امروز : دوشنبه, ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/06/04 - 14:10 ذخیره فایل ارسال به دوستان
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران خبرداد

اعزام اکیپ های تخصصی به غرب مازندران برای اطلاع رسانی درباره تب کنگو

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران از تشکیل جلسه اضطراری با مدیرکل دامپزشکی استان مازندران و بررسی و تصمیم برای مهار بیماری "تب کریمه کنگو" در مازندران در خبر داد.

به گزارش بابل نوین، قاسم جان بابایی گفت: دامپزشکی که وظیفه نظارت بر سلامت دام و جلوگیری از انجام ذبح غیر بهداشتی را به عهده دارد در زمینه اطلاع رسانی تب کریمه کنگو مسئول است و نیز دانشگاه علوم پزشکی که به عنوان متولی اصلی سلامت مسئول است در این زمینه اقداماتی انجام داده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران افزود: با عنایت به یک مورد بیمار مشکوک که در بیمارستان امام خمینی (ره) ساری بستری است، مقرر شد تیم های مشترک تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی مازندران و اداره کل دامپزشکی استان تشکیل و ماموریت دارند تا جهت اطلاع رسانی و آموزش مردم به مناطق غرب استان اعزام شود.

جان بابایی گفت: از فرمانداران، بخشداران و دهیاران درخواست می کنیم تا برای اطلاع رسانی و در اختیار گذاشتن امکانات آموزشی به تیم های اعزامی، زمینه لازم را برای آموزش به جمعیت هدف و دامداران فراهم کنند.

وی با بیان اینکه مقرر شد تا اطلاع ثانویه نقل و انتقال دام   در سطح استان بدون اخذ مجوز از دامپزشکی ممنوع باشد، افزود: از نیروهای انتظامی تقاضا داریم تا نسبت به این موضوع حساس بوده و اکیداً جلوگیری کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اعلام اینکه در این جلسه مقرر شد شورای سلامت در مرکز استان و سایر شهرستان ها، با برنامه ریزی لازم اقدامات پیشگیرانه را برای مهار تب کریمه کنگو به وسیله نیروهای واحدهای بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران و دامپزشکی استان انجام دهند.

وی با اشاره به تلاش برای کنترل این بیماری در غرب استان، اظهار کرد: ۱۰ اکیپ ۲ نفره برای هریک از شهرستان های نوشهر، چالوس و کلاردشت به منظور کمک به انجام عملیات سمپاشی دام ها توسط فرمانداری در اختیار دامپزشکی قرار می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از شرایط انتقال آن از طریق تماس با گوشتی است که به طور غیربهداشتی ذبح شده و در این شرایط دست زدن به دام آلوده هم ناقل بیماری است. لذا مقرر شد از انجام کشتار محلی دام خودداری و تمامی کشتار ها در کشتارهای مجاز انجام شود.

جان بابایی به روش های ابتلا به این بیماری اشاره کرد و گفت: گزش کنه یا له کردن آن با دست بدون پوشش، تماس مستقیم با خون، ترشحات و مواد دفعی دام های آلوده، تماس مستقیم با گوشت حیوانات و دام های آلوده و تماس مستقیم با خون و ترشحات بیمار از عوامل مبتلا شدن به این بیماری هستند.

وی شروع ناگهانی با تب بیشتر از ۳۸ درجه، سردرد شدید، درد عضلانی، تب، لرز، درد عضلانی (بخصوص در پشت و پاها)، گیجی، درد و سفتی گردن، درد چشم، حالت تهوع و استفراغ، خونریزی بینی و لثه و دستگاه گوارش، خون ریزی زیرجلد پوست و وجود خون در مدفوع و ادرار را از علائم مهم در بیماران عنوان کرد و گفت: مردم از خرید گوشت های بازرسی نشده بدون مهر دامپزشکی و غیر از محل های تحت نظارت دامپزشکی خودداری کنند.

جان بابایی با عنوان این مطلب که متأسفانه دام بیمار بدون علامت است، اظهار کرد: گوشت تازه خریداری شده باید حداقل ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری و از خوردن گوشت، جگر، دل و قلوه خام و نیم پخته پرهیز شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران خطاب به دامداران بیان کرد: از له کردن کنه با دست یا روی بدن دام خودداری و منازل، اصطبل‌ها را جهت کاهش کنه‌ها سمپاشی و جایگاه دام را از محل زندگی خود جدا کنند.

وی در پایان از کارگران کشتارگاه ها خواست تا احتیاط لازم را جهت جلوگیری از تماس بدن با گوشت، ترشحات و خون دام ها از طریق حفاظت شخصی به عمل آورند و از فعالیت بدون پوشش های محافظ بهداشتی در محل های کشتار پرهیز کنند./ص

ایسنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين