امروز : پنج شنبه, ۱۱ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/06/03 - 19:17 ذخیره فایل ارسال به دوستان

تجربیات غیرمسلمانان از روزه‌داری در ماه رمضان و تجربه آرامش

دو جوان غیرمسلمان در مالزی که مدتی است با هدف ترویج وحدت، در ماه مبارک رمضان همزمان با دوستان و هموطنان مسلمان خود روزه می‌گیرند، از تجربیات خود و آرامش حاصل از روزه‌داری می‌گویند.

به گزارش بابل نوین، به نقل از پایگاه خبری «Free Malaysian Today»، «جوزف گرمانی» (Joseph Germani)، وقتی سه سال پیش برای اولین بار تصمیم گرفت روزه گرفتن را امتحان کند، نمی‌دانست باید منتظر چه چیزی باشد.

تنها چیزی که می‌دانست این بود که روزه بگیرد، تجربه خود را ثبت کند و با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارد.

در مورد انگیزه خود برای این کار، گرمانی گفت: تنش‌های میان نژادها و گروه‌های مختلف مرا به اینکار ترغیب کرد و امید داشتم که با این کار سهمی در کاهش تنش‌های نژادی داشته باشم و ثابت کنم که همه مردم مورد احترام هستند.

وی افزود: فکر می‌کنم که امروز، نژادپرستی نباید وجود داشته باشد زیرا چیزهای بسیاری بیشتری وجود دارد که به جای نفرت بتوان بر آن‌ها تمرکز کرد.

گرمانی گفت: این ویدئو را به این امید ساختم که بتوانم تیرگی را از دل کسانی که نسبت به دیگر قومیت‌ها نفرت به دل دارند، برطرف سازم.

وی دو ویدئو از تجربه روزه‌داری خود در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۵ ساخت و آن‌ها را در یوتیوب و فیس‌بوک منتشر کرد که هزاران بار بازدید داشته است.

«کورامان راجامانی» (Kumaran Rajamoney)، خبرنگار یک آژانس خبری محلی در مالزی، ۱۶ سال است که روزه می‌گیرد و هدفش این است که حداقل ۲۰ روزه در هر ماه رمضان به جای آورد.

وی که در سال ۲۰۰۱ شروع کرده، می‌گوید: اولین باری که روزه گرفتم، تقریباً خودم را مجبور کردم و دلیلم هم احترام به همکاران مسلمانم بود که روزه‌دار بودند.

حتی آن زمان که دلم با این کار نبود هم روزه گرفتم و توانستم یک هفته کامل روزه بگیرم اما کم کم هیجان روزه‌داری مرا ترغیب کرد که برای خودم هدف تعیین کنم. سال بعد تعداد روزهای روزه‌داری را به ۲۰ روز رساندم و اکنون هدفم این است که کمتر از ۲۰ روز روزه نگریم.

وی در پاسخ به اینکه چه چیز در مورد روزه‌داری او را هیجان زده می‌کرد، گفت: حمایت و تشویقی که از دوستان و اعضای خانواده دریافت می‌کردم برایم هیجان انگیز بود.

راجامانی گفت: برای من یک جشن است که هر سال بر سر سفره‌های افطار مسلمانان دعوت می‌شوم.

برعکس راجامانی، گرمانی تنها افطار می‌کند و می‌گوید: بعد از انتشار ویدئوی من، حمایت‌ها و کلمات زیبایی از مردم گرفتم. این به من می‌گوید که هنوز هم عشق و امواج مثبت کافی در جهان به ویژه در مالزی وجود دارد.

گرمانی گفت: خوشحالم که می‌توانم روزه بگیرم. برای من یکی از جذاب‌ترین بخش‌های رمضان، بازار رمضان است. بازار رمضان بسیار عالی است.

راجامانی می‌‌گوید که روزه‌داری در ماه رمضان به او کمک کرده که دوستان مسلمانش را بهتر بشناسد.

وی می‌گوید: من از افطار لذت می‌برم. غذاهای متنوع و پذیرایی گرم دوستان مسلمانم برای من همواره حمایت خوبی بوده است.

وی افزود: بعضی از آن‌ها حتی مرا برای خوردن سحری نیز بیدار می‌کنند.

راجامانی می‌گوید: بزرگترین چالش برای ماه رمضان این است که کل ماه را بتوانم روزه بگیرم.

وی افزود: گاهی مجبورم که در برنامه‌های خانوادگی و دورهمی‌ها شرکت کنم که اگر در این مراسم‌ها چیزی نخورم کمی ناخوشایند است.

راجامانی گفت: همانقدر که من برای دوستان مسلمانم احترام قائلم، معتقدم که برای خانواده‌ام هم باید همین کار را انجام دهم.

برای گرمانی اما بزرگترین چالش، نخوردن آب از طلوع تا غروب آفتاب است.

وی می‌گوید: من کسی هستم که در طول روز بسیار آب می‌خورم و نخوردن آب در زمان روزه برای من بزرگترین چالش است.

گرمانی و راجامانی پیامی برای همه روزه‌داران و همه غیرمسلمانانی که روزه می‌گیرند، دارند.

گرمانی می‌گوید: امیدورام همه کسانیکه روزه می‌گیرند، از این فرصت استفاده کنند، از شتاب خود بکاهند و از زندگی لذت ببرند. من فکر می‌کنم که روزه ذهن انسان را پاک می‌کند و برای کسانیکه دوست دارند به روزه‌داران بپیوندند می‌گویم که خواهش می‌کنم راحت باشید و این کار را شروع کنید.

وی افزود: اگر دوستی دارید که روزه می‌گیرد، از او درخواست کنید که به او بپیوندید. مطمئنم که بعد از تجربه کردن روزه فرد متفاوتی خواهید شد مخصوصاً اگر با دوستانتان این کار را انجام دهید.

گرمانی گفت: و البته، فراموش نکنید که ساعت خود را برای خوردن سحری تنظیم کنید. مثل من نباشید که خواب بمانید. بیایید روزه را هم امتحان کنیم.

کورامان راجامانی در پیام خود به مسلمانان یادآوری کرد که رمضان، ماه مبارکی است که مشوق اعتدال و میانه‌روی است.

وی افزود: به غیرمسلمانانی که می‌خواهند روزه بگیرند، می‌گویم که امتحان کنید، از این تجربه لذت خواهید برد.

کورامان راجامانی تأکید کرد: بیایید تفاوت‌ها و تنوعات خود را جشن بگیریم.

ایکنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين