امروز : دوشنبه, ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/06/10 - 13:03 ذخیره فایل ارسال به دوستان
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بابل:

بابل پتانسیل اولین شهرک صنایع‌دستی کشور را دارد/ اصلی‌ترین دشمن صنایع‌دستی واردات کالای مشابه است

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بابل گفت: با توجه به ظرفیت‌های زیادی که هنرمندان بابل در بیشتر رشته‌های هنری صنایع‌دستی دارند و آثار فاخری در سطح بین‌المللی ارائه کرده‌اند پیشنهاد می‌کنم مسئولان استان و شهرستان به فکر ایجاد اولین شهرک صنایع‌دستی کشور در بابل مانند شهرک‌های صنعتی کشور باشند.

به گزارش بابل نوین، همزمان با روز صنایع‌دستی التفات اباذری رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بابل در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما ضمن تبریک این روز اظهار کرد: صنایع‌دستی جزو ارزش‌های هر جامعه و از لوازم اصلی فرهنگ آن جامعه به حساب می‌آید و باید دیدگاه مردم نسبت به صنایع‌دستی و گردشگری بازتر و ارزشی‌تر شود.

وی افزود: مجموعه همکاران ما در اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بابل با ارتباطی که بین این مجموعه، مراکز علمی، دانشگاهی و برخی پژوهشگران ایجاد کردند به دنبال آموزش مناسب برای دانشجویان و علاقه‌مندان هستند.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بابل ادامه داد: باید در بحث صنایع‌دستی و حمایت از این قشر هنرمند صنعت‌گر همه ادارات و سازمان‌ها باید همکاری کنند که در راس آن اداراتی مانند فرمانداری، ارشاد اسلامی، بانک‌ها هستند که باید در برطرف کردن موانع جلوی هنرمند شاغل در رشته‌های صنایع‌دستی همت مضاعف کنند.

این مقام مسئول تصریح کرد: هنرمندانی در سطح شهرستان بابل داریم که در دنیا شناخته شده‌اند اما در شهر خود غریب هستند و این مشکل با ایجاد نمایشگاه دائمی صنایع‌دستی در بابل حل خواهد شد و در همین راستا اگر حتی در دادن جوایز و هدایای ادارات مختلف از محصولات و ظرفیت‌های صنایع‌دستی شهرها استفاده شود باز گوشه دیگری از مشکلات این قشر برطرف خواهد شد.

اباذری خواستار حمایت جدی موسسات مالی و بانک‌ها از هنرمند شاغل در رشته‌های صنایع‌دستی شد و گفت: هنرمندان صنایع‌دستی نیاز مبرم به وام‌ها و تسهیلات با نرخ سود مناسب دارند تا امکانات و تجهیزات خود را بهسازی و افزایش دهند و وسایل و مکان مناسب‌تری برای کار و حرفه خود تهیه کنند، در این راه امیدواریم توجه کارشناسان این مجموعه‌های مالی به تاییدیه و مدارکی که از سوی مجموعه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ارسال می‌شود با در نظر گرفتن جایگاه هنرمندان بیشتر شود.

وی افزود: این مشکل بزرگی است که هنرمندان علی‌الخصوص در رشته صنایع‌دستی در اعطای تسهیلات و وام‌ها جایگاه تعریف شده‌ای ندارند در حالی که با رونق صنایع‌دستی بسیاری از مشکلات بیکاری حل خواهد شد.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بابل با اشاره به توانمندی هنرمندان عرصه صنایع‌دستی تاکید کرد: اگر با ساز‌و کار مناسب و بر اساس درجه‌بندی این هنرمندان تفکیک و به آن‌ها تسهیلات ارائه شود به راحتی می توانند در ایجاد شغل موثر باشند و چون آموزش هنری می دهند شغل های پایدار ایجاد می شود.

وی ادامه داد: بطور مثال با برآوردی که ما در سطح شهرستان پرجمعیتی چون بابل انجام دادیم اگر بین ۴۰ الی ۵۰ میلیارد تومان به هنرمندان بابلی از سوی بانک‌ها با نرخ بهره مناسب تزریق شود حدود یک هزار شغل ایجاد خواهد شد که حتی می‌تواند در رونق اقتصادی شهرستان موثر واقع شود البته اگر توسط شهرداری بابل و شهرهای اطراف فکری برای ایجاد نمایشگاه دائمی صنایع‌دستی و عرضه محصولات این عزیزان شود حتما تاثیر بیشتری در روند بهبود این وضعیت اتفاق خواهد افتاد.

اباذری ادامه داد: برای کمک به این قشر فرهیخته و به واقع محجوب باید همه مسئولان دست به دست هم دهند و منیت‌ها را کنار بگذاریم تا ساماندهی مناسبی در مورد صنایع‌دستی که می‌تواند بابل را به قطب این هنر در شمال کشور تبدیل کند برسانیم و امیدوارم اعضای شورای شهر جدید در کنار شهردار منتخبشان در این مسیر کمک‌حال باشند.

وی یادآور شد: با توجه به ظرفیت‌های زیادی که هنرمندان بابل در بیشتر رشته‌های هنری صنایع‌دستی در سطح عالیه و تمام حرفه‌ای دارند و آثار فاخری در سطح بین‌المللی ارائه کرده‌اند پیشنهاد می‌کنم مسئولان استان و شهرستان به فکر ایجاد اولین شهرک صنایع‌دستی بابل مانند شهرک‌های صنعتی در کشور باشند و با ایجاد کارگاه‌های مختلف در یک مکان متمرکز هم در ایجاد شغل بیشتر و هم در ارتباط‌گیری مناسب‌تر بین هنرمندان و عرضه آسانتر به بازار مشارکت کنند که اگر این اتفاق کم‌نظیر رقم بخورد در تاریخ این شهرستان ماندگار خواهد شد و مشکل نداشتن مکان مناسب برای عرضه نیز تقریبا برطرف می‌شود.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بابل تاکید کرد: وجود هنرمندان در تراز بین‌المللی که حتی جوایز یونسکو را بردند در شهرستان بابل و حضور برخی چهره‌های علمی دانشگاهی در این مسیر می‌تواند نقطه قوت و اتکای سرمایه‌گذاران در این راه باشد و در این مسیر باید از سرمایه‌گذارانی که امروز با توجه به وضعیت اقتصادی نامطلوب در این عرصه وارد می‌شوند به عنوان قهرمان ملی نام برد و در حد توان به آن‌ها کمک کرد و احیانا موانع را برطرف کرد تا رغبت و شوق بیشتری برای حضور در عرصه صنایع‌دستی و حتی گردشگری به وجود آید.

وی با اشاره به وضعیت بازار در این عرصه افزود: یکی از مشکلات عمده این قشر هنرمند واردات بی‌رویه کالاهای مشابه صنایع‌دستی به داخل کشور از جمله جنس‌های چینی است که توسط دستگاه‌ها تولید می‌شود، بطور مثال در عرصه کار با چوب به عینه در بازار به وفور دیده می‌شود و تا جایی این مسئله رسوخ کرده که در روستاهای ما نیز شاهد حضور جنس چینی بجای صنایع‌دستی واقعی هستیم.

اباذری در پایان گفت: بحث صنایع‌دستی و حمایت از این صنعت هنری به زندگی بسیاری از افراد گره خورده است و امروز شاهد حضور حداقل نیمی از هنرمندان زن در این فعالیت اقتصادی و صنعتی هستیم که بانوان سرپرست خانوار در بین آن‌ها دیده می‌شوند و در کنار این مسئله کسانی که به نیت روزی حلال از جان مایه می‌گذارند تا با هنر و استعداد خدادادی همراه با باورهای اسلامی نقش خود را در جامعه ایفاکنند پس مسئولان کاری نکنند که سفره‌های هنرمندان صنایع دستی خالی بماند.

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين