امروز : سه شنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/06/10 - 18:51 ذخیره فایل ارسال به دوستان
جهانگیری:

دولت رقیب هیچ بخشی از حکومت نیست/ نباید با بزرگ‌ کردن مسائل فرعی از مشکلات اصلی کشور غافل شویم

به گزارش بابل نوین، اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (شنبه) در آیین افتتاح فاز اول تصفیه خانه ی فاضلاب پردیس اظهار داشت: هم اکنون از فضای انتخاب دور شده ایم و باید بپذیریم که دوران انتخابات سپری شده و از فردای انتخابات همگی وارد دوره ی جدیدی شده ایم و دیگر نباید فضای انتخابات در کشور استمرار داشته باشد چرا که کشور باید در دوره ی چهار ساله ی آینده ده ها گام به سمت توسعه و پیشرفت بردارد.

وی با بیان اینکه برای پاسخگویی به نیاز اشتغال کشور باید علاوه بر ثبات اقتصادی، ثبات سیاسی نیز در کشور برقرار شود، گفت: کشور باید وارد فضای همدلی و تفاهم شود و همه باید به دولت مستقر کمک کنند و کسی نباید به دولت بعنوان رقیب نگاه کند چرا که دولت رقیب هیچ بخشی از حکومت نیست.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه ایران از هر جهت باید در مسیر توسعه قرار گیرد، تصریح کرد: تاریخ، ملت، سابقه و نیازهای مقطع فعلی کشور ایجاب می کند که در مسیر توسعه قرار گیریم و لازم است که در برخی بخش های توسعه ای تمرکز بیشتری نسبت به سایر بخش ها معطوف شود البته این بدان معنا نیست که نسبت به سایر موضوعات بی تفاوت باشیم.
وی با اشاره به اینکه در مقطع فعلی با برخی چالش های بزرگ و پیچیده روبرو هستیم خاطرنشان کرد: برخی از این چالش ها در دولت عنوان ابرچالش مطرح شده اند که یکی از این ابرچالش ها مسئله ی بیکاری است.
جهانگیری با یادآوری اینکه بیکاری در همه ی دولت های گذشته نیز بعنوان یک دغدغه مطرح بوده، افزود: در مقطع فعلی مسئله ی بیکاری جدی تر شده و امروز اکثر خانواده های ایرانی با این موضوع دست به گریبان هستند.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: اقتصاد کشور برای پاسخگویی به این چالش باید سالانه حداقل یک میلیون شغل ایجاد کند و این در حالی است که اقتصاد ایران در بهترین سالها حدود ۷۰۰ هزار شغل ایجاد کرده است.
وی با تاکید بر اینکه باید اقتصاد کشور بزرگ شود تا بتواند به نیاز اشتغال جامعه پاسخ دهد، اظهار داشت: لازمه ی بزرگ شدن اقتصاد سرمایه گذاری، تولید و حضور بخش خصوصی و بسیاری بایدها و الزامات دیگر است و نمی توان تولید، سرمایه گذاری و اشتغال زایی را خواست اما به الزامات آن بی توجه بود.
جهانگیری با اشاره به توان کارشناسی کشور و ظرفیت های اقتصاد ایران، گفت: اگر شرایط مهیا باشد با اتکا به اقتصاد و ظرفیت های ایران قادر خواهیم بود سالانه یک میلیون شغل ایجاد کنیم.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: براساس بررسی ها و محاسبات صورت گرفته برای ایجاد یک میلیون شغل در سال، نیازمند ۸۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری هستیم که بخشی از این مبلغ باید از منابع مالی خارجی تامین شود و لازم است شرایطی مهیا باشد تا سرمایه گذار خارجی برای سرمایه گذاری در ایران تمایل پیدا کند.
وی با تاکید بر اینکه فضای سیاسی کشور باید به سمت رفاقت، همدلی و کار حرکت کند، گفت: فضای فرهنگی نیز باید برای سرمایه گذاری فراهم باشد و باید به بخش خصوصی در جامعه به دید احترام نگاه شود و نمی توان بخش خصوصی را میدان دار اقتصاد دانست ولی همچنان با نگاه منفی به او نگریست.
جهانگیری تصریح کرد: این مسائل زمانی حل می شود که در تریبون های مختلف سرمایه گذاران محترم شمرده شوند و استانداران، فرمانداران و ائمه ی جمعه باید همانگونه که افتخار می کنند با نیروهای انقلابی و نیروهای بسیج نشست دارند، باید به برگزاری نشست با بخش خصوصی نیز افتخار کنند.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: وقتی به بخش خصوصی داخلی احترام بگذاریم بخش خصوصی خارجی نیز برای سرمایه گذاری در کشور تشویق می شود چرا که سرمایه گذاران خارجی نخست به این نکته توجه می کنند که بخش خصوصی داخلی چگونه رفتار می شود. آیا بخش خصوصی داخلی از احترام، امنیت و حمایت برخوردار است یا نه؟
وی ادامه داد: برقراری تعامل با دنیا از دیگر الزامات اشتغال زایی در کشور است اما باید رابطه ی خوبی با دنیا داشته باشیم تا بتوانیم از بازار و منابع مالی خارجی بهره مند شویم.
جهانگیری در ادامه با تاکید بر اینکه ابرچالش های کشور با تفاهم و همدلی قابل حل است، گفت: نباید مسائل فرعی درست کنیم و مانع حل مسائل اصلی مردم کشور شویم. نباید با بزرگ کردن مسائل فرعی از مسائل اصلی غافل شویم. خدا را خوش نمی آید که ملتی که صبورانه و با متانت در همه جا حضور دارد و نقش خود را به درستی ایفا می کند، به جای حل مسائل آنها مسائل حاشیه ای را بزرگ کنیم و خودمان و مدیریت کشور را به این مسائل مشغول سازیم و عده ای نیز در این میان سوء استفاده کنند و از این فرصت استفاده نمایند و دستاورد مهم مردم کشور یعنی امنیت را با خطر روبرو کنند.
معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه یکی از دستاوردهای دولت یازدهم مربوط به بخش صنعت آب و برق است، گفت: وزارت نیرو عملکرد بسیار خوبی در این زمینه داشته است و دولت دوازدهم نیز بخش آب و فاضلاب را جزو اولویت های خود قرار خواهد داد.
وی تصریح کرد: در دولت دوازدهم هیچ مدیری به دلیل مسائل سلیقه ای و حاشیه ای کنار نخواهد بود و دولت از تمام ظرفیت مدیریتی کشور استفاده خواهد کرد.
جهانگیری همچنین با اشاره به دغدغه های مردم شهر پردیس گفت: مسائل و دغدغه های مردم ساکن پردیس به دولت منتقل شده و امیدوارم با برنامه ریزی های صورت گرفته این دغدغه ها هرچه زودتر برطرف شود.
وزیر نیرو نیز در این مراسم با اشاره به اهمیت اجرای طرح های تصفیه خانه ی فاضلاب گفت: اگر فاضلاب را رها کنیم به میزان قابل توجهی آب از حیز انتفاع خارج می شود و با اجرای شبکه های فاضلاب ضمن جلوگیری از آلوده شدن منابع آب، از پساب فاضلاب در صنایع و کشاورزی مجدداً استفاده می شود.
مهندس چیت چیان افزود: صنعت آب و برق این امکان را دارد که برای انجام فعالیت های خود میزان اتکا به منابع دولتی را به صفر برساند و شرط لازم برای این موضوع آن است که اجرای طرح ها به درآمدهای حاصل از ارائه ی خدمات متکی شود که در اینصورت شاهد یک جهش قابل توجه در صنعت آب و برق خواهیم بود.
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين