امروز : دوشنبه, ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/06/08 - 14:01 ذخیره فایل ارسال به دوستان
فوق تخصص گوارش و کبد بیمارستان روحانی بابل

روزه گرفتن موجب بروز بیماری و زخم معده نمی شود

فوق تخصص گوارش و کبد بیمارستان روحانی بابل گفت: روزه گرفتن موجب بروز بیماری و زخم معده نمی شود.

به گزارش بابل نوین، سیدحسن عابدی اظهار کرد: روزه داری صحیح که با کاهش مصرف غذا همراه است نتایجی مانند کم شدن چربی های ذخیره، کم شدن میزان چربی خون و کلسترول و فعال شدن سیستم ایمنی بدن را به دنبال دارد.

‎وی گفت: در زمان روزه‌داری، با ایجاد گرسنگی بدن برای تامین سوخت و ساز خود به سمت استفاده از چربی های ذخیره شده که تجمع آنها در بدن مضر است، پیش می رود و از بین رفتن این چربی‌ها نقش مهمی در سلامت بدن دارد.

‎فوق تخصص گوارش و کبد بیمارستان آیت‌الله روحانی تصریح کرد: زمانی روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان برای بدن مفید است که فرد طی مدت روز ‌داری، گرسنگی را احساس کند و در صورت گرسنه شدن، بدن از ذخایر چربی برای سوخت و ساز استفاده می‌کند.

عابدی افزود: برخی افراد برای پیشگیری از گرسنگی در طول مدت روزه ‌داری حجم بسیاری غذا را در طول فاصله افطار تا سحر مصرف می کنند که این مسئله موجب می‌شود روزه داری نتواند کمکی به دستگاه گوارش آنها کند.

‎وی با اشاره به اینکه مصرف حجم فراوان مواد غذایی می‌تواند به ارگان‌های مختلف و دستگاه گوارش بدن از جمله کبد آسیب وارد کند، خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود افراد در ماه رمضان از مصرف غذاهای پرحجم و پر کالری خودداری کرده و میزان مصرف غذای خود را متناسب انتخاب کنند و اجازه دهند بدن در طول روزه ‌داری گرسنگی را تجربه کند.

‎فوق تخصص گوارش و کبد بیمارستان روحانی با اشاره به اینکه تئوری رابطه مستقیم روزه داری و ایجاد زخم معده امری اثبات نشده است، گفت: گرسنگی پیوسته به اندازه یک روزه داری معمولی نمی تواندعامل ایجاد بیماری باشد یا موجب بروز زخم معده و اثنی عشر شود.

‎وی با اشاره به اینکه روزه داری موجب بروز زخم معده نمی شود، اظهار کرد: روزه داری برای تمام افرادی که دچار بیماری های دستگاه گوارش هستند، نتیجه یکسانی ندارد در واقع همان طور که ممکن است روزه گرفتن به گروهی از افراد توصیه نشود برای برخی دیگر می تواند مفید هم باشد.

‎این فوق تخصص گفت: افرادی که مبتلا به بیماری های فعال گوارشی مانند زخم های فعال اثنی عشر و معده بهتر هستند براساس نظر پزشک معالج مدتی روزه نگیرد تا مرحله حاد بیماری طی شود.

عابدی با اشاره به اینکه زخم های اثنی عشر برخلاف زخم های معده با گرسنگی بدتر می‌شود، اظهار کرد: به بیمارانی که دچار زخم اثنی عشر هستند و پزشک این مساله را تائید کرده و هنوز هم بیماری شان فعال است و بهبود حاصل نشده، توصیه می کنیم روزه نگیرند.

‎وی گفت: ریفلاکس یکی از بیماری های شایع گوارشی است که تغذیه و چگونگی غذا خوردن تاثیر زیادی بر آن می گذارد، در شرایط عادی به بیمارانی که دچار این بیماری هستند توصیه می شود حجم غذای مصرفی شان را کاهش دهند و تعداد وعده ها را بیشتر کنند اما در ماه رمضان چنین چیزی امکان پذیر نیست و تنظیم کردن آن دشوار است.

‎فوق تخصص گوارش و کبد بیمارستان روحانی خاطرنشان کرد: کنترل کردن این شرایط کمی سخت است، توصیه می شود پس از خوردن وعده سحر نخوابید یا اگر می خواهید حتما بخوابید و استراحت کنید در حالت نیمه نشسته باشید، همچنین مایعات مورد نیاز خوب است که در فاصله میان افطار تا سحر بنوشید، نه این که فقط هنگام سحر این عمل را انجام دهید.

عابدی با اشاره به اینکه افرادی که سندرم روده تحریک پذیر دارند روزه داری به نفع شان است، افزود: این افراد زمانی که غذا مصرف می کنند، شرایط بدتری دارد و به همین دلیل روزه داری برای این بیماران منعی ندارد پس آنها می توانند براساس تشخیص پزشک روزه بگیرند.

‎ وی ادامه داد: شرایط برای بیمارانی که به بیماری های التهابی روده کولیت اولسراتیو و بیماری کرون دچار هستند، تفاوت دارد و به این افراد توصیه می شود در صورتی که بیماری شان هنوز فعال است و در حال درمان هستند، تا حد امکان روزه نگیرند.

فوق تخصص گوارش و کبد بیمارستان روحانی گفت: این روزها بیماری کبد چرب هم خیلی شایع شده و افراد زیادی را درگیر کرده است که روزه داری برای این بیماران هم مفید است، همیشه به این افراد توصیه می شود رژیم بگیرند و وزن شان را کاهش دهند و در نتیجه روزه داری برای آنها مشکل خاصی ایجاد نمی شود./ص

ایسنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين