امروز : دوشنبه, ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/06/08 - 18:44 ذخیره فایل ارسال به دوستان
یک فعال حوزه زنان

نباید برخورد سهمیه‌ای با حضور زنان در کابینه دوازدهم صورت گیرد

یک فعال حقوق زنان گفت: چنانچه رئیس جمهور تصمیم گیرند زنان در کابینه دولت دوازدهم حضور داشته باشند قطعا زنان شایسته و توانمندی برای تصدی مقام وزارت در کشور داریم اما نمی‌خواهیم برخورد سهمیه‌ای با حضور زنان در کابینه صورت گیرد و حتما بر حضور 2 تا 3 وزیر زن در کابینه تاکید شود بلکه باید زنانی که واجد شرایط تصدی یک وزارتخانه هستند، برای این جایگاه انتخاب شوند.

به گزارش بابل نوین، منیره نوبخت در گفت و گو با ایسنا، با تاکید برآنکه نباید برخورد سهمیه‌ای با حضور زنان در کابینه دوازدهم صورت گیرد گفت: اینکه سهمیه گذاری و تاکید کنیم حتما در وزارتخانه‌های مشخص، زنان تصدی امور را بر عهده گیرند، صحیح نیست زیرا ممکن است برای آن وزارتخانه ها زن مناسبی در کشور وجود نداشته باشد هر چند زنان بسیاری در کشور تخصص و توانمندی لازم برای بر عهده گرفتن مسئولیت وزارت را دارند.

وی در ادامه با بیان آنکه معتقدم هنوز دقتی که برای انتخاب مدیران مرد در کشور داریم برای زنان وجود ندارد افزود: همواره برای انتخاب مدیران زن عوامل دیگری جز شایستگی‌ها همچون آنکه شرایط ایجاب می‌کند یک زن در کابینه حضور داشته باشد، لحاظ می‌شود  اما باید گفت دقتی که برای انتخاب مدیران مرد در کشور داریم برای زنان وجود ندارد؛ این درحالیست که این نوع نگاه مختص دولت یازدهم نیست، هر چند امیدوارم این رویکرد در دولت دوازدهم وجود نداشته باشد.

این فعال حقوق زنان ادامه داد: رئیس جمهور باید به زنان توانمند بدون نگاه سهمیه‌ای و بر اساس شایستگی‌های آنان، برای تصدی مقام وزارت همان طور که از میان آقایان وزراء را انتخاب می‌کنند، توجه کنند.

معاونت امور زنان خانواده رییس جمهور تنها به صورت اسمی شکل گرفته است

نوبخت در خصوص معاونت امور زنان و خانواده رییس جمهور نیز گفت: معاونت امور زنان ریاست جمهوری پست بسیار حساسی است که معتقدم هنوز در حد اهمیت و حساسیتش به آن توجه نشده ، این معاونت باید تا حدی مقتدر و قوی باشد که  بتواند ارتباط موثر با سایر وزارتخانه‌ها برقرار کرده و اقدامات  اساسی و مهمی را که تا کنون در این حوزه برروی زمین مانده است را  اجرایی کند.

این فعال حقوق زنان ادامه داد: متاسفانه معاونت امور زنان خانواده رییس جمهور اسما شکل گرفته اما از لحاظ محتوایی به واقعیت خود نزدیک نیست.

نوبخت در خصوص عملکرد معاونت امور زنان و خانواده رییس جمهور در دولت یازدهم نیز گفت: معتقدم حوزه زنان در دولت یازدهم به طور کلی روی زمین ماند و آنچه کار شد مسائلی نبود که برای معاونت زنان و خانواده در نظر گرفته شده بود و اساسا موضوعات کار شده بر اساس شرح وظایف آنها نبود.

ضرورت تشکیل معاونت زنان در برخی وزارتخانه‌ها

وی در ادامه بر تشکیل «معاونت امور زنان» در وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی در دولت دوازدهم نیز تاکید کرد و گفت: نیاز است مسائل مربوط به زنان در وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی دیده شود؛ زیرا در گذشته تسهیلات خوبی برای زنان در حوزه های مختلف وجود داشت هر چند با فراز و نشیب‌هایی روبرو بود اما تجربه خوبی بود که باید تقویت شود. برای مثال در آموزش و پرورش موضوع دختران دانش آموز نیازمند نگاهی خاص و برنامه‌های ویژه است و در آموزش عالی نیز همین طور و باید مسائل زنان به طور ویژه دیده شود؛ حتی در بهداشت و درمان نیز مسئله بهداشت زنان باید با جدیت پیگیری شود؛ به این ترتیب در این حوزه ها نیاز به معاونت‌های قوی در امور زنان داریم./ص

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين