امروز : چهارشنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/06/06 - 11:06 ذخیره فایل ارسال به دوستان

استارت‌آپ‌های قرآنی؛ میدان غیرقابل انکار خلاقیت و کارآفرینی

رئیس مرکز جهانی خلاقیت در مالزی با حضور در میزگرد استارت‌آپ‌های قرآنی که از سوی مرکز رشد و شکوفایی فناوری‌ها و هنر قرآنی در نمایشگاه قرآن برگزار شد، استارت‌آپ‌های قرآنی را یک میدان غیرقابل انکار خلاقیت و کارآفرینی دانست.

به گزارش بابل نوین، میزگرد استارت‌آپ‌های قرآنی شب گذشته، ۱۵ خردادماه، همزمان با نهمین روز از بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در غرفه جهاد دانشگاهی برگزار شد.

در ابتدای این میزگرد مصطفی حسین‌پور، کارشناس با اشاره به وجود بیش از ۱,۵ میلیارد مسلمان در جهان و نیاز این جمعیت به فضاهای جدید کسب و کار، محورهای این میزگرد را بررسی استارت‌آپ‌های قرآنی در سطح ملی و بین‌المللی و بررسی نحوه ایجاد و ارتباط بین جامعه با استارت‌آپ‌ها در حوزه قرآن کریم در ایران و خارج از کشور بیان کرد.

در ادامه این میزگرد زهرا کامیاب، عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی با اشاره به چشم انداز روشن مرکز رشد و شکوفایی فناوری‌ها و هنر قرآنی اظهار کرد: یکی از خاصیت‌های این مرکز جهادی بودن آن است؛ ما علاوه بر ورود به جریان‌های داخلی، وارد رویکردهای بین‌المللی نیز شده‌ایم، خوشبختانه شرکت در همایش کسب و کار اسلامی در مالزی نشان داد این مرکز چه ظرفیت‌های زیادی دارد.

استقبال بسیاری از کشورهای جنوب شرق آسیا از محصولات و فناوری‌های هنر قرآنی

وی با اشاره به استقبال بسیاری از کشورهای جنوب شرق آسیا از محصولات و فناوری‌های هنر قرآنی میدان غیرقابل انکار خلاقیت و کار آفرینی عنوان کرد: امیدواریم بتوانیم در نمایشگاه جنوب شرقی آسیا حضور فعالی داشته و از این فرصت‌ها نیز استفاده کنیم. همچنین درصدد هستیم برای سومین دوره همایش کسب و کار اسلامی بتوانیم میزبانی ایران را اخذ کنیم.

وجود مشکلات زیاد در فضای کسب و کار مذهبی

امین صمیمی، مدیرعامل بنیاد شفق و شتاب‌دهنده فرهنگی قرآنی نیز با اشاره به پتانسیل‌های بی‌شمار ایران در حوزه کسب و کارهای فرهنگی، دینی عنوان کرد: علی رغم همه این استعدادها مشکلات زیادی در فضای کسب و کار مذهبی وجود دارد.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه شتاب‌دهنده‌ها و استارت‌آپ‌ها مکمل هم هستند یادآور شد: متأسفانه افراد مختلف در ایران محصولات قرآنی را نمی‌شناسند و آینده نگری نیز در این حوزه ندارند، اگرچه در حوزه نرم ‌افزاری پیشرفت داشته‌ایم اما در فرم، نوآوری و ارائه محتوا و دسته‌بندی آن هیچ پیشرفتی نداشته‌ایم.

ایجاد، تقویت و ترویج باورهای دینی

صمیمی در ادامه به تعریف استارت‌آپ‌های قرآنی پرداخت و تصریح کرد: ما استارتاپی را قرآنی می‌دانیم که محصولی تولید کرده یا خدمتی ارائه دهد که مستقیما به ایجاد، تقویت و ترویج باورهای دینی منجر می‌شود.

در ادامه این میزگرد عبدالرضا کردی، رئیس مرکز جهانی خلاقیت در مالزی نیز با بیان اینکه استارت‌آپ‌ها می‌توانند تولیدی، فرآیندی و خدماتی باشند از وضعیت استارت‌آپ‌ها در ایران و عدم بهره‌برداری از فرصت‌ها انتقاد کرد و گفت: ما اگر استارت‌آپ قرآنی را برای اولین بار راه‌اندازی کرده‌ایم باید کتاب‌هایی در مورد آن نوشته شده باشد، اگر چنین نبود سلیقه‌ای عمل کرده‌ایم، از سوی دیگر با وجود اینکه ما برای نخستین بار این استارت‌آپ‌ها را ایجاد کرده‌ایم نباید مدعی مدیریت آن در جهان باشیم.

وی تأکید کرد: ما به دانش ‌استارت‌آپ‌های دینی قرآنی نیاز داریم‌، امری که متأسفانه در ایران وجود ندارد، در حالیکه قرآن کریم غنی‌ترین و جذاب‌ترین کتاب برای استفاده در حوزه‌ تولید دانش در استارت‌آپ‌ها است.

عضو هیئت علمی آستان قدس رضوی با بیان اینکه ما در حوزه استارت‌آپ‌های قرآنی از کشورهایی چون مالزی و اندونزی جلوتر هستیم عنوان کرد: در مفاهیمی مانند بانک اسلامی و اقتصاد اسلامی عملا از این کشورها عقب هستیم.

وی با بیان اینکه شتاب‌دهنده‌ها برای ‌استارت‌آپ ضروری هستند یادآور شد: ما برای موفقیت نیاز به این امر داریم که راه‌اندازی و مدیریت استارت‌آپ‌ها دو پروژه جدا باشند، به همین دلیل وجود شتاب‌دهنده‌ها ضروری است. استارت‌آپ‌های قرآنی یک میدان غیرقابل انکار خلاقیت و کار آفرینی بوده که دولت‌ها باید سهم آن را در کارآفرینی بپردازند.

وی یادآور شد: بسیاری از شرکت‌های دانش بنیان به دلیل عدم توانمندسازی، پوشالی هستند به همین دلیل باید خدمات قرآنی که در استارت‌آپ‌ها ارائه می‌شود ارزشیابی شوند. /ص

ایکنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين