدواج یک فرزند، از سال ۹۰ تا ۹۵ موالیدمان رو به افزایش بوده‌اند به‌گونه‌ای که تا سال ۹۴ سالانه حدود یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تولد ثبت می‌شد اما این رقم در سال ۹۵ به یک‌میلیون و ۵۳۰ هزار رسید.

 

معاون مرکز آمار ایران ادامه داد: اگر با نرخ باروری ۱٫۸ پیش می‌رفتیم می‌باید تا سال ۱۴۰۰ شاهد صفر شدن این نرخ می‌بودیم اما رشد این رقم در سالهای اخیر ما را کمی امیدوار کرده ولی باز هم تا سال ۱۴۲۰ احتمال رسیدن نرخ باروری به رقم نیم نگرانی ما را ثبات می‌بخشد./ص

خبرگزاری دانشجو

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين