امروز : یکشنبه, ۴ آبان , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/05/23 - 16:00 ذخیره فایل ارسال به دوستان

برگزیدگان بخش سینه‌فونداسیون(جشنواره کَن) اعلام شدند

بابل نومه/محمد محمودی: سینه فونداسیون بنیادی است که تحت پوشش جشنواره فیلم کن برای حمایت از نسل بعدی فیلم سازان بین‌المللی و الهام بخشیدن به آنان ایجاد شده است.

۵۲۴۲۴

بازگشتِ اِرکین

این بنیاد از سال ۱۹۹۸ توسط ژیل ژاکوب پایه‌گذاری شده است، با توسعه برنامه‌های مکمل در حال زمینه سازی برای دستیابی به هدف خود است. فعالیتهای آن امروز به سه بخش مختلف تقسیم شده است: مسابقه، اقامت و آتلیه.بخش گزینش سینه فونداسیون، از همان سال ۱۹۹۸ به منظور استعدادیابی راه‌اندازی شده و هر سال به موازات گزینش بخش اصلی جشنواره فیلم کن، پانزده تا بیست فیلم کوتاه و نیمه بلند را، از میان آثار ارائه شده توسط مدارس فیلم سازی از سراسر جهان، برمی گزیند. فیلمهای برگزیده در جشنواره فیلم کن به نمایش در می‌آیند و به هیآت داوران سینه فونداسیون و فیلم‌های کوتاه ارائه می‌شوند و نهایتاً جوایزی در یک مراسم رسمی به سه فیلم برتر اهدا می‌شود.
هر سال بیش از ۱۶۰۰ فیلم دانشجویی در این بخش شرکت می‌کنند که گویای تنوع و پویایی جامعه فیلمسازان جوان بین‌المللی است. از سال ۱۹۹۸ در مجموع بیش از ۲۵۰ فیلم از ۹۰ مدرسه در جهان انتخاب شده است.در سال ۲۰۱۳ آناهیتا قزوینی زاده، دانشجوی مدرسه موسسه هنر شیکاگو، با فیلم ۲۱ دقیقه‌ای سوزن (Needle)، برنده عنوان اول این مسابقه و جایزه نقدی به مبلغ ۱۵۰۰۰ یورو شد.اقامت برنامه‌ای برای کارگردانان جوان سراسر جهان است که فیلم اول یا دوم خود را می‌سازند. هر سال دوازده نفر از شرکت کنندگان برگزیده می‌شوند واز آنها دعوت می‌شود که به پاریس بروند. برگزیدگان در طی چهار ماه و نیم در یک دوره آموزشی شرکت می‌کنند که برای کمک به آنها در نوشتن و تولید فیلم هایشان توسط فیلم سازان حرفه‌ای، طراحی شده است. به علاوه آن‌ها از کمک مالی ۸۰۰ یورو در ماه و دسترسی رایگان به بزرگترین سالن‌های سینمای پاریس بهره‌مند می‌شوند.آتلیه با هدف برقراری ارتباط میان فیلمسازان جوان و دست اندرکاران صنعت سینما، طراحی شده است. هر سال این برنامه برای حدود بیست فیلمساز موقعیتی را فراهم می‌کند که شامل تامین مالی، دیدار با تهیه کنندگان، دست اندرکاران پخش و شرکت در فعالیتهای روزمره جشنواره است.

فیلم “سهم”(SHARE) به کارگردانی پیپا بیانکو(Pippa Bianco)( زمان:۱۱دقیقه) به عنوان بهترین فیلم کوتاه شصت و هشتمین جشنواره فیلم کن انتخاب شد. این فیلم از کارگاهِ کارگردانی زنان وابسته به انستیتو فیلم آمریکا برای فستیوال کَن فرستاده شده بود.داوران بخش‌ سینه‌فونداسیون و فیلم‌های کوتاه جشنواره کن به ریاست عبدالرحمان سیساکو، کارگردان موریتانیایی نامزد اسکار، جایزه دوم بخش سینه‌فونداسیون را به ایگناسیو یوریچیچ مِریان(Ignacio Juricic Merillán) برای فیلم “لوکاس پردیداس”(LOCAS PERDIDAS)(زمان:۲۸ دقیقه)، و جایزه سوم را مشترکاً به دو فیلمِ “بازگشت ارکین”(THE RETURN OF ERKIN)(زمان:۲۸ دقیقه) اثر ماریا گوسکوا(Maria Guskova) از روسیه و “ویکتور ایکس ایکس”(VICTOR XX )(زمان: ۲۰دقیقه) به کارگردانی ایان گاریدو لوپز(Ian Garrido López) از اسپانیا اهدا کرد.بخش سینه فونداسیون کن هر ساله آثار منتخب دانشجویی ارسال شده از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی سینمایی سراسر دنیا را با هدف کشف فیلم‌سازان جدید به نمایش می‌گذارد.امسال در بخش فیلم کوتاه، هیئت داوری از بین ۴۵۵۰ اثر ارسال شده از ۱۰۰ کشور مختلف، ۹ فیلم را انتخاب کرده بود. در هجدهمین سال اضافه شدن بخش سینه فونداسیون به کن نیز، ۱۸ فیلم از بین ۱۵۹۳ اثر رسیده از ۳۸۱ دانشگاه و مدارس فیلم‌سازی ۱۶ کشور مختلف دنیا، برای بخش رقابتی انتخاب شده بودند. فیلم «کشتارگاه» به کارگردانی بهزاد آزادی از دانشگاه هنر تهران نیز یکی از فیلم‌های بخش سینه‌فونداسیون بود.برنده جایزه اول این بخش ۱۵ هزار یورو، برنده جایزه دوم ۱۱٫۲۲۰ هزار یورو و برنده جایزه سوم ۷٫۵۰۰ هزار یورو جایزه نقدی دریافت می‌کند. حضور اولین فیلم بلند سینمایی کارگردان برنده جایزه اول بخش سینه‌فونداسیون در جشنواره‌های آینده  کن قطعی است.

شصت و هشتمین جشنواره فیلم کن یکشنبه ۲۴ می (۳ خرداد) با معرفی برندگان بخش مسابقه به کار خود پایان می‌دهد.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين