امروز : دوشنبه, ۲۷ آبان , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۳/۲۰ - ۹:۴۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

ظرفیت‌های بالقوه‌ صنایع دستی مازندران در اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی/ بومی‌ترین محور اشتغال مازندران را دریابید

صنایع دستی و میراث فرهنگی در کنار گردشگری نقش موثری در رشد و توسعه اقتصاد کشور ایفا می‌کند.

به گزارش بابل نوین به  نقل از بلاغ سه عنصر هنر، فرهنگ و صنعت در ذات صنایع دستی استان مازندران نهفته است. صنایع دستی این استان، روایتگر صنعت و هنر نیاکان و بیانگر هنر و ذوق ساکنان کرانه دریای مازندران است و تجلی‌گاه بخش قابل ملاحظه‌ای از هنر و خلاقیت اقوامی است که با این صنایع سر و کار دارند.

صنایع دستی این استان با توجه به ویژگی‌ها و شاخصه‌های آن می‌تواند به عنوان یک پیام‌رسان جدی از فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی در سطح جهانی نقش ایفاء کند.

*ظرفیت‌های بالقوه‌ صنایع دستی مازندران در اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی

صنایع دستی مازندران علاوه بر اینکه می‌تواند آداب و رسوم مردم هر منطقه را به گردشگران و مسافران معرفی کند، با ظرفیت‌های بالقوه‌ای که دارد می‌تواند در اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی سهمی به‌سزا داشته باشد.

صنایع دستی استان مازندران به سبب تولیدات موفق و زمینه‌های سنتی و فرهنگی متناسب، از جایگاه مناسبی برخوردار بود، اما متاسفانه این مهم در استان دچار چالش‌های بسیاری شده است.
صنایع دستی مازندران در کنار تولید ارزان قیمت، متاسفانه نتوانسته است درحوزه بازار موفق عمل کند تا جایی که بسیاری از تولیدکنندگان این آثار با مشکل فروش و شناساندن مصنوعات با ارزش خود دست و پنجه نرم می‌کنند.

*ایجاد فرصت اشتغال در کشور نیازمند توجه به صنایع‌دستی و هنرهای سنتی

دلاور بزرگ‌نیا، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در نشست هم‌اندیشی هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی شرق استان اظهار کرد: خوشبختانه نظام برنامه‌ریزی کشور به این باور رسیده است که اگر بخواهیم برای ایجاد فرصت اشتغال در کشور برنامه‌ریزی کنیم باید به صنایع‌دستی و هنرهای سنتی توجه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: تحصیلکرده در زمینه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کم نیست، اما بین حوزه عمل و نظر فاصله بسیار زیاد است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با بیان اینکه در این چند ماه اخیر تحرک جدی در فضای صنایع دستی شکل گرفت که البته این به معنی نبود